سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

لیسبون، شهر آفتاب و تپه‌ها (زندگی در پرتغال)

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب پربازدید

دانشگاه های مجارستان
راحت ترین راه مهاجرت به آلمان
ویزای توریستی کانادا
لیسبون، شهر آفتاب و تپه‌ها زندگی در پرتغال

کشور پرتغال برای زندگی چگونه است ؟

معرفی لیسبون

لیسبون یا به قول مردم پرتغال، «لیژبوآ» بزرگ‌ترین شهر و پایتخت کشور پرتغال است. استعاره زیبایی که در آثار ادبی این کشور وجود دارد، رود کهنسال تاقوس را همانند عاشق و دلباخته‌ای توصیف می‌کند که بازوانش را برای در آغوش کشیدن معشوق کهنسالش یعنی لیسبون باز کرده است. از همین استعاره پیداست که منظره‌ رودخانه تاقوس جزو جدایی‌ناپذیری از کاراکتر این شهر محسوب می‌شود. لیسبون در حوزه مرکزی‌اش دارای بیش از پانصد هزار نفر جمعیت
بوده و با احتساب کل ناحیه لیسبون، به جمعیتی در حدود سه میلیون نفر می‌رسد و از این بابت یازدهمین منطقه پرجمعیت در اتحادیه اروپا محسوب می‌شود.

لیسبون در مجاورت اقیانوس اطلس جا خوش کرده و یکی از شهرهای پراهمیت اروپا از لحاظ فرهنگی و اقتصادی است.

بیشتر بدانیم: با ثبت یک شرکت، چگونه می توان اقامت اروپا را به دست آورد؟

پایتخت پررونق پرتغال، یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان هم هست و به خاطر موقعیت جغرافیایی بسیار ویژه‌ای که دارد، در تمام دوران‌ها نقش یک شاهراه تجاری و فرهنگی مهم را بین اروپا و شمال افریقا و مدیترانه ایفا کرده است. قدمت این شهر به حدود ۲۷۰۰ سال قبل بازمی‌گردد و قدیمی‌ترین شهرِ اروپا بعد از آتن است.

مختصات جغرافیایی لیسبون

لیسبون غربی‌ترین پایتخت سرزمین اصلی اروپاست و در جنوب غربی این قاره و در دهانه رودخانه بزرگ تاقوس قرار گرفته است. وسعت لیسبون در حدود صد کیلومتر مربع بوده و در کرانه غربی‌ خود، یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های جنگلی اروپا را دارد که به پارک جنگلی مُنسانتو معروف است. آب‌وهوای لیسبون مدیترانه‌ای است و زمستان‌های ملایم و پربارش و تابستان‌های گرم و به نسبت خشکی دارد. در کل می‌توان گفت لیسبون یکی از ایدئال‌ترین شهرهای اروپا از نظر آب‌وهوایی بوده که در آن ژانویه سردترین و اوت گرم‌ترین زمان سال محسوب می‌شوند.

شرایط انسانی لیسبون

زبان اهالی لیسبون پرتغالی است که در نُه کشور جهان از جمله برزیل، آنگولا، گینه بیسائو، ماکائو، گینه استوایی، موزامبیک و چند کشور کوچک دیگر کاربرد دارد. به‌رغم این‌که ناحیه شهری لیسبون تنها سه درصد مساحت کل پرتغال را به خود اختصاص داده، بیش از یک‌چهارم جمعیت ده میلیونی این کشور را در خود جای داده است.

آنها به خونگرمی و مهمان‌نوازی معروفند و سعی می‌کنند با گردشگران و خارجی‌ها خوب تا کنند و دست و پا شکسته به زبان آن‌ها حرف بزنند. آنها به خانواده و رفقا اهمیت زیادی می‌دهند و اگر مهمانشان شوید، ساعات طولانی را برای پذیرایی و فراهم کردن آسایش‌تان صرف خواهند کرد.

اهالی لیسبون هم مانند سایر مردمان پرتغال، سخت‌کوش و زحمت‌کشند و خصلت‌های ماجراجویانه‌ دارند. آنها به شدت فوتبال‌دوستند، اهل گپ‌زدن‌های طولانی مدت‌اند و از خوردن قهوه در هر ساعتی از شبانه‌روز استقبال می‌کنند. در کل مردمان کشور پرتغال به بذله‌گویی و علاقه به گردش و جشن و معاشرت شهر‌ه‌اند و اهالی لیسبون هم از این قاعده مستثنی نیستند.

