سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

لیسبون، شهر آفتاب و تپه‌ها (زندگی در پرتغال)

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب پربازدید

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
برای دریافت مشاوره رایگان این فرم را تکمیل کنید

مشاوره رایگان

لیسبون، شهر آفتاب و تپه‌ها زندگی در پرتغال

زندگی در پرتغال چگونه است؟

مقدمه لیسبون

لیسبون یا به قول مردم پرتغال “Liʒbuɐ” بزرگترین شهر و پایتخت پرتغال است. استعاره زیبای موجود در آثار ادبی این کشور رودخانه باستانی تاگوس را مانند عاشقی توصیف می کند که دستان خود را برای در آغوش کشیدن معشوق سالخورده خود لیسبون دراز می کند. از همین استعاره است که مناظر رودخانه تاگوس را جزئی جدایی ناپذیر از شخصیت شهر می دانند. لیسبون در منطقه مرکزی خود بیش از پانصد هزار نفر جمعیت دارد و با در نظر گرفتن کل منطقه لیسبون به حدود سه میلیون نفر می رسد و به عنوان یازدهمین منطقه پرجمعیت اتحادیه اروپا رتبه بندی می شود.

لیسبون، واقع در نزدیکی اقیانوس اطلس، یک شهر اروپایی مهم از نظر فرهنگی و اقتصادی است.

بیشتر بدانیم: با ثبت یک شرکت، چگونه می توان اقامت اروپا را به دست آورد؟

پایتخت پرجنب‌وجوش پرتغال یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان است که به دلیل موقعیت جغرافیایی منحصربه‌فرد خود در طول تاریخ، نقشی حیاتی به‌عنوان یک مرکز فرهنگی و تجاری مهم بین اروپا، شمال آفریقا و دریای مدیترانه ایفا می‌کند. قدمت این شهر به حدود 2700 سال می رسد و آن را به دومین شهر قدیمی اروپا پس از آتن تبدیل می کند.

مختصات جغرافیایی لیسبون

لیسبون غربی ترین پایتخت سرزمین اصلی اروپا است که در جنوب غربی قاره واقع شده و در دهانه رودخانه بزرگ تاگوس واقع شده است. مساحت آن حدود صد کیلومتر مربع است و یکی از بزرگترین پارک های جنگلی اروپا که به پارک جنگلی مونسانتو معروف است، به خود می بالد. لیسبون دارای آب و هوای مدیترانه ای با زمستان های معتدل و بارانی و تابستان های گرم و نسبتاً خشک است. به طور کلی، لیسبون یکی از ایده آل ترین شهرهای اروپا از نظر اقلیمی است که ژانویه سردترین و آگوست گرم ترین زمان سال است.

شرایط انسانی در لیسبون

مردم محلی به زبان پرتغالی صحبت می کنند که اینطور است در نه کشور از جمله برزیل، آنگولا، گینه بیسائو، ماکائو، گینه استوایی، موزامبیک و چند کشور کوچکتر دیگر استفاده می شود. اگرچه منطقه شهری لیسبون تنها سه درصد از کل مساحت پرتغال را پوشش می دهد، اما بیش از یک چهارم جمعیت این کشور ده میلیون نفری را در خود جای داده است.

آنها به گرمی و مهمان نوازی خود مشهور هستند و تلاش های قابل توجهی برای برقراری ارتباط خوب با گردشگران و خارجی ها انجام می دهند، حتی اگر این به معنای ضعیف صحبت کردن به زبان آنها باشد. خانواده و دوستان برای آنها اهمیت زیادی دارند و اگر مهمان آنها باشید، ساعات طولانی را به میزبانی و اطمینان از راحتی شما اختصاص خواهند داد.

