همه چیز درباره آزمون آیلتس | نحوه برگزاری و بخش های آزمون IELTS

درباره آزمون آیلتس
4.3
(7)

آزمون آیلتس (IELTS) چیست ؟ منابع آزمون آیلتس کدام هستند؟ با چه نمره‌ای در این آزمون قبول می‌شوید؟ آیا آزمون آیلتس سخت است ؟ برای آزمون آیلتس چه بخوانیم و چگونه کاملا آماده شویم ؟ پاسخ به این سوالات را در این مقاله خواهید یافت.

آیلتس چیست؟

IELTS (سیستم بین المللی آزمون زبان انگلیسی) محبوب‌ترین آزمون انگلیسی زبان در سرتاسر جهان است. این سیستم برای متقاضیان کار، تحصیل و مهاجرت به یک کشور انگلیسی‌زبان طراحی شده است. مدرک آیلتس کشورهایی مانند استرالیا، کانادا، نیوزیلند، انگلیس و ایالات‌متحده معتبر است.

آزمون آیلتس برای بیش از 10 هزار سازمان در جهان به عنوان یک شاخص قابل اعتماد برای برقراری ارتباط به زبان انگلیسی معتبر است.

مدرک آیلتس بیش از 30 سال است که پیشگام بررسی چهار مهارت اصلی زبان انگلیسی بوده است. آیلتس همچنین استاندارد آزمون زبان انگلیسی را تعیین می‌کند. در این آزمون مهارت‌های مختلف زبان انگلیسی متقاضیان مورد بررسی قرار می‌گیرد و نمره آن بین صفر تا 9 است.

آیلتس به طور مشترک در اختیار شورای بریتانیا، آیلتس استرالیا (IDP) و آزمون ارزیابی زبان انگلیسی کمبریج (Cambridge Assessment English) قرار دارد.

چرا باید مدرک آیلتس بگیرم ؟

اگر می‌خواهید در یک کشور انگلیسی زبان کار، زندگی یا تحصیل کنید، باید بتوانید سطح بالایی از مهارت‌های زبان انگلیسی داشته باشید. زبان انگلیسی با 379 میلیون نفر سومین زبان پرکاربرد در جهان است.

توانایی برقراری ارتباط به زبان مادری کشوری که می‌خواهید در آن کار یا تحصیل کنید، مزایای زیادی دارد. اخذ مدرک آیلتس همچنین برای پیدا کردن فرصت‌های شغلی و همچنین ادغام در جامعه مقصد ضروری است.

IELTS محبوب‌ترین آزمون برای کسانی است که می‌خواهند به استرالیا، کانادا، نیوزیلند و انگلیس مهاجرت کنند. جالب توجه است که مدرک آیلتس توسط بیش از 11000 کارفرما، دانشگاه، مدرسه و نهاد مهاجرتی از جمله 3400 موسسه در ایالات متحده آمریکا در سطح جهان معتبر شناخته می‌شود.

آزمون آیلتس

بیشتر بدانید: آزمون PTE مناسب چه کسانی است؟

محبوب ترین دلایل اخذ مدرک آیلتس

افراد در هر سنی و زمینه‌ای می‌توانند در آزمون آیلتس شرکت می‌کنند. گفته شد ، دو دلیل اصلی برای شرکت در آزمون آیلتس وجود دارد:
– برای جستجوی کار: اگر متقاضی کار در یک کشور انگلیسی‌زبان باشید، اما انگلیسی زبان مادری شما نباشد، باید در آزمون IELTS شرکت کنید. مدرک آیلتس مورد تایید بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌های در کشورهای انگلیسی‌زبان است.
– برای تحصیل: اگر متقاضی تحصیل در یک دانشگاه یا کالج هستید، باید مدرک زبان آیلتس ارائه دهید. نمره آیلتس شما نشان می‌دهد که آیا می‌توانید دوره‌های آموزشی به زبان انگلیسی را پشت سر بگذارید یا خیر. پذیرش در بسیاری از دانشگاه‌ها بستگی به نمره آیلتس شما دارد.

آزمون آیلتس چگونه برگزار می‌شود؟

آزمون آیلتس میزان مهارت‌های زبان انگلیسی افرادی را که می‌خواهند با اهداف مختلف به یک کشور انگلیسی‌زبان بروند، را اندازه‌گیری می‌کند. آزمون آیلتس مشابه آزمون تافل یکی از آزمون های متداول زبان انگلیسی است. آزمون آیلتس مهارت فرد متقاضی را در چهار زمینه زیر مورد بررسی قرار می‌دهد:

– خواندن
– نوشتن
– مکالمه
– شنیدن

بیشتر بدانید: چه کسانی می‌توانند در آزمون GRE شرکت کنند؟

*اما چند نوع آیلتس وجود دارد؟

دو نوع آیلتس وجود دارد:
– آیلتس آکادمیک : آزمون آکادمیک آیلتس (Academic Training) برای افرادی است که متقاضی پذیرش در کالج یا دانشگاه‌های یک کشور انگلیسی زبان هستند.
– آیلتس عمومی : آزمون عمومی آیلتس (General Training) برای افرادی است که به یک کشور انگلیسی زبان (معمولا انگلیس، استرالیا یا کانادا) نقل مکان می کنند و یا متقاضی برنامه‌های آموزشی یا شغلی در این کشورها هستند.

