دروازه‌ای بسوی جهان (زندگی در آلمان)

دروازه‌ای بسوی جهان (زندگی در آلمان)
4.6
(10)

معرفی هامبورگ

هامبورگ به عنوان بزرگ‌ترین بندر و شاهراه تجارت در کشور آلمان، شهر پارک‌های سرسبز و پل‌های فراوان و کانال‌های آبی زیبا و طبیعت چشم‌نواز نمادی تمام عیار از زندگی در آلمان است. شهری که بعد از برلین پرجمعیت‌ترین شهر آلمان است، پتانسیل فوق‌العاده‌اش را به‌تدریج برای جهانیان آشکار می‌کند و با پیشرفت و توسعۀ سریعی که دارد، توجهات بیشتری به خود جلب می‌سازد. هامبورگ موطن رودخانۀ معروف Elbe است و در قلب خود دریاچه‌ای دارد که جذابیت‌های این شهر کمتر شناخته‌شده را به مراتب بیشتر کرده است. هامبورگ اقلیم بسیار سرسبزی است و قدم‌ زدن در پارک‌ها و فضاهای سبزی که دارد، تبدیل به بخشی جدایی‌ناپذیر از سبک زندگی اهالی آن شده است. دومین شهر مهم اقتصادی آلمان که خود چهارمین اقتصاد بزرگ جهان است، حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد.

مختصات جغرافیایی هامبورگ

هامبورگ در شمال آلمان جا خوش کرده و چنان‌که اشاره شد، میزبان رودهای پرآب و کانال‌های آبی پرشماری است. ناحیۀ استانی هامبورگ از دریای شمال تا دریای بالتیک گسترده شده و جمعیتی در حدود پنج میلیون نفر را در خودش جای داده که به تنهایی از جمعیت کل نروژ بیشتر است. هامبورگ تنها شهریست که همراه با سه شهر دیگر آلمان،‌ هم شهر و هم استان محسوب می‌شوند. همین مزایا باعث شده است که برخی زندگی در آلمان را معادل زندگی در هامبورگ بدانند.
هامبورگ آب‌وهوای بارانی و آسمانی معمولاً ابری دارد. زمستان‌های هامبورگ ملایم است و بارش برف به ندرت در آن دیده می‌شود و دمای هوا چیزی بین مثبت تا منفی ده درجه سانتی‌گراد نوسان می‌کند. بهار و تابستان زیبای هامبورگ زبانزد است و دمای معتدل هوا و آفتابی که از پس ابرها هر از گاهی خودنمایی می‌کند،‌ با هوای لطیف و خنکای مطبوع شهر، ترکیبی خوشایند می‌آفریند و با تلألویی طلایی‌رنگ شهر را می‌پوشاند. در بهار و تابستان هم باران همچنان برقرار است اما طبیعتاً نه به اندازۀ زمستان و پاییز. حالا که صحبت از پاییز شد باید اعتراف کنیم آنچه به عنوان پاییز رنگ و وارنگ دیده‌ایم و شنیده‌ایم، دقیقاً همان چیزیست که پاییز هامبورگ آن را به زیباترین شکل ممکن به نمایش می‌گذارد. در پاییز دمای هوا در حدود ۳ تا ۱۶ درجه سانتی‌گراد نوسان می‌کند و در روزهای آفتابی‌اش، زیبایی شهر دوچندان می‌شود. بی‌جهت نیست که معمولا ایرانی ها برای زندگی در آلمان شهر هامبورگ را انتخاب می کنند.