لیسبون، شهر آفتاب و تپه‌ها زندگی در پرتغال

گذشته تاریخی لیسبون

سِلت‌های هندو-اروپایی در هزاره اول پیش از میلاد به این ناحیه آمدند و در اثر ادغام با ساکنین اولیه آن باعث ظهور قبایل سلتیک‌زبان شدند. در دوران سیطره روم این ناحیه در تصرف امپراتوری روم بود تا اینکه قدرت امپراتوری رو به افول گذاشت و مورها یا اهالی شمال افریقا که تحت پرچم اسلام بودند از راه رسیدند. آنها کل ناحیه ایبِریا پِنینسولا را که شامل اسپانیا و پرتغال امروزیست به تصرف درآورند و با مقاومت مسیحیان شمال پرتغال مواجه شدند. یکی از سردارانی که بعدها اولین پادشاه پرتغال لقب گرفت آفُنسوی اول بود که بیشترین مقاومت را در برابر مورها کرد و آنها را به عقب راند.

بیشتر بخوانیم: بهترین کشور برای مهاجرت کجاست؟

لیسبون در سال ۱۷۵۵ دچار یک زمین‌لرزه بسیار مهیب و طولانی شد و به شدت آسیب دید. زمین‌لرزه‌ای که به دنبال خود، سونامی‌های مرگبار و آتش‌سوزی‌ مهارناپذیری به جان شهر انداخت. در جنگ جهانی دوم و با این‌که پرتغال موضعی بی‌طرف داشت، لیسبون جولانگاه جاسوسان و مأموران مخفی طرفین جنگ بود و لقب پایتخت جاسوسی یا بهشت جاسوسان جهان را از آن خود کرده بود.

بررسی اقتصادی لیسبون

کشور پرتغال از نظر اقتصادی رتبه چهل‌وچهارم را در دنیا دارد و بخش اعظم صادرات و واردات این کشور، در حوزه اتحادیه اروپا انجام می‌شود. اقتصاد این کشور از سال ۲۰۱۴ رشد نسبتاً با ثبات و مداومی را تجربه کرده و شاخصی معادل ۱.۵ درصد را بطور سالانه نشان داده است. از سویی دیگر، نرخ بیکاری در این کشور از انتهای سال ۲۰۱۴ تا سه ماهه اول ۲۰۱۹ کاهش چشمگیر شش درصدی داشته و کسری بودجه دولت از یازده درصد به تنها نیم درصد رسیده است.زندگی در پرتغال در سایه ی اصلاحات اقتصادی مطلوب شده است.

در دهه اول قرن بیست‌ویکم، کمبود موقعیت‌های شغلی و عدم آمادگی قشر دانش‌آموخته برای بازار کار، منجر به بروز بیکاری و مشکلات اقتصادی شد و به همین دلیل، تغییرات و اصلاحات اساسی در سیستم آموزشی در دستور کار دولت قرار گرفت.

لیسبون، شهر آفتاب و تپه‌ها زندگی در پرتغال

اقتصاد شهر لیسبون از دیرباز برمبنای صنعت صید و ماهی‌گیری شکل گرفته و تنها از سال ۱۹۷۰ بوده که صنایع دیگری هم وارد عرصه اقتصادی این شهر شده‌اند. بعد از انقلاب ۱۹۷۵ در پرتغال صنایع سنگین در این کشور ملی‌سازی شده و تا آغاز دهه هشتاد میلادی توسط کمپانی‌های عظیم چند ملیتی خصوصی‌ سازی شدند. امروزه مشاغل و صنایع خدماتی، بیشترین سهم را در فعالیت‌های اقتصاد لیسبون دارا هستند. صنایع سنگینی مانند فولاد و کشتی‌سازی و پالایش نفت کم‌کم از دور خارج شده و حوزه‌هایی مانند تولید قطعات خودرو، مواد شیمیایی، تنباکو و دخانیات، قطعات الکترونیک، کاغذ، همراه با صنعت گردشگری و صنایع غذایی جایگزین آنها شده‌اند.

