تحصیل در آلمان (هزینه، شرایط و مدارک در سال 2022)

تحصیل در آلمان به یکی از آرزوهای افراد در سراسر جهان تبدیل شده است. چرا که این کشور کهن و رویایی، هم شرایط رفاهی ایده آل و بازار کار پر رونقی برای دانشجویان فراهم کرده است و هم موسسات این کشور از اعتبارات بسیار بالایی در جهان برخوردار هستند. از بهترین مقاصد تحصیلی در آلمان می‌توان به شهر برلین و مونیخ اشاره کرد. آیا می‌دانید که برلین سه دانشگاه مشهور با رتبه‌های جهانی زیر 150 دارد و یا مونیخ دانشگاه‌هایی دارد که رنکینگ جهانی آنها دو رقمی است؟
با دریافت ویزای تحصیلی آلمان به این کشور رویایی رفته و در کنار تحصیل به کار هم مشغول شوید. بعد از اتمام ویزای تحصیلی‌تان، به شما 18 ماه فرصت داده می‌شود تا شغل مناسب خود را پیدا کرده و با اخذ ویزای کاری‌تان در این کشور بمانید. خیالتان از بازار کار این کشور راحت باشد چرا که ورودی بازار کارهای بین المللی به روی افرادی که در آلمان تحصیل کرده‌اند باز بوده و به راحتی می‌توانید در کشورهای مختلف مشغول به کار شوند.

تحصیل در آلمان چه شرایطی دارد؟

اما شرایط تحصیل در آلمان بسته به مقطع و رشته تحصیلی فرد ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال اخذ ویزای تحصیلی آلمان با مدرک زبان آلمانی و مدرک زبان انگلیسی (IELTS) متفاوت است. همچنین هزینه تحصیل در آلمان طبق شرایطی که هر فرد دارد متفاوت است. خبر خوب این است که شما با هر شرایطی که دارید، می‌توانید با موسسه چهره نگار تماس برقرار نمایید، مشاوره تخصصی بگیرید، و بهترین روش را برای تحصیل در آلمان انتخاب کنید.

پادکست تحصیل در آلمان را حتما گوش دهید!

حالا توجه شما را به ادامه مقاله جلب می‌کنیم. این مقاله توسط متخصصان مهاجرت تحصیلی آژانس ۳۶۰ درجه مهاجرت و کسب‌وکار چهره‌نگار برای استفاده شما نگارش و منتشر شده است.

تحصیل در آلمان چه مزیت‌هایی دارد؟

 • تحصیل در آلمان رایگان است و برای شهریه آموزشی در بیشتر دانشگاه‌ها از شما هزینه‌ای اخذ نمی‌شود. در بعضی از دانشگاه‌ها نیز هزینه‌های بسیار کمی از شما اخذ خواهد شد.
 • شما می‌توانید صدها دوره دانشگاهی را انتخاب کرده و به تحصیل رایگان در آلمان بپردازید.
 • توجه داشته باشید که آموزش در آلمان در کلاس جهانی و توسط ماهرترین اساتید انجام می‌شود.
 • آلمان کشوری با تاریخچه‌ای عمیق است و شما در طول دوران تحصیل در آلمان فرصت کشف آن را خواهید داشت.
 • شما می‌توانید صحبت کردن به زبان آلمانی و انگلیسی را تمرین کنید و پس از فارغ‌التحصیل شدن به این دو زبان تسلط خواهید یافت.
 • به این مسئله توجه کنید که پس از فارغ‌التحصیل شدن در آلمان شما فرصت‌های بی‌پایانی را برای کار در آلمان و سراسر اروپا و حتی جهان خواهید داشت.
 • هزینه‌های زندگی دانشجویی در آلمان مقرون به صرفه است. به طور میانگین هزینه شما حدود ۵20 تا 8۰0 یورو در هر ماه خواهد بود؛ شامل اجاره، غذا، حمل‌ونقل، بیمه درمانی، تلفن و اینترنت، هزینه‌های مربوط به مطالعه و تفریحات و اوقاتی که برای فراغت صرف می‌کنید.
 • شما در طول دوران تحصیل در آلمان با تنوع فرهنگی و دانشجویانی از سراسر جهان مواجه خواهید بود.
 • توجه داشته باشید که شما می‌توانید در دانشگاه، هم به زبان آلمانی و هم به زبان انگلیسی تحصیل کنید. هرچند که فقط انگلیسی دانستن، رشته ها و دانشگاه های در اختیار شما را کاهش خواهد داد.
 • از این فرصت (دوران تحصیل رایگان در آلمان) برای زندگی، گشت و گذار، و تجربه‌اندوزی در یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان با فرهنگ، تاریخ و چشم‌اندازی بی‌نظیر، نهایت استفاده را ببرید.
مزیت تحصیل در آلمان

