راهنمای جامع

تحصیل در ایتالیا

شما با خواندن این مقاله، پاسخ این مجموعه سؤال‌ها در مورد تحصیل در ایتالیا را خواهید دانست:

 • درباره کشور ایتالیا و دانشگاه های آن

 • تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا

 • هزینه تحصیل در رشته های پزشکی در ایتالیا

 • شرایط برگزاری آزمون های ورودی به زبان انگلیسی و ایتالیایی

 • اعتبار دانشگاه‌های ایتالیا

 • درباره کشور ایتالیا و گروههای دانشگاهی

 • درباره کشور ایتالیا و ویزای تحصیلی

 • درباره کشور ایتالیا و هزینه های های دانشگاه

 • درباره کشور ایتالیا و فرصت های شغلی

 • هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا چقدر است؟

 • انواع بورس در ایتالیا

 • مدارک لازم جهت اخد بورسیه رقابتی دانشگاه های ایتالیا

 • مزایا و بورس های ویزای تحصیلی ایتالیا

 • شرایط سنی و ددلاین اخذ پذیرش در ایتالیا

 • دوره های تحصیلی در مدارس کشور ایتالیا
 • آیا دوره های تحصیل ایتالیا ویزای همراه دارد؟

 • چه مدارکی برای پذیرش لازم است و مبلغ تمکن مالی چقدر است؟

 • آیا با ویزای تحصیلی اجازه کار دارند؟چند ساعت؟دستمزد کار دانشجویی چقدر است؟

حالا توجه شما را به ادامه مقاله جلب می‌کنیم. مقاله تحصیل در اسپانیا توسط متخصصان مهاجرت تحصیلی آژانس ۳۶۰ درجه مهاجرت و کسب‌وکار چهره‌نگار برای استفاده شما نگارش و منتشر شده است.

مصاحبه با پدرام دانشجوی ایرانی ساکن ایتالیا در رابطه با متن و حاشیه تحصیل و زندگی در ایتالیا را از کوچ رادیو بشنوید

درباره کشور ایتالیا و دانشگاه های آن

کشور ایتالیا از سطح علمی بالایی برخوردار است و فارغ‌‌التحصیلان رشته‌های مختلف در این کشور در بازار کار جهانی از اعتبار خوبی برخوردارند و می‌توانند در شغلی پر درآمد مشغول به کار شوند. از طرفی امکان اقامت و کار بعد از فارغ‌التحصیلی در ایتالیا وجود دارد. تمامی این موارد باعث می‌شود بسیاری از دانشجویان، کشور ایتالیا را به عنوان مقصد خود برای تحصیل انتخاب کنند.

بررسی این موارد به صورت جزئی‌تر در قسمت‌های بعدی انجام می‌شود. دانشگاه‌های ایتالیا از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های دنیا محسوب می‌شود. با توجه به موارد ذکر شده سالانه افراد زیادی در سرتاسر جهان علاقه‌مند به مهاجرت به ایتالیا هستند. جهت تحصیل در ایتالیا می‌توانید به زبان ایتالیایی یا انگلیسی تحصیل کنید. قبل از درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا باید دوره‌های زبان ایتالیایی و گرفتن نمره قبولی  که 160 از 200 در آزمون Esterni که در مدرسه ایتالیایی در تهران برگزار می‌شود را بگذرانید.

تحصیل در ایتالیا به دلیل هزینه های کم زندگی ، اعتبار علمی بالا ، بورسیه استانی و … به مقصد بسیار خوبی برای دانشجویان بین المللی علی الخصوص دانشجویان عزیز ایرانی تبدیل شده است.

آموزش عالی در ایتالیا عمدتا توسط یک شبکه بزرگ و بین المللی از دانشگاه های دولتی و دولتی ارائه می شود. دانشگاه های دولتی ایتالیا تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش ایتالیا قرار دارند. همچنین تعدادی از دانشگاه های خصوصی و مراکز آموزشی دولتی پس از دوره متوسطه برای ارائه آموزش های حرفه ای وجود دارد.

دانشگاه های ایتالیایی یکی از قدیمی ترین و معتبر ترین دانشگاه های جهان هستند. بطور خاص دانشگاه بولونیا (که در سال 1088 تاسیس شد، قدیمی ترین دانشگاه جهان)، دانشگاه پادوا، در سال 1222 تأسیس شد و دانشگاه ناپل که در سال 1224 تأسیس شد، و یکی از قدیمی ترین دانشگاه های دولتی اروپا است. اکثر دانشگاه های ایتالیا تحت حمایت دولتی هستند.

تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا

رشته های پزشکی از جمله پزشکی (6ساله)، دندانپزشکی(6ساله) و داروسازی (5ساله) رشته های پرطرفداری در سراسر دنیا محسوب می گردند. هر ساله تعداد کثیری از دانش آموزان ایرانی جهت تحصیل در این رشته ها به اقصی نقاط دنیا مهاجرت می کنند.

یکی از مناسب ترین  به صرفه ترین و کم هزینه ترین کشور ها برای تحصیل در رشته های پزشکی کشور ایتالیا می باشد.

دانشگاه های ایتالیا از رنکینگ خوبی برخوردار بوده و اغلب مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشند.

