سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

سیستم آموزش در سوئد چگونه است؟

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب پربازدید

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
برای دریافت مشاوره رایگان این فرم را تکمیل کنید

مشاوره رایگان

سیستم آموزش در سوئد چگونه است؟

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_custom_heading text=”پیش دبستانی” font_container=”tag:h2|font_size:24|text_align:right|color:%2386bd56″][vc_column_text]

آموزش در سوئد در مقطع فورسکولا (پیش دبستانی) توسط شهرداری‌ها برای کودکان 1 تا 5 سال تامین می‌شود. میزان یارانه شهرداری برای کودکان پیش‌دبستانی به سن کودک و این‌که آیا والدین کار می‌کنند، مطالعه می‌کنند، بی‌کار هستند یا میزان مرخصی والدین برای کودکان دیگر بستگی دارد.

پیش‌دبستانی سوئدی بر اهمیت بازی در رشد کودک با یک برنامه آموزشی با هدف اطمینان از نیازها و علایق فردی کودکان تاکید می‌کند. آموزش آگاه از جنسیت به طور فزاینده‌ای رایج است و تلاش می‌کند تا بدون توجه به جنسیت، فرصت‌های مشابهی را در زندگی برای کودکان فراهم کند.

[/vc_column_text][vc_custom_heading text=”تحصیلات اجباری” font_container=”tag:h2|font_size:24|text_align:right|color:%2386bd56″][vc_column_text]

تحصیلات اجباری سوئد از چهار مرحله تشکیل شده‌است: فورسکولا (‏”سال پیش‌دبستانی”)‏، لاگسدایت (‏سال‌های ۱-۳)‏، ملانسدایت (‏سال‌های ۴-۶)‏ و هوگدایت (‏سال‌های ۷-۹)‏.

کودکان بین سنین ۶ تا ۱۳ سال نیز مراقبت‌های خارج از مدرسه را قبل و بعد از ساعات مدرسه دریافت می‌کنند.

آموزش اجباری همچنین شامل سمسکولور برای کودکان مردم بومی سامی است.

[/vc_column_text][vc_column_text pofo_text_color=”#bf0176″]

بیشتر بدانیم: راهنمای جامع تحصیل در کانادا در سال 2021

[/vc_column_text][vc_custom_heading text=”دبیرستان عالی” font_container=”tag:h3|font_size:22|text_align:right|color:%2386bd56″][vc_column_text]

دبیرستان دوره متوسطه، ششم یا دبیرستان، سالهای ۱۲ – ۱۰ ‏اختیاری است. هجده برنامه ملی منظم سه‌ساله برای انتخاب وجود دارد، که شش تای آن‌ها دانش آموزان را برای آموزش عالی مانند دانشگاه آماده می کنند، و دوازده تای آن‌ها حرفه‌ای هستند.

در حالی که شرایط ورود بین برنامه‌ها متفاوت است، همه آن‌ها از دانش آموزان می‌خواهند که در پایان سال تحصیلی اجباری خود در سوئد، در درس انگلیسی و ریاضیات نمره قبولی بگیرند.

در سال ۲۰۲۰، حدود ۸۶ درصد از دانشجویان سال نهم سوئدی به یک برنامه ملی راه یافتند. آن‌هایی که نمرات‌شان واجد شرایط نیست، پنج برنامه‌ی اصطلاح مقدماتی دارند که باید از میان آن‌ها انتخاب شوند. از این برنامه‌های مقدماتی، دانشجویان می‌توانند به یک برنامه ملی حرکت کنند.

همچنین مدارس متوسطه بالا برای افراد دارای ناتوانی ذهنی و همچنین تغییرات برنامه که برای مثال برای ورزش‌کاران در نظر گرفته می‌شوند، وجود دارد.

در مجموع، تقریبا ۷۲ درصد از دانش آموزان متوسطه دارای صلاحیت دریافت مدرک (‏دیپلم)‏ هستند.