مشاوره تلفنی رایگان برای تحصیل در آلمان از طریق فرم زیر:

نام و نام خانوادگی

تلفن همراه

تحصیل در آلمان در مقطع دبیرستان

یکی از مزایای تحصیل در آلمان این است که این کشور مدارس بین المللی معتبری دارد که برنامه‌های آموزشی استاندارد و باکیفیت را ارائه می‌کنند. دبیرستان‌های آلمان از نظر امکانات و خدمات آموزشی رتبه‌های بالایی در جهان دارند و به همین دلیل برای تحصیل در این دبیرستان‌ها، حتی از کشورهای توسعه یافته تقاضا وجود دارد. تحصیل در دبیرستان‌های آلمان باعث خواهد شد خیالتان از نظر شغل و موفقیت در آینده کاملاً آسوده باشد.

دبیرستان‌های بین المللی آلمان تعداد دانش آموز کمتری دارند و کیفیت آموزش را بیش از هر چیزی مد نظر قرار می‌دهند. علاوه بر آموزش تعداد برنامه‌های تفریحی، اردو، سرگرمی، فرهنگی، علمی و … این مدارس بسیار بیشتر از سایر کشورهاست. همچنین دانش آموزان می‌توانند با هزینه کم وارد دبیرستان‌های آلمان شوند و بعد از 3 سال به صورت رایگان در دانشگاه‌های معتبر آلمان تحصیل کنند.

علاوه بر تحصیل در مدارس بین المللی، امکان تحصیل در مدارس دولتی نیز وجود دارد که تقریباً رایگان هستند. البته تهیه مدارک بی نقص نقش برجسته ای در صدور ویزای تحصیلی و همراه تحصیلی دارد. مهم ترین مدارکی که به صورت ترجمه شده برای تحصیل در مقطع دبیرستان لازم است شامل:

 • گذرنامه با حداقل 6 ماه اعتبار
 • گواهی تمکن مالی
 • نامه پذیرش از سوی مدرسه آلمانی
 • تمام مدارک و رزومه تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • گواهی پزشکی
 • بیمه
 • کارت واکسن

تحصیل در آلمان با معدل پایین

رشته تحصیلی شما نقش مهمی در پذیرش برای تحصیل در آلمان خواهد داشت. در واقع برای پذیرش در هر دانشگاه و رشته‌ای لازم است معدل خاصی داشته باشید که به آن شرط معدل می‌گویند. حداقل معدل برای تحصیل در آلمان را می‌توان 15 تا 20 در نظر گرفت. البته به دلیل تعدد دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی آلمان، با کمی جستجو می‌توانید مراکزی را پیدا کنید که تحصیل در آلمان با معدل پایین را نیز برای شما فراهم می‌کنند. اما به هر صورت هرچه شرایط علمی و مدارک بهتری داشته باشید، شانس بیشتری برای پذیرش در مدارس و دانشگاه‌های آلمان خواهید داشت.

شرط معدل برای تحصیل در آلمان

شرط معدل دانشگاه‌های آلمان به معنی حداقل معدل لازم برای پذیرش می‌باشد؛ اما این بدان معنی نیست که تنها با داشتن حداقل معدل می‌توانید در آلمان مشغول به تحصیل شوید. به طور کُلی حداقل معدل برای تحصیل در مدارس آلمان 15 می‌باشد. منظور از معدل، معدل کل دیپلم است که شرایط شما برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان را نشان می‌دهد. البته این شرط معدل به دانشگاه و رشته مورد نظر شما نیز بستگی دارد و به عنوان مثال برای تحصیل در رشته پزشکی لازم است حداقل معدل 5/18 را کسب نمایید.