برای ورود به رشته های پزشکی در ایتالیا می بایست متقاضی دارای دیپلم 12 ساله بوده و در آزمون ورودی شرکت نماید.

همچنین متقاضی با توجه به زبان تدریس دوره می بایست مدرک زبان در سطح B2 ارائه نماید.

تحصیل رشته های پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی و ایتالیایی

انگلیسی

پزشکی :

11 دانشگاه ایتالیا دوره پزشکی را به زبان انگلیسی برگزار می کنند.برای ورود به این دوره ها متقاضی می بایست در آزمون ورودی IMAT شرکت نماید و در صورت قبولی می تواند وارد دوره اصلی گردد.

زبان انگلیسی

دندانپزشکی :

تنها دانشگاه ایتالیا که دوره دندانپزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می کند دانشگاه سیه نا می باشد. برای ورود به این دوره نیز متقاضی می بایست در آزمون ورودی IMAT شرکت نماید و در صورت قبولی میتواند وارد دوره اصلی گردد.

داروسازی :

دانشگاه های بولونیا و تورورگاتا تنها دانشگاه هایی هستند که رشته ی داروسازی را به زبان انگلیسی ارائه می کنند. متقاضیان برای ورود به این دو دانشگاه می بایست در آزمون English TOLC-F شرکت نمایند.

ارائه مدرک زبان انگلیسی در سطح B2 جهت تمام دوره های فوق الزامی می باشد.

زبان ایتالیایی

برای ورود به این دوره ها متقاضی می بایست در آزمون ورودی سراسری که در ایران به آزمون آلفا تست شهرت دارد در دانشگاه مقصد شرکت نماید و در صورت قبولی می تواند وارد دوره اصلی گردد.

دندانپزشکی :

برای ورود به این دوره ها به مانند دوره های انگلیسی زبان محدودیت خاصی در مورد دانشگاه وجود نداشته و این دوره در اغلب دانشگاه های کشور ایتالیا ارائه می گردد. متقاضی برای ورود به دوره دندانپزشکی نیز باید در آزمون ورودی سراسری که در ایران به آزمون آلفا تست شهرت دارد در دانشگاه مقصد شرکت نماید و در صورت قبولی می تواند وارد دوره اصلی گردد.

داروسازی :

در داروسازی نیز محدودیت خاصی برای انتخاب دانشگاه وجود ندارد. متقاضیان برای ورود به این دو دانشگاه می بایست در آزمون ارزیابی دانشگاه و یا در برخی دانشگاه ها در آزمون TOLC-F شرکت نمایند.

ارائه مدرک زبان ایتالیایی در سطح B2 جهت تمام دوره های فوق الزامی می باشد.

هزینه تحصیل در رشته های پزشکی در ایتالیا

هزینه تحصیل در این دوره ها در دانشگاه های دولتی مورد تایید وزارت بهداشت بین 3000 یورو تا 5000 یورو بسته به دانشگاه می باشد.

قابل ذکر است با توجه به این که عموما به متقاضیان ایرانی بورسیه استانی تعلق می گیرد می توان گفت هزینه تحصیل در رشته های پزشکی در ایتالیا تقریبا رایگان می باشد.

شرایط برگزاری آزمون های ورودی به زبان انگلیسی و ایتالیایی:

پزشکی و دندان پزشکی :

آزمون ورودی رشته پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی در ایتالیا IMAT(INTERNATIONAL MEDICAL ADMISSIONS TESTS) نام دارد که هرساله در اوایل ماه سپتامبر برگزار می گردد. هزینه شرکت در این آزمون 130 یورو می باشد.

این آزمون در خارج از ایتالیا نیز برگزار می گردد.متاسفانه این آزمون در ایران برگزار نمی گردد اما متقاضیان ایرانی می توانند در کشورهای دیگر و یا خود ایتالیا در این آزمون شرکت کنند. از کشور های نزدیک به ایران می توان به ترکیه ، قطر و امارات اشاره کرد.

مباحث آزمون IMAT

آزمون آی مت شامل 60 سوال بوده و زمان این آزمون 100 دقیقه می باشد.

هر پاسخ درست 1.5 نمره مثبت و هر پاسخ اشتباه 0.4 نمره منفی دارد .بنابراین بالاترین نمره قابل کسب در آزمون آی مت 90 می باشد.

داروسازی به زبان انگلیسی

برای ورود به رشته داروسازی به زبان انگلیسی در ایتالیا برای سال تحصیلی 2021 می بایست برای هر دو دانشگاه در آزمون English TOLC-F شرکت کنید. این آزمون با توجه به شرایط خاص ایجاد شده به دلیل همه گیری کرونا امسال نیز به صورت آنلاین برگزار می گردد. این آزمون به دفعات متعدد در طول سال برگزار می شود و هر دانشگاه بازه ی زمانی خاص خود را برای آزمون در نظر می گیرد.

هزینه شرکت در این آزمون 30 یورو می باشد.