آزمون آیلتس شامل چه بخش هایی است ؟

آزمون آیلتس چهار قسمت مشخص دارد. سه بخش (شنیداری، خواندن و نوشتن) در یک بخش و بخش نهایی، مکالمه، می‌تواند در همان روز یا حداکثر 7 روز قبل یا بعد از بخش‌های دیگر تکمیل شود. آزمون بخش‌های شنیداری و گفتاری برای همه داوطلبان یکسان است. اما بخش‌های خواندن و نوشتن با توجه به اینکه شرکت‌کننده در آزمون آکادمیک یا عمومی آیلتس شرکت کند، متفاوت است.
این چهار ماژول را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم:

بخش شنیداری آزمون آیلتس (Listening)

– دارای چهار بخش است که در هر کدام 10 سوال وجود دارد. در این بخش، داوطلبان آزمون به یک بخش صوتی گوش می‌دهند و سپس باید بر اساس شنیده‌های خود به سوالات پاسخ می‌دهند.

آزمون آیلتس

بیشتر بدانید: آزمون تافل شامل چه بخش هایی است ؟

بخش خواندن در آزمون آیلتس (Reading)

– بخش خواندن شامل سه بخش است. داوطلبان آزمون سه متن را می‌خوانند که ممکن است از کتاب‌ها، مجلات روزنامه‌ها یا دیگر اشکال رسانه باشد. پس از مطالعه متن، داوطلبان آزمون آیلتس باید به سوالات چند گزینه‌ای و کوتاه پاسخ دهند.

بخش نوشتن در آزمون آیلتس (Writing)

– ماژول نوشتن از دو بخش تشکیل شده است. در بخش اول، داوطلبان آزمون باید حداقل 150 کلمه را در 20 دقیقه بنویسند. در بخش دوم، داوطلبان آزمون باید حداقل 250 کلمه را در 40 دقیقه بنویسند. موضوعات با توجه به اینکه شرکت‌کننده در آزمون آکادمیک آیلتس یا آزمون عمومی آیلتس شرکت می‌کند، متفاوت است.

بخش مکالمه در آزمون آیلتس (Speaking)

– ماژول مکالمه مصاحبه حضوری است که در طی آن آزمون‌دهنده با یک ممتحن مکالمه می‌کند. این ماژول دارای سه بخش مختلف است:

مقدمه: داوطلب آزمون در این بخش باید درباره خانه، خانواده، شغل، تحصیل، سرگرمی‌ها، علایق، دلایل شرکت در آزمون آیلتس و همچنین سایر مباحث عمومی صحبت کند.
صحبت طولانی درباره یک موضوع خاص: به داوطلب یک موضوع خاص داده می‌شود. داوطلب آزمون آیلتس باید ظرف یک دقیقه خودش را برای صحبت در مورد موضوع آماده کند. سپس باید به مدت دو دقیقه در مورد موضوع ارائه‌شده صحبت کند.

گفت‌وگو: ممتحن و داوطلب در یک گفت‌وگوی عمیق‌تر درباره همان موضوع خاص با یکدیگر صحبت می‌کنند.

بیشتر بدانید: منابع آزمون ناتی کدام هستند؟

پاسخ به چند پرسش متداول درباره آزمون آیلتس

نمره آیلتس من باید چند باشد؟

هرچه نمره بالاتری در آیلتس خود کسب کنید، درک و توانایی بهتری در برقراری ارتباط به زبان انگلیسی خواهید داشت. درباره نمره آیلتس باید گفت که هر نهاد مهاجرتی، دانشگاه، محل کار یا موسسه‌ای شرایط خاص خود را در زمینه این آزمون دارد. نمره آیلتس مورد نیاز شما به کاری که می‌خواهید در کشور مقصد انجام دهید، بستگی دارد.

منابع آزمون آیلتس کدام است؟

محتوای آزمون آیلتس توسط یک تیم متخصص بین‌المللی تهیه شده است. همچنین تحقیقات گسترده‌ای برای اطمینان از انصاف و بی‌طرف بودن آزمون برای هر داوطلب صرف‌نظر از ملیت، سابقه، جنسیت، سبک زندگی یا مکان انجام شده است.

مدت زمان آزمون آیلتس چقدر است؟

مدت زمان آزمون آیلتس 2 ساعت و 45 دقیقه است.

سیستم نمره دهی آزمون آیلتس چگونه است؟

سیستم نمره آیلتس بین صفر تا 9 است. شما همچنین می‌توانید نمره 5/0 کسب کنید (مانند 5.5 یا 6.5). نمره کلی شما براساس میانگین چهار بخش اصلی آزمون آیلتس است.

آیا آزمون آیلتس سخت است؟

آزمون آیلتس به خودی خود دشوار نیست. در کمتر از 3 ساعت، توانایی‌های زبان انگلیسی شما در بخش شنیداری، خواندن، نوشتن و مکالمه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

هزینه آزمون آیلتس چقدر است؟

هزینه آزمون آیلتس 6 میلیون و 151 هزار و 40 تومان است.

ثبت نام آزمون آیلتس چگونه است؟

در ایران تنها 8 موسسه با تایید سازمان سنجش آموزش کشور، می‌توانند مراحل مختلف آزمون آیلتس را برگزار کنند. برای ثبت نام در آزمون آیلتس به سایت سایت my.ieltsessentials.comمراجعه کنید.

مدارک ثبت نام در آزمون آیلتس کدام است؟

مدارک ثبت نام در آزمون آیلتس شامل پاسپورت یا کارت ملی و پرداخت هزینه ثبت نام آزمون است. همچنین عکس رنگی زمینه سفید و کارنامه قبلی آزمون (در صورتی که قبلا آزمون داده‌اید) مورد نیاز است.

اعتبار آزمون آیلتس چند سال است؟

توجه داشته باشید که اگر بیش از دو سال از تاریخ تحویل کارنامه آیلتس گذشته باشد، این مدرک منقضی می‌شود.

تا چه مقدار این مطلب مفید بود؟

میزان ستاره دلخواه را کلیک کنید

میانگین 4.3 / 5. تعداد: 7

تاکنون امتیازی ثبت نشده

سوالات و نظرات خود را بنویسید