همانطور که می‌دانید شرط معدل یکی از شرایط مهم برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان است. اما آیا با معدل پایین می‌توان در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کرد؟ شرط معدل مقاطع مختلف تحصیلی کدام است؟ از این رو می توانید مقاله شرط معدل و سیستم نمردهی در آلمان را بخوانید تا بیشتر در این باره بدانید.

شرط معدل برای تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم

تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم دارای شرایط خاصی است. برای تحصیل در کالج های آلمان ارائه مدرک دیپلم الزامی است اما محدودیت سنی وجود دارد. در این باره بیشتر بدانید.

گپ تحصیلی آلمان چیست؟

گپ تحصیلی آلمان به فاصله اخذ مدرک دیپلم و اقدام برای تحصیل در کالج های آلمان گفته می‌شود. توجه داشته باشید که گپ تحصیلی هم روی اخذ ویزای آلمان و هم پذیرش تاثیرگذار است. اگر طی گپ تحصیلی فرد متقاضی برای کنکور یا فعالیت‌های مرتبط مثلا کلاس زبان فعالیت داشته، این مسئله می‌تواند توجیه ‌شود. البته در نظر داشته باشید که شرایط سنی در این میان حائز اهمیت است و هر گپ تحصیلی قابل توجیه نیست. گپ تحصیلی می‌تواند تاثیر منفی روی اخذ ویزای دانشجویی آلمان داشته باشد. گپ تحصیلی می‌تواند به این معنا باشد که شما مدت زمان زیادی را از تحصیل و آموزش به دور بوده‌اید.

تحصیل در آلمان با دیپلم از طریق پذیرش از کالج

تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم از طریق اخذ پذیرش از کالج‌های این کشور امکانپذیر است. دانش‌آموزان پس از اخذ مدرک دیپلم از دبیرستان می‌توانند برای تحصیل در کالج های آلمان اقدام کنند. تحصیل در کالج های آلمان لازمه اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی از دانشگاه‌های این کشور است. اما همه افراد دارای دیپلم نمی‌توانند به راحتی از کالج های آلمان پذیرش بگیرند. افراد متقاضی برای تحصیل در کالج های آلمان باید شرایط سنی 21 تا 22 سال را داشته باشند. در غیر این صورت اخذ پذیرش از کالج های آلمان با توجه به گپ تحصیلی که پیش از این توضیح دادیم، امکانپذیر نخواهد بود.

تحصیل در آلمان

هزینه‌های زندگی دانشجویی در آلمان چقدر است؟

هزینه زندگی در آلمان کاملاً مقرون به صرفه است. اما شما به عنوان یک دانشجو لازم است تا حد ممکن صرفه‌جویی کنید. بخش عمده هزینه زندگی شما، محل اقامت و اسکان شماست. توجه به این موضوع باید مهم‌ترین برنامه‌ریزی مالی شما باشد. وگرنه اگر در شهری مانند مونیخ زندگی می‌کنید ـ که یکی از مناطق بسیار گران در آلمان است ـ به سختی می‌توانید پس‌انداز داشته باشید و هزینه زندگی در این شهر ـ فارغ از اینکه تلاش کنید آن را کنترل کنید، بالاست و شما باید بهره‌ای از تمکن مالی تحصیل در آلمان را داشته باشید.
تقریباً یک‌سوم هزینه‌هایی که برای تحصیل در آلمان صرف می‌کنید برای یافتن محل زندگی اختصاص می‌یابد. البته این عدد به سبک زندگی شما و منطقه‌ای که برای زندگی انتخاب می‌کنید ارتباط مستقیمی دارد. همچنین اقامتگاه‌های دانشجویی و آپارتمان‌های اشتراکی گزینه‌های ارزان‌تری برای زندگی دانشجویی هستند. اما در نظر داشته باشید، به طور معمول هزینه زندگی در جنوب و غرب آلمان، گران‌تر از شمال و شرق آن می‌باشد. با وجود اینکه هزینه زندگی در شهرهای بزرگ بیشتر است، اما یافتن کار در این شهرها نیز راحت‌تر خواهد بود. همچنین اگر در نظر دارید در دانشگاه‌های بزرگ و معروف آلمان تحصیل کنید، باید هزینه‌های مترتب بر زندگی در شهرهای بزرگ را از قبل بپذیرید.