مباحث آزمون TOLC-F
این آزمون شامل 50 سوال بوده و مدت زمان پاسخگویی به هر بخش مجزا می باشد.هر پاسخ درست 1 نمره مثبت و هر پاسخ اشتباه 0.25 نمره منفی دارد .بنابراین بالاترین نمره قابل کسب در آزمون TOLC-F نمره  50 می باشد.

اعتبار دانشگاه‌های ایتالیا

دانشگاه‌های ایتالیا اعتبار علمی خوبی در سطح جهان دارند و از این رو تحصیل در این دانشگاه‌ها به یافتن شغل مناسب در بسیاری از کشورهای دنیا کمک می‌کند. در آخرین آمارهای ارائه شده، 30 دانشگاه در کشور ایتالیا در بین 900 دانشگاه برتر جهان قرار دارند و تعدادی از آن‌ها از جایگاه‌های خوبی در این لیست برخوردارند.

اعتبار دانشگاه‌های ایتالیا تنها به چند رشته محدود نمی‌شود. در دانشگاه‌های این کشور رشته‌های متنوعی با کیفیت مناسب و استانداردهای روز جهانی ارائه می‌شوند. لازم به ذکر است که بسیاری از این رشته‌ها در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند.

کشورهای اروپایی نیز در تمام این سال ها در این زمینه پیشرو بودند و گام‌های مهمی در راستای ارتقای کیفیت آموزشی جهان برداشته‌اند. یکی از این گام‌های مهم، قرارداد بولونیا است که در راستای یکسان سازی نظام آموزشی در کشورهای اروپایی، بسیار موثر عمل کرده است.

درباره کشور ایتالیا و گروههای دانشگاهی

دانشگاه های دولتی

این دسته شامل بسیاری از دانشگاه های ایتالیا، به ویژه بزرگترین دانشگاه ها است.

دانشگاه هایی که توسط سایر مقامات دولتی (غیر از ایالت، مانند استان ها) تامین می شود مانند:  دانشگاه آزاد بوزن-بولزانو.

دانشگاه های خصوصی

که به طور رسمی توسط وزارت آموزش و پرورش به رسمیت شناخته شده است و معمولا هزینه های بالایی دارند.

تحصیل در ایتالیا

درباره کشور ایتالیا و ویزای تحصیلی

برای دانشجویان متقاضی تحصیل در ایتالیا ویزای تحصیلی صادر می شود. برای تحصیل در ایتالیا فقط و فقط ویزای تحصیلی مورد قبول می باشد و ویزای های دیگر برای مقاصد آموزشی پذیرفته نمی شوند. شما همچنین باید برای گرفتن ویزا به همراه مدارک مربوطه و نامه پذیرش دانشگاه به سفارت ایتالیا مراجعه کرده و پس از گذراندن مراحل قانونی ویزای تحصیلی ایتالیا را دریافت نمایید . دانشجویان با ویزای تحصیلی ایتالیا می توانند در سراسر اتحادیه اروپا تردد کنند.

لازم به ذکر است ویزای تحصیلی ایتالیا فقط تا مدت دوره تحصیل دانشجو ( مثلا 5 سال برای رشته داروسازی ) معتبر است و پس از آن دانشجو باید برای تمدید اقامت مشغول به کار گردد.

درباره کشور ایتالیا و هزینه های های دانشگاه

هزینه زندگی در ایتالیا بین 850 تا 1000 یورو در سال برای دانشگاه های دولتی (دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا) است، هزینه های دانشگاه ها برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا بالاتر است. با این حال، هزینه واقعی بستگی به شهر و دانشگاه مربوطه دارد. اگر به دنبال دانشگاه های خصوصی هستید، هزینه ها ممکن است بالاتر از این باشد.

درباره کشور ایتالیا و فرصت های شغلی

کارآموزی در ایتالیا : سازمان های مختلفی هستند که برای آموزش حرفه ای فعالیت می کنند. برای اینکار می توانید از دانشگاه هایی که در حال تحصیل هستند استفاده کنید. آنها همچنین کارهای تابستانی و برنامه های کارآموزی را ترتیب می دهند.

اگر بخواهید در ایتالیا تحصیل کنید و یا حتی به دنبال کار در ایتالیا هستید، گزینه های خوبی وجود دارد. مهم است که توجه داشته باشید که یادگیری زبان ایتالیایی مفید خواهد بود، زیرا بسیاری از افراد در صحبت کردن به زبان انگلیسی مشکل دارند.

تحصیل در ایتالیا
هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا چقدر است؟

هزینه زندگی به طور متوسط ماهیانه ۷۰۰-500 یورو برای دانشجویان مجرد و برای متقاضیان متاهل به طور متوسط برای هر نفر حدود ۲۰۰- ۳۰۰ یورو افزوده می شود . پرداخت شهریه معمولا در دو قسط قابل پرداخت است که قسط اول زمان ثبت نام و زمان حضور دانشجو در ایتالیا و قسط دوم ۶ ماه بعد پرداخت می شود . قسط دوم شهریه معمولا از متقاضیانی که واجد شرایط برای بروسیه باشند دریافت نمیشود .

انواع بورس در ایتالیا

در کل کمک تحصیلی در ایتالیا به سه نوع می باشد :

 1. کاهش شهریه و پرداخت شهریه ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در سال.
 2. اخذ کمک تحصیلی از دولت ایتالیا به مبلغ ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو در سال برای تمامی متقاضیان.
 3. بورس کامل ۱۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ یورویی که مختص دانشجویان ممتاز می باشد.

