چگونه بورسیه تحصیلی بگیریم ؟ | آشنایی با انواع بورسیه تحصیلی و طریقه اقدام

چگونه بورسیه تحصیلی بگیریم؟
4.3
(6)

چگونه بورسیه تحصیلی بگیریم؟ آیا می‌خواهید شانس خود را برای به دست آوردن یک بورسیه تحصیلی افزایش دهید؟ این روش‌ها به شما کمک می‌کند تا بورسیه تحصیلی موردنظر خود را اخذ کنید.

اخذ بورسیه تحصیلی کامل

بورسیه تحصیلی چیست؟ براساس فرهنگ لغات کمبریج، بورسیه تحصیلی «مبلغی است که توسط یک مدرسه، کالج، دانشگاه یا هر سازمان دیگری برای پرداخت هزینه تحصیل افرادی با توانایی زیاد اما پول کم» ارائه می‌شود. برخی از بورسیه‌ها انعطاف‌پذیرتر هستند.

از این رو، بسیاری از افراد می‌توانند بدون توجه به توانایی‌های تحصیلی یا بودجه خود درخواست دهند. بورسیه‌ تحصیلی کامل به بورسیه‌ای گفته می‌شود که هزینه‌های دانشجویان را به طور معمول در تمام سه یا چهار سال تحصیلی آنها تامین می‌کند.

این هزینه‌ها می‌تواند هم شامل هزینه‌های تحصیل و هم زندگی باشد. از این رو به راحتی می‌توانید روی تحصیل خود بدون نگرانی درباره مخارج تحصیل و زندگی تمرکز کنید.
متاسفانه، تعداد زیادی از این بورسیه‌های رویایی وجود ندارد. بورسیه‌های تحصیلی کامل به ندرت اتفاق می‌افتد و بورسیه‌های موجود بسیار رقابتی هستند.

با این حال، این بدان معنا نیست که شما نباید برای بورسیه‌ تحصیلی درخواست کنید. قبل از درخواست برای بورسیه تحصیلی یک فهرست از انواع بورسیه های تحصیلی تهیه کرده و ددلاین آنها را به ترتیب بنویسید. در ادامه این مقاله درباره اینکه چگونه بورسیه تحصیلی بگیریم و شانس خود را برای دریافت یکی از این بورسیه‌های معتبر افزایش دهیم، بیشتر بخوانید.

حتما بخوانید: شرایط تحصیل در کانادا چگونه است؟

چه کسی می‌تواند برای بورسیه تحصیلی اقدام کند؟

هرکسی که شرایط لازم را برآورده کند می‌تواند برای اخذ بورسیه تحصیلی درخواست دهد. پاسخ به این سوال واضح است، اما انواع مختلف بورسیه تحصیلی دانشجویان مختلف را هدف قرار می‌دهد.

همیشه بررسی کنید که آیا می‌توانید درخواست دهید، مهلت لازم را دارید، به‌روز هستید و آیا بورسیه تحصیلی برای دانشجویان ملی، دانشجویان بین‌المللی و یا هر دو در دسترس است یا خیر.
در ادامه برخی از رایج‌ترین شرایط درخواست بورسیه تحصیلی عبارتند از:

– فرم ثبت‌نام یا درخواست
– انگیزه‌نامه یا مقاله شخصی
– توصیه‌نامه
– نامه پذیرش از یک موسسه دانشگاهی
– اثبات درآمد کم، صورت‌های مالی رسمی
– اثبات پیشرفت تحصیلی یا ورزشی فوق‌العاده

انواع بورسیه های تحصیلی کدام هستند؟

موارد زیر رایج ترین انواع بورسیه تحصیلی هستند که می‌توانید درخواست دهید:
– بورسیه تحصیلی برای نتایج عالی تحصیلی (که بورسیه تحصیلی شایستگی نیز نامیده می‌شود)
– بورسیه تحصیلی برای دستاوردهای تحقیقاتی، هنری یا ورزشی
– بورسیه تحصیلی برای دانشجویانی که درآمد کمی دارند
– بورسیه تحصیلی برای گروه‌های کم نماینده (به عنوان مثال زنان، دانشجویان اسپانیایی‌تبار و آفریقایی-آمریکایی، شهروندان کشورهای در حال توسعه)
– بورسیه تحصیلی برای همه دانشجویان بین‌المللی (برای مثال بورسیه تحصیلی International Distinction Awards)