مردم لیسبون مانند سایر پرتغالی ها سخت کوش هستند و روحیه ماجراجویی دارند. آنها علاقه زیادی به فوتبال دارند، از مکالمات طولانی لذت می برند و در هر زمانی از شبانه روز با اشتیاق قهوه را می پذیرند. به طور کلی، پرتغالی ها سخاوتمند هستند و عاشق جشن و معاشرت هستند و مردم لیسبون نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

لیسبون، شهر آفتاب و تپه‌ها زندگی در پرتغال

پیشینه تاریخی لیسبون

مهاجران هند و اروپایی در هزاره اول پیش از میلاد وارد شدند و از طریق ادغام با ساکنان اولیه منطقه، قبایل سلتیک زبان را به وجود آوردند. در زمان تسلط رومیان، این منطقه تا زمان رو به زوال قدرت امپراتوری تحت حاکمیت امپراتوری روم بود. مورها یا مسلمانان شمال آفریقا وارد شدند و تحت پرچم اسلام، کنترل کل شبه جزیره ایبری را که اسپانیا و پرتغال مدرن را در بر می گیرد، به دست گرفتند. آنها با مقاومت مسیحیان شمال پرتغال مواجه شدند. یکی از رهبرانی که بعدها اولین پادشاه پرتغال شد، با عنوان آلفونسو اول، مهم ترین مقاومت را در برابر مورها رهبری کرد و آنها را به عقب راند.

بیشتر بخوانیم: بهترین کشور برای مهاجرت کجاست؟

در سال 1755، لیسبون توسط زمین لرزه ای ویرانگر و طولانی مدت رخ داد که خسارات زیادی به بار آورد. این زمین لرزه با سونامی های مرگبار و آتش سوزی های غیرقابل کنترل همراه بود که به طور قابل توجهی شهر را تحت تاثیر قرار داد. در طول جنگ جهانی دوم، اگرچه پرتغال موضعی تا حدی بی طرف داشت، لیسبون به مرکزی برای جاسوسان و ماموران مخفی از هر دو طرف تبدیل شد و عنوان “پایتخت جاسوسی” یا “بهشت جاسوسی جهان” را به خود اختصاص داد.

اقتصاد لیسبون

از نظر اقتصادی، پرتغال در رتبه چهل و چهارم جهان قرار دارد و بیشتر واردات و صادرات آن در اتحادیه اروپا است. اقتصاد این کشور از سال 2014 رشد نسبتاً پایدار و مستمری را با نرخ سالانه حدود 1.5 درصد نشان داده است. از سوی دیگر، نرخ بیکاری از پایان سال 2014 تا سه ماهه اول سال 2019 به میزان قابل توجهی شش درصد کاهش یافت و کسری بودجه دولت از یازده درصد به تنها نیم درصد کاهش یافت. زندگی در پرتغال تحت اصلاحات اقتصادی مطلوب به طور قابل توجهی بهبود یافته است.

در اوایل قرن 21، کمبود فرصت های شغلی و عدم آمادگی افراد تحصیل کرده برای بازار کار، بیکاری و چالش های اقتصادی را به دنبال داشت. در نتیجه اصلاحات و تغییرات چشمگیر در نظام آموزشی به اولویت دولت تبدیل شد.

لیسبون، شهر آفتاب و تپه‌ها زندگی در پرتغال

اقتصاد لیسبون از نظر تاریخی به ماهیگیری و صنایع دریایی متکی بود. تا سال 1970 بود که صنایع دیگر در چشم انداز اقتصادی شهر شروع به ظهور کردند. پس از انقلاب 1975 در پرتغال، صنایع سنگین در این کشور ملی شدند، اما در اوایل دهه 1980 توسط شرکت های بزرگ چند ملیتی خصوصی شدند. در حال حاضر مشاغل و صنایع مرتبط با خدمات به طور قابل توجهی به فعالیت های اقتصادی لیسبون کمک می کنند. صنایع سنگین مانند فولاد، کشتی سازی و پالایش نفت به تدریج از بین رفتند و فضا را برای بخش هایی مانند ساخت قطعات خودرو، محصولات شیمیایی، تنباکو و سیگار، قطعات الکترونیکی، کاغذ و گردشگری و صنایع غذایی ایجاد کرد تا جای خود را بگیرند.

بیشتر بخوانید: مدارک لازم برای گرفتن گلدن ویزای پرتغال

لیسبون به چه چیزی معروف است؟

پس از گذراندن مدتی در سرگردانی در این شهر، متوجه خواهید شد که روح لیسبون با میراث گذشته در هم آمیخته است. با این حال، این میراث باستانی فقط به ساختمان ها و بناها محدود نمی شود. پایتخت پرتغال شهری با غذاهای متنوع و خوش طعم است. شاید یکی از معروف‌ترین آنها نوع خاصی از تارت به نام Pastéis de Belém باشد، دستور پختی که فقط برای پنج نفر شناخته شده است و از اجدادشان نقل شده است. راز تهیه این شیرینی دوست داشتنی به قدری ارزشمند است که این پنج نفر هرگز با یک وسیله نقلیه با هم سفر نمی کنند و این اطمینان را می دهند که در صورت وقوع یک اتفاق غیرمنتظره، این راز خوشمزه فراموش نمی شود.