به طور کلی در کشور ایتالیا دو نوع بورسیه با عنوان های بورسیه رقابتی و بورسیه استانی برای تحصیل متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند ارائه می دهد.

بورسیه رقابتی ایتالیا

نوع اول بورسیه تحصیلی ایتالیا که بورسیه رقابتی نام دارد توسط دانشگاه های ایتالیا به متقاضی تعلق می گیرد. این بورس ها به صورت بورس کامل و نیمه بورس می باشد. بورس کامل تمامی هزینه های متقاضی شامل شهریه تحصیلی، غذا و.. را پوشش می دهد و دانشجو نیازی به پرداخت شهریه دانشگاه را ندارد .همچنین مبلغی بین 1000 تا 2500 یورو نیز به فرد برنده شده بورس تعلق می گیرد. بورس نیمه نیز بسته به نوع آن ممکن است به صورت های مختلف شهریه دانشگاه ، غذا و خوابگاه و … را پوشش دهد.

تقریبا تمامی دانشگاه های ایتالیا در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا این نوع بورسیه تحصیلی را به متقاضیان تحصیل در این کشور ارائه می دهند.برنده شدن در این نوع بورسیه به رزومه تحصیلی متقاضی وابسته است .

به عبارت دیگر شرط برنده شدن در این نوع بورس دارا بودن معدل بالا، انگیزه نامه قوی، توصیه نامه اساتید برجسته، مقالات بین المللی، دانشگاه رده بالا، مدرک زبان و… است. لذا به کسانی که قصد اخذ این نوع بورس از دانشگاه های ایتالیا را دارند توصیه می شود که اقدامات و تلاش لازم جهت کسب شرایط  ذکر شده در بالا را صورت دهند تا شانس خود را جهت اخذ بورسیه رقابتی دانشگاه های ایتالیا افزایش دهند.

متقاضیان تحصیل در ایتالیا برای اخذ بورسیه شرایط اولیه ای را باید داشته باشند. از حداقل شرایط لازم برای اخذ بورسیه می توان به:

 • معدل بالای ۱۷
 • مدرک زبان انگلیسی (نمره ۶٫۵ آزمون آیلتس)
 • توصیه نامه از اساتید برجسته
 • مقالات بین المللی از جمله ISI و AAA
 • پروپزال
مدارک لازم جهت اخد بورسیه رقابتی دانشگاه های ایتالیا
 • ریز نمرات و مدرک پایین تحصیلات مقاطع قبلی متقاضی
 • مدرک زبان: آیتلس یا تافل
 • رزومه تحصیلی
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه

همانطور که اشاره شد معدل بالا، مقالات معتبر، توصیه نامه از اساتید برجسته، انگیزه نامه قوی و مدرک زبان با نمره بالا تاثیر بسیار بالایی در اخذ بورس رقابتی دانشگاه های ایتالیا را دارد.

بورسیه استانی ایتالیا

نوع دیگر بورسیه تحصیلی ایتالیا بورس استانی یا بورس دی اس یو می باشد که توسط اداره بورس هر شهر به دانشجوی پذیرفته شده در دانشگاه های ایتالیا تعلق می گیرد. مزیت بورس استانی ایتالیا این است که به تمامی مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تعلق می گیرد.

شرایط بورسیه استانی ایتالیا

برای استفاده از بورسیه استانی ایتالیا در ابتدا دانشجو باید از طریق یکی از دانشگاه‌های دولتی ایتالیا مورد پذیرش قرار بگیرد. بعد از دریافت پذیرش از طریق دانشگاه، دانشجو باید طبق شرایط شغلی و درامدی سرپرست خود، شرایط سکونت و تعداد اعضای خانواده و….. مدارک بورسیه را تهیه کند. طبق این مدارک دانشجو اعلام می‌کند که امکان تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی خود در ایتالیا را نداشته و این فرصت به او داده می‌شود که با ارائه مستندات و مدارک مالی مربوطه از بورسیه استانی ایتالیا استفاده کند.

مبلغ بورس استانی ایتالیا سالیانه 5200 یورو می باشد. پس از اخد این بورس شهریه دانشجو صفر می شود و به دانشجو  خوابگاه دانشجویی تعلق می گیرد.لازم به ذکر است که خوابگاه دانشجویی بر اساس انجام قرعه کشی در فواصل زمانی مختلف صورت گرفته و بسته به شانس متقاضی 2 الی نهایتا 9 ماه طول می کشد تا خوابگاه  به دانشجو تعلق گیرد.

شرط لازم جهت اخذ بورس استانی ایتالیا پذیرفته شدن در یکی از دانشگاه های ایتالیا که تحت پوشش اداره بورس ایتالیا قرار دارند می باشد. به عبارت دیگر دانشجوی متقاضی بورس استانی ایتالیا پس از پذیرفته شدن در یکی از دانشگاه های تحت پوشش اداره بورس باید درخواست خود مبنی بر اخذ بورس استانی را به اداره بورس ارائه دهد.