بهترین شهرهای دانشجویی در آلمان کدامند؟

بهترین شهرهایی که می‌تواند مقصد دانشجویان باشد عبارتند از: برلین، مونیخ، فرانکفورت، بن، و نورنبرگ. در نظر داشته باشید این شهرها، جزو مهم‌ترین شهرهای آلمان هستند و بیشترین تعداد دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی در این شهرها واقع شده است. همچنین معروف‌ترین دانشگاه‌های آلمان نیز در این شهرها واقع شده‌اند. اما طبیعی‌ست که هزینه زندگی در این شهرها به نسبت شهرهای کوچک بالاتر باشد. همچنین باید در نظر داشت اگر به دنبال تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی هستید، دانشگاه‌های زیادی را در این شهرها می‌توان یافت که دوره‌هایشان به زبان انگلیسی برگزار می‌شود.

ویزای تحصیلی در آلمان

ارزان‌ترین شهرها برای زندگی در آلمان کدامند؟

 بیله‌فلد، فرانکفورتِ اودر،  هاله،کرفلد و پاسو از ارزانترین شهرهای دانشجویی آلمان هستند.

وضعیت کار در هنگام تحصیل در آلمان چگونه است؟

شرایط کار دانشجویی در آلمان بسیار ساده‌تر از کشورهای دیگر است. شما به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی می‌توانید بدون داشتن اجازه کار، ۱۲۰ روز (یا ۲۴۰ نیم‌روز) در سال کار کنید، مشروط بر اینکه در طول سال تحصیلی بیش از ۲۰ ساعت در هفته نباشد. دستمزد یک شغل دانشجویی نیز بین ۹ تا ۲۰ یورو در ساعت خواهد بود. برای پیدا کردن کار دانشجویی باید به بخش کاریابی دانشجویان که در اداره کار شهر شما وجود دارد مراجعه کنید. کار دانشجویی طیف وسیعی را دربر می‌گیرد. از کار برای اساتید و کار در کتابخانه دانشگاه تا کار در فروشگاه‌ها و رستوران‌ها یا کار در کارخانه‌ها و مراکز صنعتی. در نظر داشته باشید مراکز صنعتی و کارخانه‌هایی وجود دارد که حاضرند برای پیشبرد پروژه‌های خود از دانشجویان با تخصص‌های مرتبط استفاده کننند. هرچند که این نوع کارها بیشتر برای رشته‌های فنی و مهندسی در دسترس خواهد بود.

کار و تحصیل در آلمان

وضعیت کار در آلمان پس از فارغ‌التحصیلی چگونه است؟

آلمان بازار کار گسترده‌ای دارد که شما به طور بالقوه می‌توانید بعد از تحصیل در آن مشغول به کار شوید. برای این منظور باید برای درخواست ویزای جستجوی کار آلمان اقدام کنید. در این صورت به شما یک ویزای ۱۸ ماهه جست‌وجوی کار داده خواهد شد. بعد از یافتن کار، ویزای شما به ویزای کار (Blue Card) تبدیل خواهد شد. در صورتی که شما ۳ سال مشغول کار باشید (این عدد بسته به ایالت‌های آلمان متفاوت است) می‌توانید جهت اخذ اقامت دائم در آلمان اقدام کنید. در ادامه این مسیر، امکان اخذ تابعیت آلمان (پاسپورت آلمان) هم وجود خواهد داشت.