لیسبون، شهر آفتاب و تپه‌ها زندگی در پرتغال

یکی دیگر از جنبه های لذت بخش لیسبون، ترامواهای قدیمی شهر است که در سال 1873 از آمریکا معرفی شدند و از آن زمان به یکی از نمادهای محبوب پایتخت تبدیل شده اند.

لیسبون، شهر آفتاب و تپه‌ها زندگی در پرتغال

پل واسکو داگاما که عنوان طولانی‌ترین پل اروپا را به خود اختصاص داده است، کرانه‌های شمالی و جنوبی رودخانه تاگوس را به یک بزرگراه شش خطه متصل می‌کند و به عنوان یک جاذبه برجسته در لیسبون عمل می‌کند. در میان مجموعه ای از جاذبه های لیسبون، می توان نام یکی از معروف ترین رستوران های جهان را کشف کرد. رستوران مجلل و منحصر به فرد بلکانتو دارای برخی از قابل توجه ترین و هیجان انگیزترین منوها در سطح جهان است و هر غذا را به یک شاهکار هنری تبدیل می کند تا صرفاً یک وعده غذایی.

فراتر از رستوران‌های سطح بالا و هتل‌های مجلل، ذکر این نکته ضروری است که لیسبون یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین شهرهای اروپاست. چه در مورد غذا و نوشیدنی باشد و چه هزینه های مربوط به اقامت، سرگرمی و زندگی شبانه، لیسبون گزینه مناسبی برای گردشگران با بودجه های متفاوت است.

جذابیت های گردشگری لیسبون

گشت و گذار در لیسبون شهری را نشان می دهد که با فرهنگی پر جنب و جوش غنی شده است و به عنوان یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان شناخته می شود. در سرتاسر این شهر سبک های مختلف معماری مانند گوتیک، باروک، معماری رومی و مدرن و پست مدرن به طور برجسته به نمایش گذاشته شده است. لذت تجربه زندگی در پرتغال را از طریق میراث معماری متنوع و باشکوه آن تصور کنید.

لیسبون، شهر آفتاب و تپه‌ها زندگی در پرتغال

جالب است که یکی از نقاط معروف لیسبون، هتلی به نام هتل پستانا است که تا به امروز میزبان افراد شناخته شده زیادی بوده است. این هتل که در اصل یک کاخ باشکوه قرن نوزدهمی است، یکی از هتل های مجلل و معتبر اروپا به حساب می آید.

لیسبون، شهر آفتاب و تپه‌ها زندگی در پرتغال

Toure de Belem یکی دیگر از بناهای بسیار معروف لیسبون است که در دوره های مختلف کاربردهای مختلفی داشته است. این ساختمان ساحلی که زمانی به عنوان زندان، فانوس دریایی، سازه دفاعی و اداره پست عمل می کرد، به عنوان شاهدی بر دوران طلایی کاوش در سرزمین های جدید و تسلط نیروی دریایی پرتغال بر دریاها و اقیانوس های جهان است.

از دیگر سازه های قابل توجه در لیسبون می توان به گالری های زیرزمینی رومی اشاره کرد که تنها یک بار در سال برای عموم قابل دسترسی هستند. دلیل این نادر بودن این است که معابر باستانی و به هم پیوسته درون این بنا، به غیر از شهریور ماه، معمولاً پر از آب است و آماده‌سازی آنها برای بازدید عموم یک ماه زمان می‌برد. بنابراین، اگر برای بازدید از این گذرگاه ها دو یا سه ساعت در صف طولانی منتظر ماندید، شاید تعجب آور نباشد.