مدارک مورد نیاز جهت اخد بورس استانی ایتالیا به شرح ذیل می باشد

 • شناسنامه سرپرست خانواده
 • فیش حقوقی به نام سرپرست خانواده
 • اجاره نامه به نام سرپرست خانواده
 • اقرارنامه : سندی که در آن تعداد افراد تحت سرپرستی سرپرست خانواده ذکر شده است.
تحصیل در ایتالیا
مزایا و بورس های ویزای تحصیلی ایتالیا

قانون مهاجرت ایتالیا برخورد برابر با دانشجویان خارجی و ایتالیایی را از لحاظ پشتیبانی از دانشجو ملزم می­ داند. این مساعدت­ ها، بورسیه تحصیلی در ایتالیا، کمک هزینه مسکن یا اعطای کمک، کوپن و غیره را شامل می­ شوند. اعطای جوایز برای پایان­ نامه­ ها، پشتیبانی برای تحصیل و اخذ تخصص در خارج از کشور، کمک هزینه ­های همکاری و … را ارائه می دهند. همه دانشجویان خارجی نیز از همان کمک مالی ارائه شده به دانشجویان ایتالیایی بهره­ مند می­ شوند. احتمال دریافت این بورس مخصوصا از دانشگاه های معتبر بسیار بالاست.

به طور کلی بورس­ های تحصیلی بسیاری در ایتالیا ارائه می شوند و بر اساس شایستگی، پس از ارزیابی نمرات به دانشجویان متقاضی ویزای تحصیلی ایتالیا اعطا می­ شوند. برخی از این بورس ها عبارتند از بورس­ های تحصیلی دولت ایتالیا برای دانشجویان خارجی و IRE: این بورس ­ها به اتباع خارجی که در ایتالیا تحصیل می­ کنند و همچنین اتباع ایتالیایی که در خارج از کشور تحصیل می­ کنند ارائه می­ شوند و شمار زیادی از دوره­ ها را در برمی­ گیرند.

بورس DSU در ایتالیا

خدمات پشتیبانی مالی برای دانشجوها تا حد زیادی توسط هیئت­ های منطقه­ ای خاص که با عنوان آژانس ­های DSU (حق تحصیل در دانشگاه) شناخته می­ شوند، مدیریت می ­گردند. منظور از این اصطلاح، مجموعه قوانینی است که مداخلات عمومی را در راستای این امر تنظیم می­ کند که حتی دانشجوهایی با وضعیت مالی نامساعد می ­توانند به توانایی­ های آکادمیک بالاتر دست یابند. علاوه بر آژانس­ های منطقه­ ای، حتی موسسات انفرادی تحصیلات عالی نیز می­ توانند بنا به صلاحدید خودشان، برخی خدمات را به طور مستقیم مدیریت نمایند. اطلاعات مربوط به این مورد از دفاتر DSU مربوطه در دسترس است.

معمولا، هیئت­ های منطقه­ ای DSU و دفاتر موسسات مشابه انواع مختلف کمک را به تعداد محدودی از دانشجوها اختصاص می ­دهند که این امر در پی یک رقابت عمومی و بر اساس درآمد و معیارهای امتیازی خاص مشخص شده در اعلانیه­ های رقابت صورت می­ گیرد.

این اصل در مورد همه انواع خدمات و کمک مانند مسکن، ژتون­ های غذا، بورسیه ­های تحصیلی، وام­ ها، معافیت از مالیات و غیره صادق است. دفاتر DSU خدمات راهنمایی و آموزشی را ارائه می ­دهند؛ آنها همچنین منبع خوبی برای اطلاعات در مورد فعالیت خارج از سازمانی، مانند اقدامات فرهنگی مختلف، فرصت­ هایی برای ورزش، حمل و نقل عمومی و سایر مسائل عملی مورد علاقه دانشجوها هستند. برای اطلاع از خدمات و انواع کمک­ های در دسترس برای دانشجوهای یک دانشگاه خاص، باید به پایگاه داده ­های دانشگاه های ایتالیایی مراجعه شود.

بورس های تحصیلی EDISU Piemonte

این بورسیه­ ها به دانشجویانی از جمله دانشجویان بین­ المللی خارج از اتحادیه اروپا عرضه می ­شوند که به خصوص در یک دوره تمام وقت در دانشگاه­ های Piemonte ثبت­ نام کرده ­اند. کمک هزینه­ های تحصیلی دانشگاه بولونیا برای دانشجویان بین ­المللی: دانشگاه بولونیا 48 کمک هزینه تحصیلی را به دانشجویان بین­ المللی که در دانشگاه ­های ایتالیا تحصیل می ­کنند اعطا می­کند.

بورس های تحصیلی Bocconi در ایتالیا برای دانشجویان بین المللی

اعطاء بورس تحصیلی نه تنها شرایط اقتصادی دانشجو، که نیز عملکرد آکادمیک آنها را مد نظر قرار می ­دهد؛ یک صرف نظر کامل از شهریه، تا 12700 € در سال را شامل می­ شود. بورسیه بین­ المللی Politecnico di Torino: این بورسیه به دانشجویان بین­ المللی برای شرکت در دوره­ های آکادمیک مهندسی و معماری اعطا می­ شود. بورسیه جهان سوم برای ما ایرانی ها طبق آمار همیشه دست یافتنی بوده است.