نظام آموزشی در آلمان به چه شکلی‌ست؟

در 425 دانشگاه و مرکز آموزش عالی حرفه‌ای در آلمان، بیش از دو میلیون و هشتصد هزار نفر مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد حدود 14 درصد آن را دانشجویان خارجی تشکیل می‌دهند (393000 نفر). اشتیاق به تحصیل در آلمان به گونه‌ای‌ست که در مقایسه با سال تحصیلی 2017-2016 چهار و نیم درصد رشد داشته است؛ و اشتیاق به تحصیل به تحصیل در آلمان، در مقایسه با سال تحصیلی 2010-2009 شصت و دو درصد رشد نشان می‌دهد (از ۷۷۵,۲۴۴ به ۵۷۹,۳۹۳ نفر)
در آلمان سه نوع نظام آموزشی عالی وجود دارد؛ نخست دانشگاه‌ها، که در آن عموم رشته‌های مهندسی، علوم انسانی و علوم پزشکی ارائه می‌شود. اما نوع دیگری از نظام آموزش عالی در آلمان وجود دارد که آن را با نام مدرسه عالی (به آلمانی Fachhochschule) می‌شناسیم. این سیستم آموزشی مبتنی بر استفاده از روش‌های عملی و جنبه‌های کاربردی در نظام آموزشی‌اش می‌باشد. آنچه آن را در ایران با عنوان علمی کاربردی می‌شناسیم. دانشجویانی که از این دسته دانشگاه‌ها فارغ‌التحصیل می‌شوند آینده شغلی بسیار خوبی دارند و امکان یافتن فرصت‌های شغلی در آینده را بیشتر خواهند داشت. باید توجه داشت مدارس عالی در آلمان حق اعطای مدرک دکترا ندارند. دسته سومی هم در نظام آموزشی آلمان وجود دارد که مربوط به دانشگاه‌های هنر، فیلم و موسیقی ا‌ست.

مقاطع تحصیلی در دانشگاه‌های آلمان

مقاطع تحصیلی در نظام آموزشی آلمان مشتمل بر چهار دورۀ لیسانس (۶ تا ۸ ترم)، فوق‌لیسانس (سه تا ۴ ترم)، دکترا (۳ الی ۶ سال) و فوق‌دکترا می باشد. سال تحصیلی نیز برای ترم اول از سپتامبر تا فوریه، و برای ترم دوم از فوریه تا ژوئن هر سال برنامه‌ریزی شده است.

تحصیل در دانشگاه های آلمان

تحصیل در آلمان در مقطع لیسانس

برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی یا لیسانس در دانشگاه‌های آلمان ـ که تحصیل در آن معمولاً به زبان آلمانی‌ست ـ داشتن مدرک B2 الزامی‌ست. سایر مدارکی که شما نیاز خواهید داشت، شامل مدرک دیپلم و ریزنمرات آن، مدرک پیش‌دانشگاهی و ریزنمرات آن، تنظیم رزومه و انگیزه‌نامه، و تنظیم درخواست از دانشگاه مورد نظر شما. برای اخذ پذیرش در این مقطع نباید بیشتر از ۲۲ سال سن داشته و حداقل معدل دیپلم شما نیز باید ۱۵ باشد. اگر معدل شما پایین‌تر است یا سن شما بیش از ۲۲ سال است، باید به دانشگاه‌های خصوصی فکر کنید.

هزینه تحصیل سالانه در دانشگاه‌های خصوصی بین ۸ تا ۲۰ هزار یورو برآورد می‌شود، در حالی که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی اندکی بیش از ۵۰۰ یورو می‌باشد، که این مبلغ نیز صرف انجام امور اداری می‌شود. در این مقطع معمولاً نمی‌توان بورسیه دریافت کرد.

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

اخذ پذیرش و ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا فوق‌لیسانس در آلمان نسبت به مقطع کارشناسی دشوارتر است. شما با دارا بودن معدل ۱۳ می‌توانید درخواست پذیرش دهید، اما به خاطر رقابت زیاد برای دریافت پذیرش، شانس با کسانی‌ست که معدل‌های بالاتری داشته باشند. مدارکی که شما باید داشته باشید ریزنمرات دیپلم، پیش‌دانشگاهی، مقطع کارشناس، و تنظیم رزومه، انگیزه‌نامه و درخواست از دانشگاه مورد نظر، است. هرچند همراه داشتن توصیه‌نامه‌ای از اساتید مقطع کارشناسی می‌تواند برای شما در روند ادامه تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس یا کارشناسی ارشد مفید باشد. حدود دوسوم رشته‌های این مقطع به زبان آلمانی برگزار می‌شوند و شما حداقل به مدرک B2 نیاز خواهید داشت. همچنین اگر رشته‌ای را یافته‌اید که به زبان انگلیسی ارائه می‌شود، باید نمره ۵,۶ آیتلس را داشته باشید.