بیشتر بدانیم: اخذ اقامت پرتغال با خرید ملک چکونه است؟

حمل و نقل در لیسبون

لیسبون به راحتی از طریق جاده ها و راه آهن به مناطق مرکزی پرتغال و سایر کشورهای اروپایی متصل می شود. پل معلق، پل واسکو داگاما، که قبلا ذکر شد، به عنوان مسیر اصلی به لیسبون عمل می کند که حدود دو و نیم کیلومتر امتداد دارد و دو طرف خط ساحلی رودخانه تاگوس را به هم متصل می کند. حمل و نقل در لیسبون توسط مترو، تاکسی و تراموا مدیریت می شود. فرودگاه مدرن لیسبون تقریباً ده کیلومتری شمال شرق مرکز شهر در منطقه ای به نام Portela de Sacavem قرار دارد و پروازها به اروپا، آمریکا و آفریقا را تسهیل می کند.

هزینه زندگی در پرتغال – لیسبون

بلیط یک طرفه وسایل عمومی 1.52 یورو
هزینه اولیه تاکسی 3.50 یورو
هزینه هر کیلومتر با تاکسی 0.47 یورو
قیمت یک لیتر بنزین 1.56 یورو
قیمت هر ساعت انتظار تاکسی 14.80 یورو

مخارج روزانه در لیسبون

شیر (یک لیتر) 0.65 یورو
نان تازه (پانصد گرم) 1.10 یورو
برنج (یک کیلو) 0.91 یورو
تخم مرغ (دوازده عدد) 1.71 یورو
پنیر محلی (یک کیلو) 7.52 یورو
آب (یک و نیم لیتر) 0.65 یورو
سینه مرغ (یک کیلو) 5.31 یورو
گوشت گاو (یک کیلو) 9.64 یورو
سیب زمینی (یک کیلو) 0.99 یورو
پیاز (یک کیلو) 1.04 یورو
گوجه فرنگی (یک کیلو) 1.53 یورو
(یک کیلو) سیب 1.5 یورو
پرتغال (یک کیلو) 1.14 یورو

مخارج مسکن در لیسبون

اجاره تک‌ خوابه در مرکز شهر 881.79 یورو
اجاره تک‌ خوابه خارج از مرکز شهر 617.83 یورو
اجاره سه خوابه مرکز شهر 1692.57 یورو
اجاره سه خوابه خارج از مرکز شهر 1128.46 یورو
خرید آپارتمان در مرکز شهر (قیمت هر متر) 4210.29 یورو
خرید آپارتمان خارج از مرکز شهر مرکز شهر (قیمت هر متر) 2367.41 یورو

متوسط درآمد در لیسبون

میانگین درآمد خالص ماهانه (پس از پرداخت مالیات) 924.56 یورو
درصد نرخ سالانه بهره وام 2.08 یورو

سایت های معرفی لیسبون

وب سایت معرفی شهر لیسبون lisbonlisboaportugal.com
گردشگری در لیسبون visitlisboa.com
گردشگری در لیسبون golisbon.com
مدارس انگلیسی زبان در لیسبون britishschool.pt
سبک زندگی پرتغالی portugalist.com

شما می توانید مقاله ثبت شرکت و اخذ اقامت پرتغال و مقاله افتتاح حساب بانکی در پرتغال را نیز مطالعه نمائید.

سوالات متداول

پرتغال کشوری در جنوب غربی اروپا است که فرهنگ غنی و متنوعی دارد. این فرهنگ تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله تاریخ، جغرافیا و تأثیرات خارجی شکل گرفته است. برخی از آداب و رسوم مهم مردم پرتغال عبارتند از: احترام به خانواده و دوستان خانواده و دوستان در فرهنگ پرتغال اهمیت زیادی دارند. مردم پرتغال معمولاً روابط نزدیکی با خانواده و دوستان خود دارند و از یکدیگر حمایت می کنند. اهمیت غذا و نوشیدنی غذا و نوشیدنی در فرهنگ پرتغال نقش مهمی دارند. مردم پرتغال به آشپزی خود افتخار می کنند و از صرف غذا با خانواده و دوستان لذت می برند. احترام به میهمانان مردم پرتغال از میهمانان خود به گرمی استقبال می کنند و سعی می کنند که از آنها به بهترین شکل ممکن پذیرایی کنند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

ایا این درسته که درباره این شهرا حرف بزنید و دل مارو بسوزونید؟ ما که نمیتونیم بریم 🙂

امتیاز دهید
5/5
آخرین بروز رسانی
12 آبان 1402
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
یه خانم که توی کتابخانه پشت سیستمش نشسته و کلی کتاب هم روی هم جلوی سیستمش هست- بهترین کشور برای آزمون آیلتس
تماس رایگان

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.