سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی فرانسه

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب پربازدید

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
برای دریافت مشاوره رایگان این فرم را تکمیل کنید

مشاوره رایگان

فرانسه یکی از بهترین و محبوب ترین کشورهای جهان شناخته‌ می‌شود که علاوه بر مناطق دیدنی و توریستی زیاد، دانشگاه‌های علمی بی نظیری دارد. به همین دلیل هم خیلی از افراد به دنبال روشی هستند که تمکن مالی برای ویزای تحصیلی فرانسه خود را آماده کرده و برای درس خواندن به فرانسه مهاجرت کنند. ما در این مقاله اطلاعات جامعی درباره نحوه دریافت ویزای تحصیلی فرانسه و میزان تمکن مالی آن در اختیار شما قرار می‌دهیم تا بتوانید تمام ابهامات خود درباره این مسئله را از بین ببرید.

یکی از مهم ترین دلایلی که خیلی از افراد می‌خواهند اطلاعاتی درباره تمکن مالی برای ویزای تحصیلی فرانسه به دست بیاورند، نظام آموزشی فوق العاده این کشور است. دوره‌های تحصیلی در فرانسه از پیش دبستانی آغاز شده و تا دوره دکتری به اتمام می‌رسد. دانش آموزان و دانشجوهای بین المللی زیادی از کشورهای دیگر برای تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های این کشور، به فرانسه می‌روند.
شاید برای شما جالب باشد که بدانید کشور فرانسه یکی از 10 کشور محبوب برای مهاجرت تحصیلی است. به همین دلیل هم خیلی از افراد که می‌خواهند برای درس خواندن به این کشور بروند، بهتر است اطلاعات کافی درباره تمکن مالی برای ویزای تحصیلی فرانسه کسب کنید.

ویزای تحصیل فرانسه چه انواعی دارد؟

بسته به این که شما بخواهید از چه روشی برای تحصیل در فرانسه اقدام کنید، ویزای تحصیلی این کشور هم انواع متفاوتی دارد. برای مثال، این امکان وجود دارد که شما بخواهید برای گذراندن یک دوره کوتاه به فرانسه بروید. این در حالی است که خیلی از افراد برای تحصیل در دوره‌های کارشناسی، ارشد و دکتری به این کشور می‌روند. همچنین شما می‌توانید برای تحصیل فرزندان خود در مقاطع تحصیلی پایین تر نیز اقدام کنید. البته یکی  مهم ترین شرایط دریافت این ویزا، ارائه مدارک لازم برای تمکن مالی برای ویزای تحصیلی فرانسه است. در اینجا بعضی از مهم ترین انواع ویزای تحصیلی فرانسه را نام می‌بریم.

ویزای تحصیلی کوتاه مدت شینگن

در صورتی که مدت زمان تحصیل شما در فرانسه کمتر از 3 ماه باشد و بخواهید در مدت زمان کوتاهی کشور خود بازگردید، باید ویزای شینگن بگیرید. فقط توجه داشته باشید که باید بعد از به اتمام رسیدن اعتبار این ویزا، به کشور خود برگردید.

ویزای شرکت در امتحانات ورودی دانشگاه

برای این که بتوانید برای آماده کردن تمکن مالی برای ویزای تحصیلی فرانسه خود اقدام کنید، قبل از همه چیز باید برای دانشگاه‌های این کشور آزمون ورودی بدهید. اغلب این آزمون‌ها به صورت حضوری برگزار می‌شوند و به همین دلیل هم باید برای دادن این آزمون، به صورت حضوری به فرانسه بروید. برای رفتن به این کشور، باید ویزا بگیرید. بعد از قبولی در این آزمون، می‌توانید اقامت خود را در فرانسه به مدت یک سال تمدید کنید.

ویزای طولانی مدت موقت

یکی دیگر از انواع ویزاهایی که درباره تمکن مالی برای ویزای تحصیلی فرانسه باید بشناسید، ویزای طوانی مدت موقت است. اعتبار این ویزا نهایتاً تا 6 ماه است و بعد از گذشت این مدت زمان، وقتی دوره تحصیلی شما به اتمام رسید، باید به کشور خود باز گردید. همان طور که مشخص است، این نوع ویزا بیشتر برای کسانی مناسب است که می‌خواهند یک دوره خاصی را در کشور فرانسه بگذرانند.

