بورسیه های تحصیلی آلمان برای دانشجویان بین‌المللی و هزینه زندگی

بورسیه های تحصیلی آلمان برای دانشجویان بین‌المللی
4.2
(6)

آیا بورسیه های تحصیلی آلمان برای دانشجویان بین‌المللی نیز در دسترس قرار دارند؟ تحصیل در آلمان یک گزینه ایده‌آل و مقصد بی‌نظیر برای دانشجویان بین‌المللی است. تحصیل در این کشور مزایای زیادی دارد و در نهایت یک مدرک معتبر از دانشگاه های آلمان دریافت خواهید کرد.

تحصیل رایگان در آلمان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، هزینه‌های زندگی ارزانتر دانشجویی، امنیت و کیفیت بالای زندگی، دانشگاه‌های با رتبه برتر و دلایل زیاد دیگری، جمعیت دانشجویی آلمان را هرساله افزایش می‌دهد.

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان حدود 853 یورو در ماه است. از آنجایی که دانشگاه‌های آلمان رایگان هستند، این هزینه زندگی باید توسط دانشجویان تامین شود. با این حال تامین این هزینه نیز می‌تواند برای برخی دانشجویان بین‌المللی همچنان چالش‌برانگیز باشد.

از این رو دانشجویان این فرصت را دارند که از حمایت مالی در قالب بورسیه تحصیلی بهره‌مند شوند. در ادامه بورسیه های تحصیلی آلمان برای دانشجویان بین‌المللی را معرفی خواهیم کرد.

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

بورسیه های تحصیلی آلمان برای دانشجویان بین‌المللی کدام است؟

بورسیه DAAD

DAAD یا «سازمان خدمات تبادل دانشگاهی آلمان» یک سازمان متشکل از موسسات آموزش عالی این کشور است. اما وظیفه آن چیست؟ این سازمان ارتقای روابط بین‌المللی دانشگاهی را بر عهده دارد.

تمرکز آن بر تبادل دانشجو، دانشگاهیان و محققانی است که به دانشجویان خارجی، دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی و محققان در آلمان بورسیه و بودجه ارائه می‌دهند.

این بورسیه به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟ بورسیه‌های DAAD به دانشجویانی اعطا می‌شود که قصد اخذ مدرک تحصیلی در یک دوره تحصیلی تمام‌وقت را دارند. متقاضیان باید مدرک کارشناسی خود را حداکثر در 6 سال گذشته به پایان رسانده باشند. همچنین حداقل دو سال سابقه کار قابل اثبات داشته باشند.

مبلغ کمک هزینه بورسیه DAAD ماهانه 850 یورو برای دانشجویان کارشناسی ارشد و 1200 یورو ماهانه برای دانشجویان دکتری است.

بیشتر بخوانید: ویزای تحصیلی آلمان برای متاهلین در مقطع کارشناسی ارشد

بورسیه تحصیلی بنیاد هاینریش بل

یکی دیگر بورسیه های تحصیلی آلمان برای دانشجویان بین‌المللی است. بنیاد هاینریش بل سالانه تقریبا 1200 بورسیه تحصیلی به دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد، فارغ‌التحصیلان و دانشجویان دکترا از همه ملیت‌ها اعطا می‌کند.

دریافت این بورسیه به سوابق تحصیلی برجسته و مشارکت اجتماعی نیازمند است. همچنین افراد باید به برخی از زمینه‌ها مانند اکولوژی، پایداری، دموکراسی، حقوق بشر و عدالت علاقه نشان دهند.
دانشجویان غیر اتحادیه اروپا در مقاطع کارشناسی ارشد، ماهیانه 850 یورو علاوه بر کمک‌هزینه‌های فردی دریافت خواهند کرد. دانشجویان اتحادیه اروپا در همان سطح تحصیلی ماهانه 649 یورو به علاوه 300 یورو بابت هزینه کتاب دریافت می‌کنند.

دانشجویان دکترا از کشورهای غیراتحادیه اروپا نیز 1200 یورو در ماه، علاوه بر 100 یورو کمک‌هزینه جابجایی و سایر هزینه‌های فردی (بدون احتساب شهریه) دریافت خواهند کرد.

بورسیه تحصیلی اراسموس در آلمان

اراسموس (Erasmus) می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌های بورسیه تحصیلی آلمان برای دانشجویان بین‌المللی باشد. البته دانشجویانی در یک رشته تحصیلی تمام وقت در آلمان تحصیل می‌کنند. بودجه این سازمان توسط کشورهای عضو اتحادیه اروپا تامین می‌شود.