انواع بورسیه های تحصیلی کدام هستند؟

حتما بخوانید: معرفی 12 بورسیه تحصیلی فرانسه از کارشناسی تا دکتری

چگونه می‌توان تعداد بورسیه‌های تحصیلی مناسب خود را افزایش دهیم؟

هرچه بورسیه‌های تحصیلی را پیدا کنید که با شرایط شما مناسب است، فرصت های بیشتری برای درخواست خواهید داشت. برای این کار سری به سایت‌های جستجوی بورسیه تحصیلی بزنید. در بسیاری از این سایت‌ها، علاوه بر سوالات مورد نیاز، سوالات اختیاری نیز پرسیده می‌شود.

دانشجویانی که به سوالات اختیاری پاسخ می‌دهند، دو برابر نسبت به دانشجویانی که فقط به سوالات مورد نیاز پاسخ می‌دهند، بورسیه تحصیلی مطابق با شرایط خود پیدا می‌کنند. سوالات اختیاری به این دلیل پرسیده می‌شوند که با بورسیه‌های تحصیلی خاص مطابقت دارند. سایت های جستجوی بورسیه تحصیلی نمی‌توانند بورسیه‌های متعدد مطابق با شرایط شما را پیدا کنند، مگر اینکه به سوالات پاسخ دهید.

کجا به دنبال بورسیه تحصیلی باشیم؟

اول از همه برای پیدا کردن یک بورسیه کامل تحصیلی به کجا باید رجوع کنید؟ اولین کاری که باید انجام دهید، مشاهده وب‌سایت رسمی دانشگاه انتخابی شماست.

به طور معمول دانشگاه‌هایی که برنامه بورسیه تحصیلی دارند، فرصت‌های پشتیبانی مالی خود را در وب‌سایت‌شان به دانشجویان ارائه می‌دهند. حتی احتمالا بورسیه‌های تحصیلی خارجی را که می‌توانید برای آنها درخواست دهید، نیز در این وب‌سایت‌ها پیدا می‌شود.

علاوه بر دانشگاه خود، می‌توانید سایت‌هایی مانند InternationalScholarships.com یا FastWeb.com، را برای اخذ بورسیه تحصیلی در خارج از کشور بررسی کنید.

این وب‌سایت‌ها فرصت‌های حمایت مالی در مقاصد مختلف تحصیلی، بورسیه‌های تحصیلی با تمرکز بر موضوعات خاص و بورسیه‌های تحصیلی با هدف گروه‌های دانشجویی خاص را ارائه می‌دهند.

از قبل آماده باشید!

خب اگر همچنان سوال‌تان این است که چگونه بورسیه تحصیلی بگیریم، پاسخ اینجاست که باید از قبل آماد باشید! اما چگونه؟ اگرچه برخی از بورسیه‌های تحصیلی کامل بر اساس نیاز مالی و نه برتری تحصیلی ارائه می‌شود، اما بعضی دیگر هر دوی این موارد را در نظر می‌گیرد.

این نوع بورسیه‌ها فقط به دانشجویان بااستعداد تعلق می‌گیرد. ناگفته نماند که باید سخت تلاش کرده و موفقیت‌های تحصیلی زیادی کسب کنید. بورسیه‌ های تحصیلی کامل به دانشجویان با بالاترین نمرات تعلق می‌گیرد.
مصاحبه بورسیه تحصیلی یکی از موارد مهم است که باید به آن توجه داشته باشید. برخی از دانشگاه‌ها «آخر هفته‌های بورسیه» برگزار می‌کنند که در آن 50-100 دانشجو در محوطه دانشگاه دعوت می‌شوند تا با یکی از اعضای هیات علمی مصاحبه کنند.

در این مصاحبه دانشجویان به سوالات در مورد اهداف و انگیزه‌های آنها و چگونگی آن پاسخ دهند. در صورت نیاز به شرکت در مصاحبه بورسیه تحصیلی ، باید مانند سایر مصاحبه‌های رسمی با این موضوع برخورد کنید. لباس قابل قبول بپوشید و با پاسخ مناسب به سوالات احتمالی آمادگی کامل خود را نشان دهید.

از دستاوردهای خود رزومه قوی ایجاد کنید.