ویزای طولانی مدت

درنهایت، آخرین نوع ویزا که قبل از اطلاع از تمکن مالی برای ویزای تحصیلی فرانسه باید آن را بشناسید، ویزای طولانی مدت این کشور است. همان طور که از نام آن مشخص است، ویزای طولانی مدت برای افرادی مناسب بوده که می‌خواهند بیشتر از بازه زمانی 6 ماهه در فرانسه بمانند.
مدت زمان اعتبار این ویزا به طول تحصیل شما بستگی دارد و نهایتاً 3 تا 4 سال خواهد بود. بعد از این که مدت زمان تحصیل شما در فرانسه به اتمام رسید، اعتبار ویزای طولانی مدت تحصیلی شما نیز تمام خواهد شد و باید به کشور خود باز گردید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه

برای این که فرایند دریافت ویزای تحصیلی فرانسه شما با موفقیت انجام شود، باید مدارک خود را به طور کامل و دقیق آماده کرده باشید. این مرحله اهمیت بسیار زیادی دارد و شما باید تمام مدارک را به بهترین شکل ممکن جمع آوری کنید. در صورتی که حتی کوچک ترین نقصی هم در مدارک شما وجود داشته باشد، احتمال این که درخواست ویزای تحصیلی شما ریجکت شود، بالاست.

به همین دلیل علاوه بر مدارک مربوط به تمکن مالی برای ویزای تحصیلی فرانسه که باید ارائه بدهید، مدارک دیگری نیز نیاز است. بعد از آماده سازی این مدارک، باید آن‌ها را به سفارت فرانسه در کشور خود بدهید و بعد منتظر نتیجه باشید. نتایج درخواست ویزای تحصیلی اکثراً 2 ماه بعد از درخواست، اعلام خواهد شد. مهم ترین مدارکی که برای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه باید به سفارت ارائه دهید، عبارتند از:

 • گذرنامه با اعتبار حداقل 6 ماه
 • تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی
 • سه قطعه عکس گذرنامه با پس زمینه سفید در سایز 3.5 در 4.5
 • گواهی ثبت نام و پذیرش دانشگاه
 • بیمه درمانی
 • مدارک اثبات تمکن مالی برای ویزای تحصیلی فرانسه
 • بلیط هواپیما به فرانسه
 • کامل کردن درخواست این
 • ارائه مدرکی دال بر داشتن محلی برای اقامت در فرانسه مانند رزرو هتل یا اجاره نامه منزل
 • کپی انگیزه نامه
 • کپی مدارک تحصیلی پیشین به همراه دیپلم

توجه داشته باشید که شما باید تمام اطلاعات لازم را در فرم درخواست ویزای تحصیلی خود ثبت کرده باشید. در صورتی که زیر 18 سال سن دارید، باید حتماً والدین یا قیم شما این فرم درخواست ویزا را امضا کرده باشد. همان طور که گفتیم، ارائه مدرکی برای اثبات تمکن مالی برای ویزای تحصیلی فرانسه از امنیت بالایی برخوردار است که بعداً به اختصار آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

مراحل دریافت ویزای تحصیلی فرانسه

اولین کاری که قبل از اثبات تمکن مالی برای ویزای تحصیلی فرانسه باید انجام دهید، این است که یک دانشگاه معتبر و خوب، متناسب با رشته خود در این کشور پیدا کنید. بعد از انتخاب یک دانشگاه معتبر در فرانسه، باید رزومه و مدارک خود را به گونه ای آماده کنید که منجر به اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر شما شود. در نامه پذیرش دانشگاه، باید اطلاعات کاملی درباره تاریخ شروع و پایان تحصیل به همراه جزئیات کامل دانشگاه و برنامه تحصیلی شما درج شده باشد.

اثبات تمکن مالی

قدم بعدی، این است که شما مدرکی دال بر اثبات تمکن مالی برای ویزای تحصیلی فرانسه به سفارت ارائه دهید. دولت فرانسه باید مطمئن شود که شما هزینه کافی برای زندگی و تحصیل در این کشور را خواهید داشت. مبلغ این تمکن مالی بسته به رشته و شهری که انتخاب می‌کنید، با یکدیگر متفاوت است. بهترین راه برای اثبات تمکن مالی، این است که مدرک معتبری از بانک ارائه دهید که گردش حساب شما از چند ماه گذشته را نشان می‌دهد.

