چگونه همراه با حیوان خانگی مهاجرت کنیم ؟

چگونه همراه با حیوان خانگی مهاجرت کنیم ؟
3.9
(29)
الزامات قبل از سفر

اگر قصد مهاجرت یا سفر با حیوان خانگی خود را دارید باید توجه داشته باشید در دست داشتن Pet Passport از الزامات است در این راستا شما مجاز هستید فقط سگ ها ، گربه ها و برخی موش خرما ها را همراه خود داشته باشید.

Pet Passport سندی است که شامل جزئیات مهمی مانند شناسایی حیوان خانگی شما ، مالکیت و اطلاعات پزشکی نظیر سابقه واکسیناسیون ، اقدامات پزشکی و سایر روش های درمانی است. اگر حیوان خانگی شما دارای گذرنامه حیوان خانگی معتبر باشد ، می تواند بدون نیاز به ماندن در قرنطینه بین کشورهای اتحادیه اروپا و سایر کشورهایی که پاسپورت حیوان خانگی را می پذیرند سفر کند. نکته قابل توجه این است که سفر باید برای اهداف غیرتجاری انجام شود.

اگر این سفر برای شرکت در نمایشگاه ها یا مسابقات ورزشی یا آموزشی باشد باید شواهدی کتبی ارائه گردد که حیوانات خانگی یا برای شرکت در یکی از رویداد های فوق ثبت نام شده اند. علاوه بر این ، برای واجد شرایط بودن برای شرکت در چنین رویداد هایی ، سن حیوانات خانگی باید از بیش از شش ماه باشد.

 

بیشتر بدانیم: ثبت شرکت و اقامت آلمان چه مراحلی دارد؟

 

الزامات قبل از سفر
 • مستندات / گذرنامه حیوان خانگی

این سند مشترک  هر حیوان خانگی که وارد اتحادیه اروپا و سایر کشورها می شود، گذرنامه حیوان خانگی لازم است. هر دامپزشک رسمی می تواند این نتیجه را پس از نتیجه هویت شناسی موفق، بررسی های اسنادی و جسمی که بر روی حیوان خانگی انجام شده است ، صادر کند.

 • نشانه گذاری یا میکروچیپ

تراش الکترونیکی بارکد داری که زیر پوست حیوان خانگی شما تعبیه می شود این بارکد با کد درج شده روی لیبل شناسنامه حیوان خانگی شما یکی است و نشان دهنده آن است که حیوان خانگی شما دارای شناسنامه است.

 • واکسیناسیون در برابر هاری

نکته : اگر به منطقه ای می روید که توسط طرح سفر حیوان خانگی محافظت نشده است ، باید چند قانون دیگر را نیز رعایت کنید. حداقل 30 روز پس از واکسیناسیون ، دامپزشک باید یک نمونه خون از حیوان خانگی شما گرفته و آن را به یک آزمایشگاه تایید شده می فرستد و در آنجا آزمایش شود تا ببیند آیا واکسیناسیون مثر بوده است یا خیر. شما نتایج آزمایش را از دامپزشک دریافت خواهید کرد و آنها باید این موارد را در گواهینامه دامپزشکی رسمی کشور سوم حیوان خانگی شما ثبت کنند. سپس باید سه ماه دیگر صبر کنید تا بتوانید حیوان خانگی خود را به آن کشور ببرید.

 • تست آنتی بادی هاری یا تیتر هاری

از زمان آخرین واکسن هاری بایستی 28 روز گذشته باشد و این تست در بازه ی بین دو تایم واکسن هاری دارای اعتبار است. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که یا قبل از جراحت یا همزمان با آن میکروچیپ شده است ، در غیر این صورت باید دوباره واکسینه شود.

انجام این تست بین 1 تا 3 ماه زمان میبرد.

برخی از حیوانات ممکن است علاوه بر موارد فوق، نیاز به روش های درمانی دیگری داشته باشند.

 • گواهی سلامت

این گواهی دارای اعتبار یک هفته ای است پیشنهاد می شود همزمان با خرید بلیط و یا4 روز قبل از سفر خود برای دریافت این گواهی اقدام کنید.

و در نهایت شما می توانید با در دست داشتن مدارک فوق و مراجعه اداره دامپزشکی اقدام به دریافت گذرنامه و گواهی سلامت حیوان خانگی خود کنید.

