قصه های موفقیت اردوان فرهاد مشیری

قصه های موفقیت اردوان فرهاد مشیری
4.3
(6)

اردوان فرهاد مشیری (متولد سال 1334) یک تاجر و سرمایه‌گذار ایرانی ـ بریتانیایی است که در کشور موناکو سکونت دارد. مشیری در زمینه تولید انرژی، سهامدار در شرکت‌های بزرگ و متعددی در بریتانیا و روسیه بوده و صاحب حدود 77.2 درصد از سهام باشگاه فوتبال اورتون نیز هست. مشیری در ایران متولد شد و والدینش کمی پیش از انقلاب اسلامی، ایران را ترک کردند. طبق گفتۀ وی پدرش پزشک ارتش بوده و در زمینۀ آسیب‌شناسی تخصص داشته است. مادرش نیز یکی از اعضای اصلی انتشارات کیهان بود. مشیری در کالج لندن تحصیلات خود را به پایان رساند و در بریتانیا به‌عنوان یک حسابدار خبره آموزش دید. مشیری سابقۀ کار در شرکت‌هایی همچون Ernst & Young، PKF و Deloitte را دارد. در ابتدای شروع فعالیت‌های حرفه‌ای مستقل، مشیری به همراه شریک تجاری قدیمی‌اش، آلیشر عثمانوف به‌طور مشترک صاحبان هلدینگ قرمز و سفید (Red & White Holdings) بودند که موفق شدند 14.65 درصد از سهام باشگاه آرسنال را از سهامدار سابق باشگاه، دیوید دِین در سال 2007 میلادی بخرند.

در هجدهم سپتامبر سال 2007 هلدینگ قرمز و سفید سهامش از باشگاه آرسنال را به 21 درصد رساند و تا تاریخ 28 دسامبر 2007 توانست مالک 23 درصد از سهام آرسنال شود. دقیقاً یک هفته بعد از اینکه مشیری اعلام کرده بود می‌خواهد 25 درصد سهام باشگاه متعلق به هلدینگ او باشد.

در ماه جون سال 2012 هلدینگ قرمز و سفید حداقل 29.72 درصد سهام باشگاه آرسنال را به نام خود داشت. مدیر وقت باشگاه، کیت اِدلمن طی مصاحبه‌ای با شبکۀ 5 رادیو بی‌بی‌سی چنین گفت: «آن‌ها قبلاً هم گفته بودند که قرار نیست پیشنهاد دیگری از طرف کمپانی به ما بدهند و قصد دارند سهامدارانی طولانی‌مدت باقی بمانند». در فوریۀ سال 2016 اعلام شد که مشیری سهام خود از باشگاه آرسنال را به هلدینگ قرمز و سفید و شریکش، عثمانف فروخته تا بتواند سرمایۀ لازم برای خریدن سهام باشگاه اورتون را تهیه کند. در تاریخ 27 فوریۀ همان سال به‌طور رسمی تأیید شد که مشیری 49.9 درصد از سهام باشگاه اورتون را خریداری کرده است. خریدی که دوهفته بعد توسط لیگ رسمی انگلستان تصویب شد. مشیری اخیراً سهام خود را در باشگاه اورتون را به 80% رساند.

 

بیشتر بدانیم: بهترین کشور برای مهاجرت چیست؟

 

تا چه مقدار این مطلب مفید بود؟

میزان ستاره دلخواه را کلیک کنید

میانگین 4.3 / 5. تعداد: 6

تاکنون امتیازی ثبت نشده

سوالات و نظرات خود را بنویسید