بلیط برگشت

بعد از این که کارهای اثبات تمکن مالی برای ویزای تحصیلی فرانسه را به اتمام رساندید، باید مدرکی ارائه دهید که می‌خواهید در تاریخ خاصی به کشور خود باز گردید. این بلیط می‌تواند هم به صورت واقعی و هم به صورت رزرو باشد. علاوه بر این، شما می‌توانید یک گواهی معتبر ارائه دهید که نشان دهد می‌خواهید بعد از اتمام تحصیل خود، به کشور خود باز گردید.


بیمه درمانی

یکی از مهم ترین مراحل برای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه، داشتن بیمه درمانی است که بتواند حداقل 30 هزار یورو را پوشش دهد.

مدارک مربوط به اقامت

شما می‌توانید گواهی اقامت خود را به همراه تأییدیه مسکن دانشجویی را به سفارت ارائه دهید.

تحصیل در فرانسه در مقاطع مختلف

همان طور که پیش از این نیز گفتیم، شما می‌توانید برای تحصیل در فرانسه از مقطع پیش دبستانی تا دکترا اقدام کنید. تمکن مالی برای ویزای تحصیلی در فرانسه در هر یک از این مقاطع با یکدیگر متفاوت هستند. در اینجا تمام مقاطع تحصیلی در فرانسه را به اختصار نام می بریم.

مقطع مدارس

شما می‌توانید برای تحصیل فرزندان خود در مدارس فرانسه اقدام کنید. با توجه به نظام آموزشی فوق العاده این کشور، تحصیل در مدارس فرانسه می‌تواند تجربه فوق العاده ای برای فرزندان شما باشد. مقطع مدرسه در فرانسه از دوره پیش دبستانی آغاز و تا دوره دبیرستان به طول می‌انجامد.
دوره دبستان به مدت 5 سال بوده و کودکان سنین بین 6 تا 11 سال می‌توانند در مدارس فرانسه تحصیل کنند. سنین 11 تا 15 سال و سپس 15 تا 18 سال نیز می‌توانند برای تحصیل در مقاطع دبیرستان در این کشور آماده شوند.

مقطع کارشناسی

مسئله دیگری که تأثیر زیادی در تمکن مالی برای ویزای تحصیلی فرانسه دارد، رشته انتخابی شما برای مقطع کارشناسی به بعد است. مدت زمان کارشناسی در فرانسه بین 3 تا 4 سال خواهد بود که می‌توانید برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی این کشور اقدام کنید. توجه داشته باشید که برای تحصیل در مقطع کارشناسی در فرانسه، باید حتماً مدرک آیلتس با نمره 6 به بالا داشته باشید. به محض ورود به این کشور با ویزای تحصیلی، می‌توانید به مدت 20 ساعت در هفته کار کنید.

مقطع کارشناسی ارشد

قبل از اطلاع از تمکن مالی برای ویزای تحصیلی فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد، باید بدانید که این مقطع بین 1.5 تا 2 سال خواهد بود. در این مقطع، شما باید مدرک معتبری از مدرک لیسانس خود داشته باشید. همچنین داشتن مدرک آیلتس با نمره 6 تا 6.5 نیز الزامی است. اجازه کار در مقطع ارشد هم مانند مقطع کارشناسی است. با این حال، پیشنهاد می‌شود که در این مقطع، بیشتر تمرکز خود را روی درس خود بگذارید.

مقطع دکتری

علاوه بر کارشناسی و کارشناسی ارشد، شما برای تمکن مالی برای ویزای تحصیلی فرانسه می‌توانید در مقطع دکتری نیز اقدام کنید. برای تحصیل در این مقطع، شما باید مدارک تحصیلی پیشین خود را داشته باشید. مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری بین 3 تا 5 سال است و بیشتر باید کارهای تحقیقاتی انجام دهید. نکته جالب توجه درباره این مقطع این است که در مقطع دکتری شما می‌توانید همزمان با تحصیل، حقوق هم بگیرید.