[/vc_column_text][vc_custom_heading text=”معیار بین‌المللی آموزش در سوئد” font_container=”tag:h2|font_size:24|text_align:right|color:%2386bd56″][vc_column_text]

کیفیت آموزش در سوئد در طول دهه گذشته، به دنبال کاهش نتایج در میان دانشجویان سوئدی در مقایسه‌های بین‌المللی، به شدت مورد بحث قرار گرفته‌است. سوئد برای بهبود عملکرد و بالا بردن وضعیت حرفه تدریس برای مزایای بلند مدت تلاش کرده‌است.

مطالعات بین‌المللی مانند برنامه ارزیابی بین‌المللی دانش آموزان (‏PISA) ‏توسط سازمان هم‌کاری اقتصادی و توسعه (‏OECD)‏ و روند مطالعات ریاضیات و علوم بین‌المللی (‏TIMSS)‏ نشان‌دهنده عملکرد رو به وخامت در میان کودکان سوئدی در سال‌های اخیر است.

ارزیابی PISA سال ۲۰۱۸، روند مثبتی را برای کیفیت آموزشی سوئد نشان داد، به طوری که بچه‌های ۱۵ ساله سوئد در ریاضیات، مطالعه و علوم، نمره بالاتر از میانگین OECD را کسب کردند.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”28555″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_custom_heading text=”اصلاحات اخیر” font_container=”tag:h4|font_size:20|text_align:right|color:%2386bd56″][vc_column_text]

ارتباط مطالعات PISA توسط مربیان و سیاست گذاران هم در سوئد و هم در خارج از کشور زیر سوال رفته‌است. منتقدان آزمون‌های استاندارد استدلال می‌کنند که مطالعات بیش از حد بر ریاضی و علوم تمرکز دارند و در مجموع حوزه‌های آموزشی که رشد شخصی، اخلاق و خلاقیت را تحریک می‌کنند را حذف می‌کنند.

با این حال، در حالی که بحث بین منتقدان و مدافعان PISA ادامه دارد، دولت سوئد به دنبال راه‌هایی برای بهبود سیستم آموزشی است و به طور خاص به همسایگان فنلاند و همچنین کره‌جنوبی، که در آن حقوق معلمان بالاتر است، و در هلند که اندازه کلاس‌ها معمولا کوچک‌تر است، نگاه کرده‌است.

اصلاحات متعددی در چند سال گذشته با هدف بهبود نتایج دانشجویان و بالا بردن جایگاه حرفه تدریس انجام شده‌است.

[/vc_column_text][vc_custom_heading text=”قانون جدید آموزش و پرورش در سوئد” font_container=”tag:h3|font_size:22|text_align:right|color:%2386bd56″][vc_column_text]

قانون آموزش در سوئد از سال ۲۰۱۱ حاوی اصول و مقررات اساسی برای آموزش اجباری و بیشتر، پیش از مدرسه، سال پیش از مدرسه، مراقبت خارج از مدرسه و آموزش بزرگسالان است. این قانون نظارت بیشتر، آزادی انتخاب و امنیت و امنیت دانشجویان را ترویج می‌کند.

[/vc_column_text][vc_custom_heading text=”برنامه‌های درسی جدید” font_container=”tag:h3|font_size:22|text_align:right|color:%2386bd56″][vc_column_text]

برنامه آموزشی منسجم جدید برای مدارس اجباری برای همه دانش آموزان، مدارس سامی، مدارس ویژه و دبیرستان‌ها در ۱ ژوئیه ۲۰۱۱ به اجرا گذاشته شد. برنامه‌درسی شامل اهداف کلی، دستورالعمل‌ها و برنامه‌های درسی جدید است. برنامه‌درسی پیش‌دبستانی شامل اهداف روشن‌تری برای توسعه زبانی و ارتباطی کودکان و برای علم و فن‌آوری است. آزمون‌های اجباری موضوعات ملی در سال‌های ۳، ۶ و ۹ مدرسه اجباری برای ارزیابی پیشرفت دانش آموزان برگزار می‌شوند. همچنین الزامات کیفی جدیدی برای حوزه‌هایی از جمله تحصیلات دبیرستانی وجود دارد.