تحصیل در آلمان در مقطع دکترا

اخذ پذیرش و ادامه تحصیل در مقطع دکترا در آلمان با معدل شما در مقطع قبلی و موافقت یک استاد راهنما در یکی از دانشگاه‌های آلمان با طرح رساله دکترای شما میسر می‌شود. پیدا کردن چنین استادی و قانع ساختن او مبنی‌بر مفید بودن شما در همراهی استاد به عنوان دستیار امری زمان‌بر خواهد بود. برای دریافت پذیرش و ادامه تحصیل در مقطع دکترا، شما به ریز نمرات تمام مقاطع قبلی، رزومه و انگیزه‌نامه و همچنین توصیه‌نامه از سوی اساتید مقطع قبلی نیاز خواهید داشت. همچنین شما باید مدرک TestDaf را نیز دارا باشید و اگر احیاناً رشته‌ای که به زبان انگلیسی ارائه می‌شود یافتید، باید مدرک انگلیسی خود را نیز ارائه دهید.

تحصیل در آلمان دکتری

چرا انگیزه‌نامه مهم است؟

به نظر می‌رسد یکی از مهم‌ترین فاکتورها در اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان انگیزه‌نامه یا SOP می‌باشد. نحوۀ نگارش این نامه بسیار حائز اهمیت است. شما در این نامه باید اشاره کنید که چرا آلمان را برای تحصیل انتخاب کرده‌اید، و از میان این همه مؤسسه و دانشگاه موجود در آلمان چرا این دانشگاه نظر شما را جلب کرده است. همچنین باید دلایل انتخاب رشته تحصیلی مورد نظرتان و هدفتان از تحصیل در این رشته و نیز برنامه‌ای که برای بعد از فارغ‌التحصیل شدن دارید را بیان کنید. بدین منظور یکی از مسیر‌های یاریگر شما در اخذ پذیرش استفاده از سایت uni-assist می‌باشد. بهتر است پیش از ارسال مدارک خود برای اخذ پذیرش از دانشگاه، به کمک uni-assist مدارک خود را کنترل کنید. این وبسایت با اخذ هزینه ناچیز حداقل ۶۸ یورو مدارک شما را برای بیش از ۱۰۰ دانشگاه معتبر در آلمان ارسال می‌کند و ظرف سه تا چهار هفته نتیجۀ آن را به شما اعلام خواهد کرد.

بهترین دانشگاه‌های آلمان کدامند؟

دانشگاه‌های آلمان به سه دسته از نظر دارا بودن رتبه نخست (دانشگاه‌های ممتاز)، رتبه ب (دانشگاه‌های خوب)، و رتبه ج (رده متوسط) می‌توان تقسیم کرد. بر این اساس نگاهی به پنج دانشگاه معتبر آلمان که دارای بالاترین رتبه‌بندی در میان دانشگاه‌های آلمان و جهان هستند خواهیم داشت:
۱. Freie University of Berlin : دانشگاه فرای (آزاد) برلین در سال ۱۹۴۸ با پذیرش دو هزار دانشجو تأسیس شد و در حال حاضر با ۳۴ هزار دانشجو و پذیرش بیش از چهارهزار دانشجو در سال موفق‌ترین دانشگاه در خلاقیت و ابتکار در آلمان است. براساس رتبه‌بندی روزنامه تایمز، بعد از دانشگاه آکسفورد و کمبریج، دانشگاه فرای برلین سومین دانشگاه برتر اروپا در رشته‌های علوم انسانی و هنر را به خود اختصاص داده است. هزینه تحصیل در دانشگاه فرای برلین در حدود ترمی ۲۵۰ یورو می‌باشد.