مبلغ مورد نظر تمکن مالی برای ویزای تحصیلی فرانسه

همان طور که پیش از این نیز گفتیم، مبلغ تمکن مالی برای ویزای تحصیلی فرانسه به رشته انتخابی شما بستگی دارد. علاوه بر این، خیلی مهم است که شما بخواهید چه مقطعی را در فرانسه بگذرانید. اما به طور کلی، باید به دولت فرانسه ثابت کنید که می‌توانید در مدت زمان تحصیل خود در فرانسه، از پس هزینه‌های تحصیل و زندگی خود بربیایید. مبلغ تمکن مالی برای ویزای تحصیلی فرانسه در یک سال، تقریباً 615 یورو است. این مبلغ باید بتواند تمام هزینه‌های تحصیل و زندگی شما را در طول بازه یک ساله ای که در فرانسه هستید، پوشش دهد. این هزینه را سفارت فرانسه اعلام کرده است.

تحصیل رایگان

شاید برای شما جالب باشد که بدانید خیلی از دانشگاه‌های فرانسه که دروس را به زبان فرانسوی تدریس می‌کنند، کاملاً رایگان هستند. به همین دلیل هم اگر کمی وقت بگذارید و مدارک مورد نیاز برای زبان فرانسه را بگیرید، می‌توانید در دانشگاه‌های دولتی این کشور مشغول به تحصیل شوید و نیازی به پرداخت هزینه هم نخواهید داشت.

تحصیل با شهریه

در صورتی که مدارک مورد نیاز برای زبان فرانسوی را نداشته باشید، شما باید در کنار مبلغ قابل توجه مربوط به تمکن مالی برای ویزای تحصیلی فرانسه در یک سال، شهریه دانشگاه مورد نظر خود را نیز بپردازید. مبلغ این شهریه بسته به دانشگاه و رشته انتخابی شما، متفاوت است. با این حال، رقم تقریبی شهریه دانشگاه‌ها در مقاطع مختلف در فرانسه، شامل موارد زیر می‌شود.

مقطع کارشناسی: بین 2800 تا 6600 یورو

مقطع کارشناسی ارشد: بین 3700 تا 9900 یورو

مقطع دکتری: رایگان

هزینه مورد نیاز برای زندگی در فرانسه

علاوه بر مبلغ مورنیاز تمکن مالی برای ویزای تحصیلی فرانسه که باید در حساب بانکی خود داشته باشید، باید هزینه زندگی در این کشور را نیز مد نظر قرار دهید. هزینه‌های خورد و خوراک و رفت و آمد در این کشور، ماهیانه بین 400 تا 600 یورو متغیر است. در صورتی که بخواهید خانه ای در این کشور اجاره کنید، باید مبلغی بین 300 تا 700 یورو بپردازید. البته مبلغ زندگی در فرانسه به شهر انتخابی شما بستگی دارد.

دریافت ویزای تحصیلی فرانسه با چهره نگار

شما باید مدارکی بسیار زیادی برای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه به سفارت ارائه دهید تا با درخواست شما موافقت کنند. یکی از مهم ترین مدارک، اثبات تمکن مالی برای ویزای تحصیلی فرانسه است که باید به دولت این کشور ثابت کنید که شما هزینه لازم برای زندگی و تحصیل در فرانسه را دارید. ما در مؤسسه مهاجرتی چهره نگار، به شما کمک می‌کنیم که فرایند دریافت ویزای تحصیلی فرانسه را به راحتی انجام دهید و در سریع ترین زمان ممکن، برای تحصیل در این کشور اقدام نمایید.

سوالات متداول

بله، در صورتی که در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در فرانسه تحصیل کنید، می‌توانید همسر و فرزندان زیر 18 سال را نیز با خود به این کشور ببرید. البته باید برای هر یک از آن ها نیز تمکن مالی ارائه دهید.

شما می توانید در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری برای دریافت بورس تحصیلی دانشگاه‌های فرانسه اقدام کنید. مبلغ هر یک از این بورس‌های تحصیلی با یکدیگر متفاوت هستند. برای دریافت بورس تحصیلی، شما باید رزومه تحصیلی و تحقیقاتی خیلی قدرتمندی داشته باشید. داشتن نمره زبان آیلتس حداقل 7، تأثیر زیادی برای دریافت بورس تحصیلی دارد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

سلام.وقت بخیر .
در مورد ویزای تحصیلی فرانسه میشه راهنمایی بفرمایید؟

امتیاز دهید
5/5
آخرین بروز رسانی
11 مرداد 1402
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
یه خانم که توی کتابخانه پشت سیستمش نشسته و کلی کتاب هم روی هم جلوی سیستمش هست- بهترین کشور برای آزمون آیلتس
تماس رایگان

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.