سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

معرفی 10 مورد از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب پربازدید

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
برای دریافت مشاوره رایگان این فرم را تکمیل کنید

مشاوره رایگان

معرفی 10 مورد از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان

دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی که قرن‌هاست وجود داشته‌اند و قدمت برخی از آنها به هزار سال قبل می‌رسد، همه در برابر گذشت زمان در امان نبوده‌اند.

در طی قرن‌ها، بسیاری از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان رو به زوال نهاده‌اند و غیرقابل تشخیص به کالج‌های مستقل و مدرن تبدیل شده‌اند. نهادهای باستانی بازمانده امروزه به دلیل میراث تاریخی و توانایی آنها برای انطباق با دنیای مدرن و همسویی با پیچیدگی های امروزی علیرغم رقابت شدید، بسیار مهم هستند. بیایید برخی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان را که همگی در رتبه بندی QS نشان داده شده اند را برجسته کنیم. اکثر این مؤسسات در اروپا واقع شده اند، منطقه ای که به دلیل تعداد قابل توجهی از دانشگاه های معتبر و قدیمی شناخته شده است، اگرچه آفریقا نیز به رسمیت شناخته شده است. طبقه بندی آنها صرفا بر اساس سال تاسیس آنها نیست، بلکه هدف آن معرفی ده تا از قدیمی ترین دانشگاه ها با بالاترین رتبه های بین المللی است.

دانشگاه بولونیا

دانشگاه بولونیا

مکان: ایتالیا

سال تاسیس: 1088

شعار لاتین آن این است: “مادر ترویج دانش و یادگیری”.

دانشگاه بولونیا در سال 1088 تاسیس شد. این دانشگاه به طور مداوم فعال بوده و عنوان قدیمی ترین دانشگاه جهان را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه در سال‌های اولیه فعالیت خود، صرفاً دوره‌های دکترا را ارائه می‌کرد، اما امروزه برنامه‌های آموزشی متنوعی برای تمامی مقاطع تحصیلی دارد. این دانشگاه که در شهر بولونیا، ایتالیا واقع شده است، سالانه حدود 87760 دانشجو از جمله 6400 دانشجوی بین المللی را ثبت نام می کند. فارغ التحصیلان برجسته این دانشگاه شامل سه پاپ، چندین بازرگان و سیاستمداران ایتالیایی هستند. در رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS در سال 2021، دانشگاه بولونیا جایگاه 160 را دارد.

 

دانشگاه آکسفورد

دانشگاه آکسفورد

مکان: انگلستان

سال تاسیس: 1096-1167

دانشگاه آکسفورد یک مؤسسه معتبر با تاریخچه غنی است که دارای فهرست قابل توجهی از فارغ التحصیلان است، از جمله 28 نخست وزیر بریتانیا، 20 اسقف اعظم کانتربری، 12 قدیس، 27 برنده جایزه نوبل، 50 برنده جایزه نوبل، و شخصیت مشهور، آقای. استیون هاوکینگ. اگرچه تاریخ دقیق تأسیس این دانشگاه تا حدودی مبهم است، شواهد نشان می دهد که تدریس در حدود سال 1096 ارائه شده است، با این ادعا که دانشگاه ممکن است حتی زودتر تأسیس شده باشد. دانشگاه آکسفورد با رتبه بندی جهانی فعلی خود در جایگاه پنجم، بدون شک یکی از بالاترین رتبه ها و قدیمی ترین دانشگاه های جهان است. این دانشگاه میزبان جمعیت دانشجویی حدودا 24300 نفری است و بزرگترین مطبوعات دانشگاهی جهان را در اختیار دارد.

دانشگاه سالامانکا

دانشگاه سالامانکا

مکان: اسپانیا

سال تاسیس: 1134

دانشگاه سالامانکا در سال 1134 تأسیس شد و در سال 1218 منشور سلطنتی اعطا شد و پس از دانشگاه پالنسیا که اکنون غیرفعال است، به قدیمی‌ترین مؤسسه آموزشی در اسپانیا تبدیل شد. این مکان در غرب مادرید واقع شده است و به عنوان مکانی بود که کریستف کلمب پرونده خود را برای حمایت سلطنتی برای شروع سفر خود به هند غربی در اواخر قرن پانزدهم ارائه کرد. در رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS در سال 2021، دانشگاه سالامانکا بین 601 و 650 جایگاه داشت. با 9 پردیس دانشگاهی خود، تقریباً 26746 دانشجو را در خود جای می دهد.