[/vc_column_text][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text pofo_text_color=”#bf0176″]

بیشتر بدانیم: تحصیل در مجارستان چگونه است؟

[/vc_column_text][vc_empty_space height=”40px”][vc_custom_heading text=”سیستم درجه‌بندی جدید” font_container=”tag:h4|font_size:20|text_align:right|color:%2386bd56″][vc_column_text]

سیستم قدیمی سوئدی با چهار درجه قبول با تمایز ویژه (‏MVG) ‏تا عدم قبولی (‏IG) ‏با یک مقیاس درجه‌بندی جدید با شش درجه از A تا F در سال ۲۰۱۱ جایگزین شد. نمرات A تا E به معنای قبول هستند و F به عنوان یک نمره عدم قبولی است. نمره‌ها  از سال ۶ آغاز می‌شوند. سیستم درجه‌بندی بسیار شبیه به سیستم انتقال و انباشت اعتبار اروپایی (‏ECTS)‏، سیستم درجه‌بندی استاندارد آموزش عالی در اروپا است.

[/vc_column_text][vc_custom_heading text=”گواهی معلم” font_container=”tag:h5|font_size:20|text_align:right|color:%2386bd56″][vc_column_text]

از ۱ دسامبر ۲۰۱۳، برای معلمان مدرسه و پیش‌دبستانی در قراردادهای دائمی، گواهی حرفه‌ای مورد نیاز است. هدف از این تصمیم، نقطه عطفی در سیاست آموزشی سوئد، بالا بردن جایگاه حرفه تدریس، حمایت از توسعه حرفه‌ای و در نتیجه افزایش کیفیت آموزش است.

[/vc_column_text][vc_custom_heading text=”مدارس چارتر” font_container=”tag:h5|font_size:20|text_align:right|color:%2386bd56″][vc_column_text]

تعداد مدارس مستقل با بودجه عمومی، به اصطلاح مدارس چارتر، در سوئد در حال افزایش است. به دنبال تغییر قانون در دهه ۱۹۹۰، والدین و فرزندان آن‌ها می‌توانند از میان مدارس بدون شهریه، چه خصوصی و چه شهری، انتخاب کنند.

اگرچه مدارس خصوصی تا زمانی که آموزش اجباری در سوئد وجود داشته، بوده اند، اما تا زمانی که قانون سال ۱۹۹۲ بودجه عمومی را برای مدارس شهری تامین نکرده است، آن‌ها یک جایگزین رقابتی گسترده برای مدارس شهری نیستند.

این مدارس دولتی غیر شهری فریسکلا (‏مدرسه چارتر)‏ نامیده می‌شوند تا آن‌ها را از مدارس خصوصی مبتنی بر شهریه متمایز کنند (‏که تنها تعداد انگشت شماری از آن‌ها در سوئد باقی مانده‌است)‏.

[/vc_column_text][vc_custom_heading text=”اعمال قوانین مشابه” font_container=”tag:h5|font_size:20|text_align:right|color:%2386bd56″][vc_column_text]

در سوئد، مدارس چارتر باید توسط هیات بازرسی مدارس تایید شوند و برنامه‌های درسی و برنامه‌های درسی ملی را درست مانند مدارس شهری معمولی را دنبال کنند.

در سال ۲۰۲۰، حدود ۱۷ درصد از مدارس اجباری و ۳۴ درصد از مدارس متوسطه بالاتر از مدارس چارتر بودند و ۱۵ درصد از کل دانش آموزان اجباری و ۲۸ درصد از کل دانش آموزان دبیرستانی را به خود جلب کردند.

سوئد سهم خود را در تردید در مورد اداره مدارس برای کسب سود دارد. درس شامل این است که سود بر کیفیت برتری خواهد داشت. از سوی دیگر، طرفداران مدارس مستقل، به نتایج مثبت بسیاری که در بررسی‌های آماری یافت می‌شوند، توجه می‌کنند. یکی این است که والدین کودکانی که در مدارس مستقل درس می‌خوانند، نسبت به والدین کودکانی که در مدارس شهری درس می‌خوانند، رضایت بیشتری دارند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

سوالات متداول

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

سلام.وقت بخیر .
در مورد میشه راهنمایی بفرمایید؟

امتیاز دهید
5/5
آخرین بروز رسانی
11 مرداد 1402
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
یه خانم که توی کتابخانه پشت سیستمش نشسته و کلی کتاب هم روی هم جلوی سیستمش هست- بهترین کشور برای آزمون آیلتس
تماس رایگان

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.