شرایط سنی و ددلاین اخذ پذیرش در ایتالیا

این کشور برای صدور پذیرش تحصیلی هیچگونه محدودیت سنی قائل نیست و متقاضی میتواند در هر سنی اقدام به پذیرش تحصیلی کند. اما در مرحله ی ویزا با محدودیت هایی از سمت سفارت ایتالیا روبرو هستیم.

یعنی اینکه فرد متقاضی باید شرایط سنی او با شرایط مقطعی که پذیرش گرفته است همخوانی داشته باشد و عملا برای مقاطع لیسانس و فوق لیسانس بهتر است متقاضی سنش از 36 فراتر نرفته باشد. در مقطع دکتری در ایتالیا سختگیری وجود ندارد و معمولا با هر شرایط سنی ویزا خواهد شد.

میانه آوریل تا میانه می: برای دریافت نامه صلاحیت آکادمیک با سفارت، کنسولگری ایتالیا ارتباط بگیرید. زمان اقدام برای ارائه درخواست بسته به نوع  دانشگاه متفاوت است، ولی رایج ­ترین تاریخ ­ها به این قرار هستند. دانشجویان کشورهای خارج اتحادیه اروپا: از 1 نوامبر تا 15 آوریل سال بعد، دانشجویان اتحادیه اروپا: بین 1 نوامبر تا 1 سپتامبر سال بعد و برای ارائه درخواست همیشه باید تاریخ را با دانشگاه بررسی نمائید و تا حد امکان زود اقدام نمائید.

برای چه مقاطعی میشود در ایتالیا پذیرش گرفت؟

 • اولین دوره : دوره های تحصیلی در مدارس کشور ایتالیا
 • دومین دوره  Laurea: قابل مقایسه با مدرک کارشناسی / مقطع کارشناسی.
 • سومین دوره / Laurea Magistrale: متشکل از دو سال تحصیل و معادل آن است.
 • برنامه های ویژه کارشناسی ارشد / Master Universitario di 1 ° Livello: معمولا یک سال تحصیل را شامل می شوند و دانشجویان را با دانش حرفه ای ارائه می دهند.
 • برنامه های کارشناسی ارشد / Laurea Magistrale Ciclo Unico: یک برنامه پنج یا شش ساله اجازه ورود به مدرسه را می دهد.
 • دوره سوم / Dottorato di Ricerca: برنامه های سه ساله، PhD.
تحصیل در ایتالیا

دوره های تحصیلی در مدارس کشور ایتالیا

دوره های تحصیلی در مدارس کشور ایتالیا عبارتند از :

دوره مهد کودک : این دوره ۳ ساله شامل سنین ۳ تا ۶ سالگی است . تحصیل در مهد کودک های کشور ایتالیا اجباری نمی باشد . تعداد دانش آموزان شرکت کننده در این مقطع در حال افزایش است.

دوره ابتدایی : این دوره از سن 5 سالگی شروع می شود و درواقع ابتدای شروع دوره های تحصیلی اجباری از این مقطع است .

دوره متوسطه : این دوره برای سنین ۱۱ تا ۱۴ سال می باشد . دروس این دوره به قدری سخت است که هم به صورت عمومی و هم به صورت تخصصی به دانش آموزان ارائه می شود و برخی از این دروس شامل زبان ، هنر ، ورزش و کامپیوتر می باشد .

دوره دبیرستان : این دوره شامل سنین ۱۴ تا ۱۹ سال می شود و افراد استانداردهای متفاوت تحصیلی را برای ورود به دانشگاه تجربه می کنند . برای اجازه ورود به دبیرستان ، نیاز به گواهینامه پایان دوره مقدماتی متوسطه است و هدف از قانون گذاری های خاص و نوآوری های آزمایشی ارشاد دانش آموزانی می باشد که باید درباره شغل آینده آنها یا ادامه تحصیلات در دبیرستان تصمیم بگیرند .

فرد می تواند در ابتدا از طریق کار آموزی اقدام کند تا بدین ترتیب امکان یادگیری بهتر زبان ایتالیایی را نیز داشته باشد . بیشتر موقعیت ها برای کارآموزی در صنعت مد و معماری و هنر قابل دسترس می باشد

مقطع کارشناسی

مدرک کارشناسی، که در ایتالیا به عنوان لوریا شناخته می شود، بصورت معمول چهار سال به طول می انجامد. طیف گسترده ای از رشته ها در دانشگاه های کشور ایتالیا در دسترس است، اما کشور توجه ویژه ای به تحصیل در رشته های  هنر، طراحی، معماری و علوم کاربردی دارد.