کمک‌های مالی این سازمان به دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌های آلمان ارائه می‌شود. برای دریافت این بورسیه تحصیلی در آلمان، باید در یک موسسه آموزش عالی ثبت‌نام کنید. همچنین دانشگاه محل تحصیل شما باید منشور اراسموس برای آموزش عالی را امضا کرده باشد.

بیشتر دانشگاه‌های بزرگ اتحادیه اروپا در طرح اراسموس شرکت می‌کنند. دانشگاه‌های آلمانی نیز در برنامه‌های تحصیلی متعددی که توسط بورسیه تحصیلی اراسموس موندوس و اراسموس پلاس ارائه می‌شوند، شرکت کرده‌اند.

این کمک هزینه شامل ثبت‌نام، هزینه سفر و همچنین هزینه‌های اولیه زندگی می‌شود. لیست کامل دوره‌های کارشناسی ارشد Erasmus Mundus را می‌توانید در فهرست اراسموس پیدا کنید. اراسموس یک طرح بورسیه تحصیلی معتبر در بسیاری از کشورهای اروپایی است.

بورسیه های تحصیلی آلمان برای دانشجویان بین‌المللی

بیشتر بدانید: معرفی 12 بورسیه تحصیلی فرانسه از کارشناسی تا دکتری

بورسیه تحصیلی ملی DeutschlandStipendium

این بورسیه تحصیلی از دانشجویان بلندپرواز و برجسته در گوشه و کنار جهان حمایت مالی می‌کند. این برنامه بورسیه تحصیلی در آلمان بدون در نظر گرفتن ملیت، درآمد شخصی یا درآمد والدین از دانشجویان در تمام دانشگاه‌های این کشور پشتیبانی می‌کند.

این بورسیه از طریق مشارکت عمومی و خصوصی امکان‌پذیر است که در آن مشاغل، بنیادها یا افراد با مبلغ 150 یورو در ماه از دانشجویان حمایت می‌کنند. این در حالی است که دولت فدرال 150 یورو نیز به این مبلغ اضافه می‌کند. این بورسیه توسط دانشگاه‌ها اعطا می‌شود، بنابراین دانشجویان متقاضی باید الزامات موسسات را رعایت کنند.

بورسیه تحصیلی بنیاد فردریش ایبرت

یکی دیگر از گزینه‌های بورسیه های تحصیلی آلمان برای دانشجویان بین‌المللی بورسیه تحصیلی بنیاد فردریش ایبرت است. این بورسیه تحصیلی در راستای ارتقای سوسیال دموکراسی از طریق کمک‌های مالی دانشگاهی اعطا می‌شود. بورسیه تحصیلی بنیاد فردریش در دسترس متقاضیان خارجی در آلمان و یا در مقطع دکترا در دانشگاه علوم کاربردی دولتی قرار دارد.

برای اخذ این بورسیه تحصیلی دانشجویان باید پیشرفت تحصیلی بالاتر از حد متوسط داشته باشند. این بورسیه تحصیلی می‌تواند یک گزینه خوب برای کسانی که در رشته‌های علوم اجتماعی، سیاست یا علوم انسانی تحصیل می‌کنند، باشد.

برای واجد شرایط بودن این بورسیه تحصیلی، باید مهارت زبان آلمانی بالایی داشته باشید. حتی اگر در زبان انگلیسی مهارت کافی داشته باشید، کافی نیست. متاسفانه ظرفیت این بورسیه تحصیلی در آلمان محدود است. تنها 40 نفر در سال از آفریقا، آسیا، آمریکای لاتین و اروپای شرقی، می‌توانند از بودجه این برنامه استفاده کنند.

دارندگان بورسیه تحصیلی در مقاطع کارشناسی ماهانه مبلغ 830 یورو دریافت خواهند کرد. کسانی که در مقاطع کارشناسی ارشد تحصیل می‌کنند، ماهانه 850 یورو و همچنین هزینه بیمه درمانی دریافت خواهند کرد. بورسیه تحصیلی بنیاد فردریش به مدت دو ترم اعطا می‌شود. پس از دو ترم، دانشگاه بررسی می‌کند که دانشجو هنوز معیارهای بورسیه تحصیلی را دارد یا خیر.

بیشتر بدانید: بهترین کشور برای بورسیه کدام اند؟

تا چه مقدار این مطلب مفید بود؟

میزان ستاره دلخواه را کلیک کنید

میانگین 4.2 / 5. تعداد: 6

تاکنون امتیازی ثبت نشده

1 دیدگاه
سوالات و نظرات خود را بنویسید