۲. Humboldt University of Berlin : دانشگاه هومبولت برلین، به عنوان قدیمی‌ترین دانشگاه برلین در سال ۱۸۰۹ پایه‌گذاری شد. این دانشگاه که در ابتدا با ۲۵۶ دانشجو فعالیت خود را آغاز نمود با حدود ۳۳ هزار دانشجو، خانه ۲۹ برنده جایزه نوبل و سومین دانشگاه برتر آلمان است. چهره‌هایی بی‌نظیری همچون: هگل، والتر بنیامین، آلبرت آینشتین، ماکس پلانک، کارل مارکس، فریدریش انگلس، هاینریش هاینه، و اتو فون بیسمارک و شمار زیادی دیگر همگی از دانش‌آموختگان این دانشگاه هستند. شما برای تحصیل در این دانشگاه نیاز به پرداخت حدود ۷۵۰ یورو دارید.

۳. Ludwig Maximilian University of Munich : دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ، اولین دانشگاهی‌ست که در ایالت بایرن در سال ۱۴۷۲ تأسیس شد. این دانشگاه با ۵۱ هزار دانشجو، خانه ۳۶ برنده جایزه نوبل می‌باشد. ۱۵ درصد دانشجویان این دانشگاه بین‌المللی هستند. ماکس پلانک، برتولت برشت، ماکس وبر از چهره‌های این دانشگاه می‌باشد. محمد اقبال لاهوری فیلسوف و شاعر سرشناس فارسی‌گو در این دانشگاه فلسفه تحصیل کرده است.

۴. Technical University Munich: دانشگاه فنی مونیخ در سال ۱۸۶۸ تأسیس شد. و بیش از ۴۱ هزار دانشجو را در خود جای داده است. این دانشگاه با ۱۳ برنده جایزه نوبل بزرگ‌ترین و برجسته‌ترین مؤسسه فناوری آلمان است. دانشگاه فنی مونیخ به دلیل تأکید بر صنعت به عنوان «دانشگاه کارآفرینی» شناخته می‌شود، به طوری که حدود ۹۷ درصد فارغ‌التحصیلان آن حداکثر تا یک سال بعد از اتمام تحصیل، مشغول به کار شده‌اند. در نظر داشته باشید شهر مونیخ دفتر شرکت‌های مهمی نظیر بی‌ام‌و، آاُدی و زیمنس است و با وجود اینکه گران‌ترین شهر آلمان است، فرصت‌های شغلی در آن بسیار می‌باشد.

۵. University of Freiburg : دانشگاه فرایبورگ، که در سال ۱۴۵۷ تأسیس شده با ۲۴ هزار دانشجو یکی از دانشگاه‌های مهم آلمان است که در شهر فرایبورگ (یکی از گرم‌ترین و آفتابی‌ترین شهرهای آلمان) قرار دارد. ۱۶ درصد از دانشجویان این دانشگاه بین‌المللی هستند. این دانشگاه برنده ۱۹ جایزه نوبل بوده و جزو پنج دانشگاه قدیمی آلمان محسوب می‌شود. هزینه تحصیل در آن کمتر از ۱۵۰ یورو می‌باشد! مشاهیر زیادی نظیر مارتین هایدیگر از چهره‌های این دانشگاه هستند.

بهترین دانشگاه های آلمان

مراحل اخذ ویزای دانشجویی در آلمان

برای اخذ ویزای دانشجویی شما باید از طریق سفارتخانه آلمان در ایران اقدام کنید، اما اگر اقامت کشور دیگری را اخذ کرده‌اید از طریق سفارت آلمان در آن کشور نیز می‌توانید اقدام نمایید. برای این منظور شما در ابتدا باید از یکی از دانشگاه‌های آلمان اخذ پذیرش کنید که این فرایند برای هر یک از مقاطع تحصیلی متفاوت است.
در گام بعدی باید مدارک مورد نیاز را تقدیم سفارت کنید. مدارکی که لازم خواهید داشت: پاسپورت (با اعتبار حداقل ۶ ماه)، شناسنامه، پذیرش تحصیلی، فرم درخواست ویزا، انگیزه‌نامه، رزومه، مدرک دیپلم، مدرک پیش‌دانشگاهی، و گواهی تمکن مالی برای تحصیل در آلمان به ارزش 10322یورو (براساس ارز رسمی) می‌باشد. اگر پذیرش شما برای مقاطع بالاتر از کارشناسی می‌باشد، باید بدانید که آیا مدرک تحصیلی شما مورد تأیید ادارات دولتی آلمان هست یا خیر. بدین منظور نیاز دارید به سایت Anabin مراجعه کرده و نسبت به اعتبارسنجی مدرک تحصیلی‌تان اقدام کنید.
پس از دریافت وقت مصاحبه، باید در سفارت آلمان حضور پیدا کنید و با آفیسر سفارت مواجه شوید. شما باید مدارکتان را تحویل وی داده و مختصری از دلایل و انگیزه‌هایتان از تحصیل در آلمان را ارائه خواهید کرد. اگر پذیرش شما از دانشگاه براساس زبان انگلیسی باشد، مصاحبه شما به زبان انگلیسی و در غیر این صورت به زبان آلمانی خواهد بود.