دانشگاه پاریس

دانشگاه پاریس

مکان: فرانسه

سال تاسیس: 1160-1250

دانشگاه پاریس که معمولاً به عنوان “La Sorbonne” شناخته می شود، بین سال های 1160 تا 1250 در پایتخت فرانسه تأسیس شد و به عنوان یکی از اولین موسسات آموزشی تأسیس شده در اروپا که فرصت های آموزشی در فرانسه را فراهم می کرد، شهرت پیدا کرد. با این حال، در طول انقلاب فرانسه از 1793 تا 1896 غیرفعال بود. در حال حاضر، دانشگاه پاریس در سراسر شهر پراکنده است و در سال 1970 به 13 موسسه مستقل تقسیم شد که همه آنها شهرت دانشگاه اصلی را حفظ کردند. در بین این 13 موسسه، دانشگاه سوربن بالاترین رتبه (ادغام جدید دانشگاه سوربن و دانشگاه پیر و ماری کوری در رتبه 83 جهانی) و دانشگاه پاریس 1 پانتئون-سوربن (رتبه مشترک 287) را به خود اختصاص دادند.

دانشگاه کمبریج

دانشگاه کمبریج

مکان: انگلستان

سال تاسیس: 1209

دانشگاه کمبریج در سال 1209 توسط گروهی از دانشمندان که به دلیل درگیری های سیاسی از دانشگاه آکسفورد خارج شدند تأسیس شد. در حال حاضر جایگاه هفتم جهانی را دارد. این دو دانشگاه، که سنت های مشترک بسیاری دارند، حس رقابت سالمی را بین خود حفظ کرده اند، به ویژه در رویداد مشهور مسابقه قایق سالانه به نمایش گذاشته شده است. دانشگاه کمبریج میزبان تقریباً 23247 دانشجو است که از این میان 5340 دانشجو خارج از اتحادیه اروپا هستند.

دانشگاه پادوا

دانشگاه پادوا

مکان: ایتالیا

سال تاسیس: 1222

دانشگاه پادوآ، معروف به Università di Padova یا UNIPD، در سال 1222 تأسیس شد (اگرچه شواهد تاریخی حاکی از تاریخ تأسیس حتی زودتر است) و به عنوان یکی از دانشگاه های دوره قرون وسطی در ایتالیا است که همچنان فعال است. در حال حاضر، دانشگاه پادوآ دارای رتبه مشترک 216 در رتبه بندی جهانی است. شایان ذکر است، پس از 18 پله صعود در رتبه‌بندی سال جاری، به دلیل تحقیقات پیشرو در نجوم، حقوق، پزشکی و فلسفه مورد توجه قرار گرفت. در حال حاضر، شهر پادوآ میزبان تقریباً 62500 دانش آموز است و محل نمایش معروف «رام کردن مرد زیرک» اثر ویلیام شکسپیر است. در سال 1545، دانشگاه پادوآ باغ گیاه شناسی پادوآ را تأسیس کرد که در حال حاضر یکی از قدیمی ترین باغ های گیاه شناسی دانشگاهی در سراسر جهان است. علاوه بر این، این دانشگاه دارای 9 موزه است.

دانشگاه فدریکو دوم ناپل

دانشگاه فدریکو دوم ناپل

مکان: ایتالیا

سال تاسیس: 1224 (1258)

دانشگاه ناپل در سال 1224 توسط فردریک دوم، حاکم امپراتوری مقدس روم تأسیس شد. این موسسه واقع در ناپل، که سومین شهر بزرگ ایتالیا و یکی از قدیمی ترین شهرهای مسکونی جهان است، از نظر تاریخی غنی است. دانشگاه ناپل فدریکو دوم دارای رتبه مشترک 392 در رتبه بندی جهانی است. قابل توجه است که با ارتقاء به جایگاه سی و دوم در سال 2021 پیشرفت قابل توجهی داشته است. این برنامه طیف متنوعی از برنامه های آموزشی را برای جمعیت دانش آموزی تقریباً 80000 ارائه می دهد. از جمله فارغ التحصیلان برجسته تاریخی آن، فیلسوف و متکلم، توماس آکویناس است.