بیشتر بخوانید: مدارک لازم برای گرفتن گلدن ویزای پرتغال

لیسبون را به چه می‌شناسند؟

بعد از مدتی گشت‌وگذار در این شهر متوجه خواهید شد که روح لیسبون با میراث گذشتگان پیوند خورده است. اما این میراث کهن فقط به ساختمان‌ها و بناهای یادبود محدود نمی‌شود. پایتخت پرتغال شهر غذاها و مزه‌های رنگ و وارنگ است و شاید معروف‌ترین آنها، یک نوع تارت مخصوص به اسم پاستئیس دِ بلم باشد که دستور پختش را تنها پنج نفر می‌دانند و از نیاکانشان به ارث برده‌اند. راز تهیه این شیرینی محبوب به قدری باارزش است که این پنج نفر هیچ‌گاه در کنار هم و با یک وسیله نقلیه رفت‌وآمد نمی‌کنند، تا اگر اتفاق غیرمترقبه‌ای برایشان افتاد، این راز خوشمزه به فراموشی سپرده نشود.

لیسبون، شهر آفتاب و تپه‌ها زندگی در پرتغال

از دیگر مناظر خوشایند لیسبون ترامواهای قدیمی شهر هستند که در سال ۱۸۷۳ از امریکا وارد شده و به یکی از سمبل‌های دوست‌داشتنی پایتخت بدل شده‌اند.

لیسبون، شهر آفتاب و تپه‌ها زندگی در پرتغال

پل واسکُدُگاما که عنوان بلندترین پل اروپا را در اختیار دارد، کرانه شمالی و جنوبی رودخانه تاقوس را با یک اتوبان شش بانده به هم پیوند داده و به یکی از جاذبه‌های لیسبون تبدیل شده است. در لیست جذابیت‌های لیسبون می‌توانید نام یکی از معروف‌ترین رستوران‌های جهان را نیز مشاهده کنید. رستوران لوکس و یونیک بل‌ کانتو که یکی از عجیب‌ترین و هیجان‌انگیزترین منوهای دنیا را دارد و هر یک از غذاهای آن، بیشتر به یک اثر هنری می‌ماند تا یک وعده غذا.

اما جدا از رستوران‌ها و هتل‌های لوکس و گران‌قیمت، نباید فراموش کنیم لیسبون یکی از مقرون به صرفه‌ترین شهرهای معروف اروپاست. چه از نظر خورد و خوراک و چه از نظر هزینه‌های اقامت و تفریح و شب‌زنده‌داری، لیسبون گزینه مناسبی برای گردشگران با بودجه‌های مختلف است.

دیدنی‌های لیسبون

شهر لیسبون از فرهنگی غنی برخوردار است و همان‌طور که اشاره کردیم یکی از کهن‌ترین شهرهای جهان محسوب می‌شود. در سرتاسر این شهر می‌توانید نشانه‌هایی از انواع معماری گوتیک، باروک، رومانِسک و مدرن و پست‌مدرن را مشاهده کنید. زندگی در پرتغال را با لذت از معماری اش در نظر آورید.

لیسبون، شهر آفتاب و تپه‌ها زندگی در پرتغال

جالب است که یکی از مکان‌های معروف لیسبون هتلی با نام هتل پِستانا است و تا به امروز افراد مشهور بسیاری را میزبانی کرده است. این هتل که در اصل یک قصر باشکوه قرن نوزدهمی بوده است، یکی از هتل‌های لوکس و اسم‌ورسم‌‌دار اروپا محسوب می‌شود.

لیسبون، شهر آفتاب و تپه‌ها زندگی در پرتغال

 تُوره دِ بِلم یکی دیگر از بناهای بسیار مشهور لیسبون است که در دوران‌های مختلف، انواع کاربری‌ها را به خود دیده است. این ساختمان ساحلی که زمانی زندان، فانوس دریایی، ساختمان دفاعی و پست‌خانه بوده، یادگاری از دوران طلایی اکتشاف سرزمین‌های جدید و سیطره نیروی دریایی پرتغال بر دریاها و اقیانوس‌های جهان است.