بیمه حیوانات خانگی را فراموش نکنید

هنگام حمل حیوان خانگی خود به خارج از کشور ، بیمه حیوانات خانگی ضروری است. بسیاری از بیمه ها از حیوانات خانگی خارج از کشور برخوردار هستند اما قبل از سفر بررسی کنید که آیا این در بیمه نامه شما لحاظ شده است.

هزینه گذرنامه حیوانات خانگی چقدر است؟

هزینه هریک از آزمایشات، تیتر هاری و صدور مدارک متغیر خواهد بود، پیشنهاد می شود با دامپزشک خود در این رابطه مشورت کنید.

لازم به ذکر است پروسه دریافت گذرنامه حیوان خانگی اندکی زمانبر است پیشنهاد می شود از 6 ماه قبل از سفر خود اقدامات لازم را آغاز کنید. آزمایشاتی که بر روی حیوانات خانگی انجام می‌شود اغلب چند ماه زمان می‌برند.

نحوه حمل حیوان خانگی

برای بردن حیوان خانگی‌تان به هواپیما باید هزینه‌ای پرداخت کنید و بنابراین بهتر است زودتر به آژانسی که از آن قرار است بلیت تهیه کنید، اطلاع بدهید که حیوان خانگی خود را به همراه خواهید داشت و شرایط ویژه آن‌ها را جویا شوید. برای حمل حیوان شما هزینه‌ای دریافت می‌شود. این هزینه با توجه به وزن حیوان شما متغیر است. محل نگهداری از حیوان شما نیز با توجه به وزن او متفاوت خواهد بود.

اگر وزن حیوان شما کمتر از ۱۲ کیلوگرم باشد، می‌توانید او را در باکس مناسب نزد خود نگهدارید و البته می‌توانید او را به قسمت باربری بسپارید. در صورتی که وزن حیوان شما از این حد بیشتر باشد باید آن را به قسمت باربری بسپارید. به دلیل محدودیت‌ها، حیوانات در هواپیمایی ایران به قسمت باربری سپرده می‌شوند.

برای اینکه حیوان خود را بتوانید وارد هواپیما کنید باید باکس مناسبی تهیه کنید. وسایل نگه‌دارنده حیوانات خانگی در سایزها و انواع مختلفی هستند. در صورتی که سفر شما با هواپیما انجام می‌شود باید وسیله‌ای که مناسب با هواپیما است، تهیه کنید. این وسیله نباید کوچک و زیاد بزرگ باشد و باید مناسب اندازه حیوان خانگی شما باشد.

 

در وسیله نگه‌دارنده حیوان خود غذا و آب کافی قرار دهید تا در صورت بروز مشکل و عدم دسترسی شما به حیوان، مهمانداران بتوانند به آن‌ها غذا بدهند. در رابطه با نوع غذایی که قرار است در سفر برای او ذخیره کنید، با دامپزشک مشورت کنید تا غذایی را که در هنگام سفر ممکن است برای حیوان شما مشکل ایجاد کند، به او ندهید.

 

بیشتر بخوانیم: راهنمای جامع اخذ ویزای انگلیس

مدارک مورد نیاز برای خروج حیوان خانگی
 • اصل گذرنامه مسافر و یک کپی از آن
 • گواهی سلامت دامپزشکی
 • دفترچه بهداشتی و یک کپی از آن
 • کارت میکروچیپ
 • برگه واکسیناسیون حیوان
 • ارائه فیش واریزی برای هر حیوان
 • واکسیناسیون هاری
 • انجام تست خون برای اندازه‌گیری تیتر آنتی‌بادی هاری
 • شناسنامه و گذرنامه حیوان

در صورتی که هر کدام از موارد مورد نیاز کشور مقصد برای مهاجرت حیوانات را رعایت نکنید، حیوان شما قرنطینه خواهد شد. البته شرایط خاصی برای بیرون آوردن از قرنطینه وجود دارد و بعد از طی کردن آن مراحل در کشور مقصد، می‌توانید حیوان خود را پس بگیرید.

تا چه مقدار این مطلب مفید بود؟

میزان ستاره دلخواه را کلیک کنید

میانگین 3.9 / 5. تعداد: 29

تاکنون امتیازی ثبت نشده

سوالات و نظرات خود را بنویسید