 

دروازه‌ای بسوی جهان (زندگی در آلمان)

گذشته تاریخی هامبورگ

با شروع هزارۀ دوم و آغاز جنگ جهانی اول، چیزی در حدود ۲۳۰ هزار نفر از یک میلیون شهروند هامبورگ درگیر جنگ شدند و ۳۵ هزار نفر از آنان جانشان را از دست دادند. اقتصاد و تجارت هامبورگ فلج شد و شهر بسیاری از شاهراه‌های آبی خود را در پی شکست آلمان در جنگ از دست داد. در جریان جنگ جهانی دوم هم، تمام شهر همانند سایر نقاط آلمان به تسخیر نیروهای حزب نازی درآمد و بزرگ‌ترین جامعۀ یهودی‌نشین آلمان به سرنوشت تلخ و تاریکی دچار شده، یا دیپورت و یا کشته شدند که آثاری از آن به‌صورت یادبود در هامبورگ نگهداری شده و قابل رؤیت هستند.

بیشتر بدانید: با ثبت یک شرکت، چگونه می توان اقامت اروپا را به دست آورد؟

در آخرین روزهای نبرد در سال ۱۹۴۵، بمب‌افکن‌های انگلیسی و امریکایی برای به زانو درآوردن حزب نازی، شهر را به سختی بمباران کردند و ۴۲ هزار شهروند آلمانی جانشان را از دست دادند. هامبورگی که امروز می‌بینیم در جریان جنگ جهانی دوم، به شکلی فراتر از تصور آسیب‌‌ دید و از بین رفت. این شهر مدرن و زیبای امروز در آن دوران نیمی از مناطق مسکونی، ۴۰ درصد از کارخانجات و مناطق صنعتی و ۸۰ درصد از بندرگاه‌هایش را از دست داد و با این وجود دوباره از میان خاکسترهای جنگ برخاست و رستاخیزی باشکوه کرد.

 

شرایط انسانی و فرهنگی هامبورگ

زندگی در هامبورگ به عنوان نشانی از زندگی در آلمان، فرد را با جریانی از فرهنگی غنی، توسعه‌یافته و متنوع مواجه می‌کند. برای زندگی در هامبورگ دانستن زبان آلمانی به شدت توصیه می‌شود چرا که هرکسی در این شهر به زبان انگلیسی تسلط ندارد و آلمانی‌ها به سادگی با کسانی که به زبانشان آشنایی ندارند بُر نمی‌خورند. با این تفاسیر هامبورگ جامعۀ مهاجران بزرگی دارد که از طریق شبکه‌های اجتماعی یکدیگر را پیدا می‌کنند و به معاشرت و تفریح می‌پردازند. در هامبورگ همیشه کاری برای انجام دادن و جایی برای رفتن هست و شهر آن‌قدر پویا و پرجنب و جوش است که هیچ‌گاه به شما احساس کسالت و تنهایی نمی‌دهد. زندگی به روش هامبورگی ها،‌ یکی از جذاب ترین روش های زندگی در آلمان است.
می‌بایست یادآور شد که لزوم یادگیری زبان آلمانی تنها به‌خاطر دغدغۀ معاشرت و روابط اجتماعی نیست، بلکه پیدا کردن کار بدون آشنایی با این زبان، کار به مراتب‌ سخت‌تری است.پیش نیاز زندگی در آلمان یادگیری زبان آلمانی است. ممکن است کمپانی‌های مختلفی در هامبورگ پیدا کنید که تنها به مهارت زبان انگلیسی شما نیاز داشته باشند، اما این نکته را مد نظر داشته باشید که چنین شرکت‌هایی معمولاً سطح بالایی از تسلط به زبان انگلیسی را انتظار دارند. به‌هرحال اگر زبان آلمانی را روان صحبت کنید بی‌شک گلیمتان را از آب بیرون می‌کشید و درهای زیادی را به رویتان باز خواهید دید.

 

دروازه‌ای بسوی جهان (زندگی در آلمان)

اهالی هامبورگ مردمان سخت‌کوش و پرکاری هستند و این فرهنگ را بمانند بسیاری دیگر از شهرهای اروپا در وجود خود نهادینه‌ کرده‌اند. آنها به همان سختی و جدیتی که کار می‌کنند، به تفریح و وقت‌گذرانی هم می‌پردازند. هامبورگ زندگی شبانۀ کامل و مفصلی دارد و میزبان یکی از بزرگ‌ترین و پررونق‌ترین خیابان‌های مختص به تفریح و شب‌زنده‌داری در کل اروپا است. خیابان Reeperbahn که سرتاسرش را کلاب‌ها و بارها و کافه‌های رنگ و وارنگ پر کرده‌اند و در ساعات پایانی شب و نیمه‌شب، میزبان پرسه‌‌زدن‌های عدۀ زیادی از اهالی شهر و گردشگران است. زندگی در آلمان به سبک هامبورگی جذابیت های خودش را دارد.