از دیگر بناهای دیدنی لیسبون، گالری‌های رومی زیرزمینی است که تنها سالی یکبار برای عموم قابل بازدیدند. دلیلش اینست که راهروهای کهن و تو در توی این بنا، غیر از ماه سپتامبر در باقی اوقات سال، معمولاً پر از آب هستند و آماده‌سازی آنها برای بازدید عموم، یک ماه کار می‌برد. پس اگر برای بازدید از این راهروها، دو سه ساعتی در صف طولانی گردشگران منتظر ماندید چندان تعجب نکنید.

بیشتر بدانیم: اخذ اقامت پرتغال با خرید ملک چکونه است؟

حمل‌ونقل در لیسبون

شریان اتصال لیسبون به نواحی مرکزی پرتغال و سایر کشورهای اروپا از طریق جاده و راه‌آهن میسر است. پل معلق واسکُدُگاما که پیش‌تر به آن اشاره شد، با طولی در حدود دو و نیم کیلومتر اصلی‌ترین مسیر رسیدن به لیسبون بوده و دو طرف ساحل رودخانه تاقوس را به هم متصل می‌کند. مترو، تاکسی و تراموا حمل‌ونقل درون لیسبون را برعهده دارند و فرودگاه مدرن لیسبون در ده کیلومتری شمال شرقی مرکز شهر در محلی به نام Portela de Sacavem قرار گرفته و پرواز به اروپا، امریکا و افریقا را میسر کرده است.

هزینه زندگی در پرتغال ـ لیسبون

بلیط یک طرفه وسایل عمومی1.52 یورو
هزینه اولیه تاکسی3.50 یورو
هزینه هر کیلومتر با تاکسی0.47 یورو
قیمت یک لیتر بنزین1.56 یورو
قیمت هر ساعت انتظار تاکسی14.80 یورو

هزینه خرید ملزومات در لیسبون(زندگی در پرتغال)

شیر (یک لیتر)0.65 یورو
نان تازه (پانصد گرم)1.10 یورو
برنج (یک کیلو)0.91 یورو
تخم مرغ (دوازده عدد)1.71 یورو
پنیر محلی (یک کیلو)7.52 یورو
آب (یک و نیم لیتر)0.65 یورو
سینه مرغ (یک کیلو)5.31 یورو
گوشت گاو (یک کیلو)9.64 یورو
سیب زمینی (یک کیلو)0.99 یورو
پیاز (یک کیلو)1.04 یورو
گوجه فرنگی (یک کیلو)1.53 یورو
(یک کیلو) سیب1.5 یورو
پرتغال (یک کیلو)1.14 یورو

هزینه خرید و اجاره آپارتمان در لیسبون(زندگی در پرتغال)

اجاره تک‌ خوابه در مرکز شهر881.79 یورو
اجاره تک‌ خوابه خارج از مرکز شهر617.83 یورو
اجاره سه خوابه مرکز شهر1692.57 یورو
اجاره سه خوابه خارج از مرکز شهر1128.46 یورو
خرید آپارتمان در مرکز شهر (قیمت هر متر)4210.29 یورو
خرید آپارتمان خارج از مرکز شهر مرکز شهر (قیمت هر متر)2367.41 یورو

درآمد متوسط در لیسبون(زندگی در پرتغال)

میانگین درآمد خالص ماهانه (پس از پرداخت مالیات)924.56 یورو
درصد نرخ سالانه بهره وام2.08 یورو

وب‌سایت‌های معرفی لیسبون(زندگی در پرتغال)

وب سایت معرفی شهر لیسبونlisbonlisboaportugal.com
گردشگری در لیسبونvisitlisboa.com
گردشگری در لیسبونgolisbon.com
مدارس انگلیسی زبان در لیسبونbritishschool.pt
سبک زندگی پرتغالیportugalist.com

شما می توانید مقاله ثبت شرکت و اخذ اقامت پرتغال و مقاله افتتاح حساب بانکی در پرتغال را نیز مطالعه نمائید.

سوالات متداول

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

ایا این درسته که درباره این شهرا حرف بزنید و دل مارو بسوزونید؟ ما که نمیتونیم بریم 🙂

امتیاز دهید
5/5
آخرین بروز رسانی
11 مرداد 1402
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

دانشگاه های مجارستان
راحت ترین راه مهاجرت به آلمان
ویزای توریستی کانادا
بهترین کشور اروپایی برای مهاجرت

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.