دانشگاه سیه نا

دانشگاه سیه نا

مکان: ایتالیا

سال تاسیس: 1240

دانشگاه سیه‌نا، واقع در شهر کوچک سیه‌نا در منطقه توسکانی، به‌عنوان یکی از دانشگاه‌های باستانی در سطح جهان ایستاده است و دارای جایگاه بین‌المللی برجسته‌ای است. در حال حاضر، در بین 651-700 در سطح جهانی رتبه بندی شده است (از محدوده 601-700 در سال 2020 جابجا شده است). با جمعیت دانشجویی بیش از 20000 نفر، پردیس دانشگاه نزدیک به نیمی از جمعیت محلی این شهر را تشکیل می دهد. مرکز شهر که به خودی خود اهمیت تاریخی قابل توجهی دارد، به عنوان میراث جهانی یونسکو اعلام شده است و سالانه بیش از 163000 گردشگر را جذب می کند که برای کشف غذاهای شهر، هنر، موزه ها و میراث قرون وسطایی به این شهر می آیند.

 

دانشگاه کویمبرا

دانشگاه کویمبرا

مکان: پرتغال

سال تاسیس: 1290

اگرچه دانشگاه کویمبرا در ابتدا در پایتخت پرتغال (با داشتن رتبه 431 در سطح جهانی) تأسیس شد، مکان آن با فرمان سلطنتی دستخوش تغییرات زیادی شد. سرانجام در کویمبرا، سومین مرکز بزرگ شهری کشور و محل سکونت شهر روم باستان، مستقر شد. دانشگاه کویمبرا با بیش از 24000 دانشجو، اصلاحات قابل توجهی را پشت سر گذاشته است و برای چندین دهه در قرن هجدهم، تنها دانشگاه فعال در پرتغال بود. در سال 2013، دانشگاه کویمبرا به دلیل ساختارهای تاریخی، حیاط‌های باز، سنت‌های فرهنگی و مناظر خیره‌کننده شهر، به‌عنوان میراث جهانی یونسکو شناخته شد.

دانشگاه الازهر

دانشگاه الازهر

مکان: مصر

سال تاسیس: 970 میلادی

علیرغم عدم رسمیت رسمی به عنوان دانشگاه تا سال 1961، دانشگاه الازهر شایسته ذکر در این فهرست است، زیرا در ابتدا در سال 970 پس از میلاد در قاهره، مصر تأسیس شد. دانشگاه الازهر که در ابتدا «مدرسه ای» بود که آموزش از ابتدایی تا متوسطه را ارائه می کرد، در ابتدا به عنوان مرکز تعالیم اسلامی شناخته شد. با این حال، از آن زمان تاکنون، برنامه درسی مدرنی را تدوین کرده است که موضوعات سکولار را پوشش می دهد و طول عمر آن را تضمین می کند.

با گذشت زمان، این نهاد تحولات سیاسی قابل توجهی را تجربه کرده است که برخی از برجسته ترین رویدادها در قرن دوازدهم رخ داده است، دوره ای که یک سلسله حاکم جدید قدرت را به دست گرفته و بیش از 100000 کتاب درسی را نابود کرده است. در حال حاضر، دانشگاه الازهر رتبه 41 را در رتبه بندی دانشگاه های منطقه عربی QS 2019 دارد. این موسسه در کنار مطالعات سنتی خود برنامه های آموزشی در زمینه هایی مانند بازرگانی، اقتصاد، علوم، پزشکی، مهندسی و کشاورزی.

بیشتر بخوانیم: مشاوره اقتصادی مهاجرت

بیشتر بدانیم: بهترین راه مهاجرت کاری برای ایرانیان

سوالات متداول

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیاز دهید
5/5
آخرین بروز رسانی
15 آبان 1402
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
یه خانم که توی کتابخانه پشت سیستمش نشسته و کلی کتاب هم روی هم جلوی سیستمش هست- بهترین کشور برای آزمون آیلتس
تماس رایگان

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.