برای گرفتن یک بورسیه تحصیلی کامل باید با دیگر دانشجویان تفاوت‌هایی داشته باشید. با وجود رقابت زیاد برای دریافت بورسیه تحصیلی کامل ، بسیار مهم است که با نشان دادن تعهد واقعی خود به عنوان یک فرد، از بین متقاضیان جدا شوید.

این به معنای داشتن چند فعالیت فوق‌برنامه و اثبات آن به ارائه‌دهندگان بورسیه تحصیلی است. همچنین علایق خود در خارج از کلاس درس و نمونه‌هایی از فعالیت‌های خود یا مشارکت در کار داوطلبانه برای یک هدف خوب را نشان دهید.
مهارت‌های مدیریتی نیز برای ارائه‌دهندگان بورسیه تحصیلی بسیار ارزشمند است. شما می‌توانید این امر را با داوطلب شدن برای هدایت پروژه‌ها در فعالیت‌های فوق‌برنامه یا کارهای اجتماعی نشان دهید. یکی دیگر از مواردی که می‌تواند شما را از بقیه متمایز کند، گزارش درخشان شرایط تحصیلی و شخصی شما از طریق توصیه‌نامه‌ها است.

بنابراین باید روابط قوی با اساتید دانشگاهی خود ایجاد کنید. اگر یک استاد می‌داند شما توانایی‌های لازم را دارید، با ارائه یک توصیه‌نامه خوب می‌تواند کمک زیادی کند.

رزومه قوی ایجادکنید

حتما بخوانید: بهترین کشورها برای بورسیه تحصیلی کدام اند؟

نوشتن یک معرفی‌نامه - cover letter

اگر هنوز به پاسخ سوال چگونه بورسیه تحصیلی بگیریم نرسیده‌اید، ادامه این مقاله را بخوانید. یکی دیگر از مواردی که باید برای اخذ بورسیه در نظر بگیرید، نگارش مقاله / معرفی‌نامه است.

درخواست خود را باید کاملا با بهترین کیفیت ممکن ارائه دهید. یک درخواست خوب باید واضح و مختصر، دارای قالب‌بندی درست و همچنین یک مقدمه قوی برای جذب خواننده باشد. در عین حال، باید روی موضوع اصلی خود تمرکز کنید و از لحاظ املایی و دستور زبان بی‌عیب و نقص بنویسد.

از یک دوست بخواهید آن را بررسی کرده و غلط املایی و جملاتی را که به خوبی خوانده نمی‌شوند، بررسی کند. در این معرفی نامه یا همان کاور لتر باید بنویسید که چرا شما کاندیدای مناسب برای اخذ این بورسیه تحصیلی هستید. همچنین توضیح دهید که این بورسیه تحصیلی چگونه می‌تواند به شما برای دستیابی به اهداف شغلی و آموزشی‌تان کمک کند.

تا حد امکان برای بورسیه های تحصیلی مختلف اقدام کنید!

سوال؛ چگونه بورسیه تحصیلی بگیریم؟ پاسخ؛ تا آنجا که ممکن است برای بورسیه‌های تحصیلی مختلف اپلای کنید. برای هر بورسیه تحصیلی که واجد شرایط آن هستید درخواست دهید. خود را تنها به یک نوع بورسیه محدود نکنید.

برای بورسیه‌هایی که کمتر رقابتی هستند، بورسیه‌های سخاوتمندانه‌تر و بدون مقاله اقدام کنید. افراد با استعداد زیادی وجود دارند، بنابراین شانس برنده شدن بورسیه خود را نه فقط با مهارت بلکه با درخواست بورسیه‌های بیشتر افزایش دهید. اما، اگر با معیارهای یک بورسیه تحصیلی با شرایط شما مطابقت ندارد یا اگر مهلت را از دست داده‌اید، از بورسیه تحصیلی استفاده نکنید.

درخواست بورسیه تحصیلی شما مورد بررسی قرار نمی‌گیرد. وقتی درخواست بورسیه شما رد می‌شود، ناامید نشوید. حتی دانشجویانی که یک میلیون دلار بورسیه دریافت می‌کنند، به ازای هر بورسیه‌ای که گرفته‌اند، ده‌ها بار رد می‌شوند.

تا چه مقدار این مطلب مفید بود؟

میزان ستاره دلخواه را کلیک کنید

میانگین 4.3 / 5. تعداد: 6

تاکنون امتیازی ثبت نشده

سوالات و نظرات خود را بنویسید