دانشجویان از ۱۸ تا ۳۰ سالگی می توانند برای دوره های کارشناسی این کشور اقدام نمایند. این نکته بدین معناست که محدودیت سنی برای سفارت این کشور معنا ندارد و در صورت ارائه مدارک قابل استناد، می توانید برای ادامه تحصیل در ایتالیا اقدام کنید. دوره های تحصیلی در این کشور به زبان ایتالیایی برگزار می شود و دانشجویان برای ورود به دانشگاه نیازمند ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان ایتالیایی هستند. سفارت ایتالیا در تهران هر ساله کلاس های زبان ایتالیایی برگزار می کند که در آن در طول ۳ ترم، سه کتاب (Espresso) تدریس می شود. هر ترم شامل ۲۳ جلسه ۲ ساعته و در سه روز هفته می باشد. در صورتی که دانشجو بتواند ۹۰ درصد نمره امتحان را کسب کند، می تواند برای پذیرش از دانشگاه های ایتالیا و اخذ ویزای تحصیلی به سفارت مراجعه کند.

دوره های زبان ایتالیایی در خاک ایتالیا نیز برگزار می شود و دانشجویان می توانند قبل از تحصیل، دوره ای را در این کشور سپری کنند. البته توصیه مشاورین چهره نگار جهت مهاجرت تحصیلی به این کشور بدین گونه است که ابتدا در ایران مدرک زبان ایتالیایی را اخذ نموده و در نهایت اقدام به مهاجرت نمایند زیرا گذراندن دوره های کالج از شانس ویزای پایینی برخوردار می باشد.

مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا

جذاب ترین مقطع تحصیلی در کشور ایتالیا، مقطع کارشناسی ارشد (Laurea Magistrale) است. ایتالیا با حضور در دانشگاه های معتبر دنیا، به عنوان مقصد اصلی دانشجویان برای ادامه تحصیل شناخته می شود. سالیانه تعداد زیادی از دانشجویان از اقصی نقاط دنیا جهت مهاجرت تحصیلی به ایتالیا اقدام می نمایند. بصورت معمول کشور ایتالیا به عنوان برترین کشور برای زمینه سازی تحصیل در سایر کشورها می باشد. این نکته بدین معناست که افرادی که بدنبال تحصیل و اخذ بورسیه در کشورهایی مثل انگلستان، کانادا، استرالیا و آمریکا می باشند. مقطع کارشناسی ارشد را در برترین دانشگاه های ایتالیا سپری می کنند تا با پر بار کردن رزومه خود شانس اخذ بورسیه را افزایش دهند.

مدت دوره کارشناسی ارشد در کشور ایتالیا دو سال است که دانشجویان با سپری کردن ۱۲۰ واحد درسی فارغ التحصیل می شوند. نکته حائز اهمیت، محدود نبودن دوره کارشناسی ارشد می باشد که دانشجویان زیادی مدت زمان تحصیل در این دوره را تا ۴ سال ادامه داده اند.

در بعضی از رشته های تحصیلی مانند قانون، فارموکولوژی، معماری و پزشکی، در دانشگاه های خاص یک برنامه پنج یا شش ساله کارشناسی ارشد (به نام Lauree Magistrali a Ciclo Unico) ارائه می شود.

مقطع دکترا

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا را دارند کشور ایتالیا بهترین گزینه برای آنها می باشد زیرا شرایط بورسیه های تحصیلی در ایتالیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی هموارتر می باشد. بورسیه ها در کشور ایتالیا معمولاً با حقوق ماهیانه همراه است و دانشجویان در صورت تائید از استاد راهنما از آن بهره مند می شوند. دوره های دکترا در کشور ایتالیا (Dottorato di Ricerca) به طور معمول ۴ سال به طول می انجامد و دروس در این مقطع به زبان انگلیسی ارائه می شود. دانشجویان در صورت اخذ نمره ۶٫۵ به بالا در آزمون آیلتس می توانند برای ادامه تحصیل در ایتالیا اقدام نمایند. از دیگر نکات حائز اهمیت می توان به معدل مناسب در مقطع کارشناسی ارشد اشاره کرد.

اقدام جهت اخذ بورسیه در مقطع دکترا، مستلزم انتخاب و تائید استاد راهنما ( Supervisor) می باشد. این مهم ترین قدم در اخذ بورسیه در مقطع دکترا در کشور ایتالیاست. دانشجویان رزومه های خود را می توانند برای اساتید مختلف ارسال کنند و از صلاحیت خود دفاع کنند.

اساتید پس از بررسی رزومه های ارسال شده، وقت مصاحبه ای را به صورت حضوری و یا برنامه های مجازی با دانشجوی مورد پسند خود تنظیم می کنند. متقاعد کردن استاد در وقت مصاحبه کار بسیار دشوار و تخصصی می باشد که باید با آمادگی کامل در آن حضور داشته باشید.

اخذ نمایندگی از بسیاری از دانشگاه ها و مراکز معتبر جهان، ارائه صدها پرونده موفق به سفارت کشورهای مختلف دنیا و ایجاد رابطه مبتنی بر رضایت قلبی و اطمینان خاطر موکلین عزیز همواره بزرگترین افتخار مؤسسه مهاجرتی چهره نگار بوده و سرلوحه عملکرد آتی آن نیز خواهد بود.

آیا دوره های تحصیل ایتالیا ویزای همراه دارد؟

خیر متاسفانه دوره های تحصیل در ایتالیا  ویزای همراه ندارد ولی بعد از گرفتن اقامت میتوانند درخواست الحاق به خانواده داده شود.