 کارشناسان تحصیلی آژانس ۳۶۰ درجه کسب‌وکار و مهاجرت چهره‌نگار شما را در مورد سوالات مصاحبه سفارت آلمان راهنمایی خواهند کرد.

در نظر داشته باشید بعد از صدور ویزای دانشجویی شما، باید از یکی از شرکت‌های بیمه ایرانی، بیمه‌نامه‌ای با اعتبار ۹۰ روز تهیه کنید و بعد از ورود به آلمان نیز باید خود را توسط یک شرکت بیمه دولتی بیمه کنید. بعد از آغاز به تحصیل شما با پرداخت حق بیمه ماهانه (برای دانشجویان زیر ۳۰ سال ۸۰ یورو)، قادر خواهید بود کارت بیمه دریافت کنید. با داشتن این کارت، هزینه‌های درمان شما در کل اتحادیه اروپا رایگان خواهد بود.

ویزای تحصیلی آلمان برای متاهلین

اخذ ویزای دانشجویی برای متأهلین پیچیدگی خاصی ندارد. شما می‌توانید همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را نیز به همراه ببرید. البته همسرتان باید فرم تقاضای ویزا را به صورت جداگانه پر کرده و وقت مصاحبه جداگانه‌ای را رزرو کند. اگر فردی موفق به دریافت ویزای الحاق بشود، اجازه کار تمام‌وقت در آلمان را خواهد داشت.

ویزای تحصیلی آلمان برای متاهلین

اخذ بورس تحصیلی آلمان

با توجه به اینکه تحصیل در آلمان رایگان می‌باشد؛ شانس دریافت بورس و یا کمک‌هزینه تحصیلی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشاد تقریباً وجود ندارد و برای دستیابی به موارد موجود، رقابت سختی بین متقاضیان برقرار است؛ اما در بیشتر دوره‌های دکترا می‌توان مواردی از بورسیه را یافت که در قالب حقوق ماهیانه اعطا می‌شود.

توضیحاتی در مورد دریافت ارز دانشجویی

حال که موفق شده‌اید به تصویری کلی از وضعیت تحصیل و اخذ پذیرش دانشجویی آلمان دست یابید، بدانید که می‌توان برای دوران تحصیلتان؛ در ایران ارز دانشجویی (به نرخ دولتی) دریافت کنید. برای این منظور باید در سامانه جامع امور دانشجویان (سجاد) پرونده دانشجویی تشکیل داده و ارز دانشجویی دریافت کنید.

5/5 - (3 امتیاز)
دندانپزشکی در آلمان
دندانپزشکی در آلمان [حقوق و دستمزد] + شرایط و مدارک
دندانپزشکی در آلمان یکی از رشته‌های موردعلاقه دانشجویان بین‌المللی است. دانشگاه های پزشکی آلمان در...
|
داروسازی در آلمان
داروسازی در آلمان از کارشناسی تا ارشد + هزینه داروسازی
تحصیل کردن در رشته داروسازی در کشور آلمان برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی مانند یک...
|
برترین کالج های دولتی آلمان
10 تا از برترین کالج های دولتی در آلمان را بشناسید
برترین کالج های دولتی آلمان در بخش‌های مختلف این کشور از شمال تا جنوب قرار...
|
یافتن کار پس از تحصیل در آلمان
یافتن کار پس از تحصیل در آلمان | 18 ماه فرصت دارید کار پیدا کنید!
یافتن کار پس از تحصیل در آلمان هدف بسیاری از دانشجویان بین‌المللی است که این...
|
146 دیدگاه
سوالات و نظرات خود را بنویسید