 

بیشتر بدانید: چگونه ویزای کار آلمان را دریافت کنیم؟

شرایط اقتصادی هامبورگ

شهر هامبورگ برای قرن‌هاست که مرکز و شاهراه اصلی تجارت در آلمان بوده است. هامبورگ از نظر صنایع مس رتبۀ دوم اروپا را دارد و به عنوان یک بندر بین‌المللی بزرگ و پررونق، از صنایع دریایی و کشتی‌سازی پیشرفته‌ای برخوردار است. صنایع شیمیایی و فولاد هم اهمیت فراوانی در اقتصاد هامبورگ دارند و در کنار بازرگانی و حمل‌ونقل بخش مهمی از چرخ‌دنده‌های توسعۀ شهر را به حرکت وا می‌دارند.
به‌طور کلی هامبورگ یکی از ثروتمندترین شهرهای اروپا و جهان محسوب می‌شود و نقش قابل توجهی در اقتصاد اتحادیۀ اروپا ایفا می‌کند. هامبورگ میزبان برندهای بزرگی مثل Nivea و Montblanc‌ و خط تولید Airbus‌ بوده و جدا از صنایعی که اشاره شد، در بخش‌های صنایع هوایی، انرژی‌های تجدید‌پذیر، انتشارات و رسانه، آی‌تی، تکنولوژی و بخش خدمات از جایگاه مهم و رونق بسیار بالایی برخوردار است.

 

دروازه‌ای بسوی جهان (زندگی در آلمان)

هامبورگ را به چه می‌شناسند؟

اِلب‌‌فیل‌هارمونی یا به قول اهالی اِلفی، یکی از جذابیت‌های نوپای شهر محسوب می‌شود و با آن ساختمان و معماری عجیبی که دارد در مدتی کوتاه، تبدیل به یکی از مشهورترین لندمارک‌های شهر شده و گردشگران بسیاری را به خود جلب کرده است. سالن کنسرت عظیمی که علاوه بر معماری مدرن و منحصربه‌فردش، از آکوستیک صوتی فوق‌العاده‌ای برخوردار است و صدا را به بهترین شکل ممکن به تمام صندلی‌های سالن می‌رساند.

بیشتر بخوانیم: بهترین کشور برای مهاجرت کجاست؟

هامبورگ میزبان اولین باغ وحش مدرن جهان است. باغ وحشی که قدمت آن به سال ۱۹۰۷ میلادی بازمی‌گردد. در آن زمان که حتی مفهوم باغ وحش به شکل امروزی‌اش مطرح نبود و نمونه‌ای از آن به ندرت در جهان یافت می‌شد، در هامبورگ باغ وحشی با طراحی مدرن و آینده‌نگرانه‌ تأسیس شده بود که حیوانات به‌جای قفس‌های بسته و محدود، از محیط نسبتاً باز و راحتی برخوردار بودند و شمه‌ای از آسایش و آزادی نسبی را تجربه می‌کردند.

دروازه‌ای بسوی جهان (زندگی در آلمان)

هامبورگ رکورد بیشترین تعداد پل را دارد و این به چیزی بالغ بر ۲۵۰۰ عدد می‌رسد. اگر کل پل‌های لندن و ونیز و آمستردام را با هم جمع کنیم، باز هم به تعداد پل‌های هامبورگ نخواهد رسید.
یکی از شگفت‌انگیزترین جاهایی که در قلب پرجنب و جوش هامبورگ جا خوش کرده، یک باغ ژاپنی فوق‌العاده زیبا و چشم‌نواز است که در پارک Planten un Blomen‌ قرار گرفته و بزرگ‌ترین باغ این‌چنینی در اروپا محسوب می‌شود. این باغ حیرت‌انگیز که در سال ۱۹۹۰ توسط یک معمار فضای سبز ژاپنی در هامبورگ ساخته شده، درست مانند تکه‌ای از ژاپن دوران کهن است و بازدید از آن، تجربه‌ای تکرارناپذیر را برای فرد به همراه می‌آورد.