چه مدارکی برای پذیرش لازم است و مبلغ تمکن مالی چقدر است؟

مدارک پذیرش بستگی به مقطع داره . گواهی تمکن مالی (ریالی) معادل ۸٬۰۰۰ یورو، که باید به مدت ۱۰ روز در حساب شما و در یکی از بانک‌های ایران باشد. به یاد داشته باشید که برای تمدید ویزای تحصیلی خود، باید این تمکن مالی را مجدداً شارژ کنید.

آیا با ویزای تحصیلی اجازه کار دارند؟چند ساعت؟دستمزد کار دانشجویی چقدر است؟

بصورت معمول دانشجویان در مقاطع تحصیلی هفته ای ۱۰ تا ۳۰ ساعت حق کار دانشجویی دارند. شرایط کار پیدا کردن در ایتالیا متفاوت و طبق دو راه حل است.

روش اول بدین صورت که دانشجویان بین المللی با دانشگاه های خود قراردادی را تنظیم می کنند. مدت زمان این قرارداد بصورت معمول سه ماه می باشد و برای دانشگاه مشغول به کار می شوند. روش دوم همانند سایر کشورهای اروپایی است. دانشجویان در حین تحصیل می توانند در مراکز خارج دانشگاهی مشغول به کار شوند.از حیث دستمزد و حقوق، شرایط یکسان است و دانشجویان به ازای هر ساعت در حدود ۷ تا ۹ یورو دریافت می کنند. هماهنگی کار در حین تحصیل نیازمند مدیریت می باشد و بصورت معمول دانشجویان زمان کمتری برای کار دارند.

پنج دانشکده برتر کسب و کار در بارسلونا برای تحصیل در سال 2021
5 دانشکده برتر کسب و کار در بارسلونا برای تحصیل در سال 2021
نام بارسلونا، کاتالونیا و در کل، کشور اسپانیا، با آفتاب، دریای مواج، نوشیدنی های دلچسب...
|
چگونه همراه با حیوان خانگی مهاجرت کنیم ؟
چگونه همراه با حیوان خانگی مهاجرت کنیم ؟
اگر قصد مهاجرت یا سفر با حیوان خانگی خود را دارید باید توجه داشته باشید...
|
آخرین اخبار از بازگشایی مرزهای اروپایی
آخرین اخبار از بازگشایی مرزهای اروپایی
کدامیک از کشورهای اروپایی مرزهای خود را قبل از تعطیلات تابستانی باز خواهند کرد؟ محدودیت...
|
یازده اپلیکشین کاربردی برای مسافرت تنهایی
یازده اپلیکشین کاربردی برای مسافرت تنهایی
سفر به تنهایی می تواند مواردی مانند ایجاد اعتماد به نفس و یاارائه دیدگاه کاملاً...
|
به صورت آنلاین احتمال ممنوع الخروج بودن خود را چک کنید
به صورت آنلاین احتمال ممنوع الخروج بودن خود را چک کنید
بسیاری از مشتریان ما همواره نگران این هستند که به دلایل گوناگون در هنگام خروج...
|
شانس اشتغال برای مهاجران در کدام کشور اروپایی بیشتر است؟
شانس اشتغال برای مهاجران در کدام کشور اروپایی بیشتر است؟
بنا بر داده‌های یوروستات، مرکز آمار اتحادیه اروپا آن دسته از شهروندان این اتحادیه که...
|
"آمازون" ۳ نیروگاه خورشیدی در آمریکا و اسپانیا می‌سازد
“آمازون” ۳ نیروگاه خورشیدی در آمریکا و اسپانیا می‌سازد
شرکت آمازون همچنان به دلیل عدم تعهدات زیست محیطی با انتقادهایی روبرو است و به...
|
افتتاح حساب بانکی در اروپا (برای ایرانی‌ها)
افتتاح حساب بانکی در اروپا (برای ایرانی‌ها)
  افتتاح حساب بانکی   افتتاح حساب بانکی در خارج از ایران برای هموطنان، سال‌هاست...
|
دوازده دلیل برای راه‌اندازی کسب‌وکار و زندگی در اروپا
دوازده دلیل برای راه اندازی کسب‌ و کار و زندگی در اروپا
  آنچه به دست خواهید آورد...     اگر مایل به دانستن اطلاعات کامل در...
|
4 دیدگاه
 • پاسخ مسیحا

  مهر 19, 1400, 12:14 ب.ظ

  سلام من لیسانس حسابداری هستم با معدل 17 معدل دیپلمم هم 16/70 بوده و 28 سالم هست میخواستم بدونم من میتونم برای رشته موسیقی در مقطع لیسانس پذیرش بگیرم؟ و آیا بورسیه استانی بهم تعلق میگیره؟

 • پاسخ شعبانی

  مهر 19, 1400, 12:17 ب.ظ

  با عرض خسته نباشید پسر من در حال حاضر 17 سالشه و برای سال دیگه قصد داریم برای رشته پزشکی در ایتالیا براش پذیرش بگیریم میخواستم بدونم چه مبلغی باید تو حساب دانشجو باشه ؟ آیا نیازی به ارائه سند ملکی هم هست؟

سوالات و نظرات خود را بنویسید