 

دروازه‌ای بسوی جهان (زندگی در آلمان)

بزرگ‌ترین راه‌آهن مینیاتوری جهان در هامبورگ، و به همت دو برادر آلمانی به نام‌های فردریک و گریت براون در سال ۲۰۰۰ ساخته شد و به موزه‌ای جالب تبدیل شد که کماکان در حال گسترش است و در حال حاضر چیزی در حدود هزار و اندی قطار دارد و رکورددار گینس است.

 

بیشتر بخوانید: ویزای تحصیلی آلمان برای متاهلین 

حمل‌ونقل در هامبورگ(زندگی در آلمان)

 

بلیط یک طرفه وسایل عمومی 3.20 یورو
هزینه اولیه تاکسی 3.50 یورو
هزینه هر کیلومتر با تاکسی 2.00 یورو
قیمت یک لیتر بنزین 1.42 یورو
قیمت هر ساعت انتظار تاکسی 30.00 یورو

هزینه خرید ملزومات در هامبورگ(زندگی در آلمان)

 

شیر (یک لیتر) 0.84 یورو
قهوه عادی (یک فنجان) 2.89 یورو
نان تازه (500 گرم) 1.55 یورو
برنج (یک کیلو) 2.27یورو
تخم مرغ (12 عدد) 1.99 یورو
پنیر محلی (یک کیلو) 8.41 یورو
آب (یک و نیم لیتر) 0.55 یورو
سینه مرغ (یک کیلو) 8.51یورو
گوشت گاو (یک کیلو) 11.53 یورو
سیب‌زمینی (یک کیلو) 1.54 یورو
پیاز (یک کیلو) 1.46 یورو
گوجه فرنگی (یک کیلو) 2.60یورو
سیب (یک کیلو) 2.33 یورو
پرتغال (یک کیلو) 2.37 یورو

هزینه خرید و اجاره آپارتمان در هامبورگ(زندگی در آلمان)

 

اجاره تک خوابه در مرکز شهر 868
اجاره تک خوابه خارج از مرکز شهر 640
اجاره سه خوابه در مرکز شهر 1768
اجاره سه خوابه خارج از مرکز شهر 1286
خرید آپارتمان در مرکز شهر (قیمت هر متر) 6250
خرید آپارتمان خارج از مرکز شهر (قیمت هر متر) 3735

درآمد متوسط در هامبورگ(زندگی در آلمان)

 

میانگین درآمد خالص ماهیانه 2405
درصد نرخ سالانه بهره وام 1.88

وبسایت‌های معرفی هامبورگ(زندگی در آلمان)

 

travelsbyteslin.com/life-in-hamburg-germany/living-in-hamburg-as-an-expat-what-you-should-know
britannica.com/place/hamburg-germany
nordicwonders.com/blog/2018/01/fun-facts-about-hamburg
theculturetrip.com/europe/germany
multiculturalkidblogs.com/2019/02/11/10-fun-facts-about-hamburg-germany
hamburg.com/business/clusters
ec.europa.eu/growth/tools-databases/regional-innovation-monitor/base-profile/hamburg-0
hamburg.de/indien/4604472/business-and-economy
numbeo.com/cost-of-living/in/hamburg

 

تا چه مقدار این مطلب مفید بود؟

میزان ستاره دلخواه را کلیک کنید

میانگین 4.6 / 5. تعداد: 10

تاکنون امتیازی ثبت نشده

سوالات و نظرات خود را بنویسید