سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

آزمون های زبان آلمانی

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب پربازدید

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
برای دریافت مشاوره رایگان این فرم را تکمیل کنید

مشاوره رایگان

افراد در حال امتحان دادن در سالن امتحان - آزمون های زبان آلمانی

زبان آلمانی، به‌عنوان یکی از زبان‌های اصلی و رسمی آلمان، در جوامع مدرن و بین‌المللی اهمیت چشمگیری دارد. با در نظر داشتن شرایط بهتر زندگی در آلمان، افراد زیادی تصمیم به مهاجرت به این کشور می‌گیرند. یکی از موانع اصلی برای تحقق این آرزوها، مسلط شدن به این زبان و موفقیت در آزمون های زبان آلمانی است.

از همین رو، آزمون های زبان آلمانی نقش بسیار حیاتی دارند. این آزمون‌ها، علاوه بر اندازه‌گیری توانایی‌های زبانی، در فرآیند مهاجرت، تحصیل و حتی اشتغال در آلمان تأثیرگذارند. در این مقاله با بررسی انواع آزمون های زبان آلمانی، مراحل ثبت‌نام و آمادگی برای این آزمون‌ها، به خوانندگان اطلاعات جامعی را ارائه می‌کنیم. با ما همراه باشید.

معتبرترین آزمون زبان آلمانی مورد تایید سفارت آلمان

آزمون های زبان آلمانی مورد تایید برای مهاجرت به آلمان عمدتاً TestDaF (تست داف) و Goethe-Zertifikat (گوته-زرتیفیکات) می‌باشد. TestDaF به عنوان یک آزمون معتبر زبان آلمانی برای متقاضیان مهاجرت و تحصیل در آلمان شناخته می‌شود. همچنین، گوته-زرتیفیکات که توسط موسسه گوته به عنوان یک آزمون زبان آلمانی ارائه می‌شود، نیز از سوی مقامات آلمانی تایید شده است.

معتبرترین آزمون زبان آلمانی مورد تایید سفارت آلمان

کدام مدرک زبان آلمانی برای ویزا جاب آفر آلمان مناسب است؟

مدارک زبان آلمانی یا انگلیسی از مهم‌ترین الزامات برای جاب آفر آلمان به شمار می‌آید. مسئولان کشور آلمان برای معیارهای زبانی، متقاضیان را به داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح B2 و یا مدرک زبان انگلیسی با حداقل نمره 5.5 تشویق می‌کنند.

البته، در صورت عدم در دسترس بودن مدارک زبان، اگر متقاضیان به یکی از زبان‌های انگلیسی یا آلمانی تسلط داشته باشند، همچنان امکان درخواست ویزای جاب‌آفر برای آلمان برقرار است.

انواع آزمون زبان آلمانی برای مهاجرت

مدرک آزمون های زبان آلمانی یکی از موارد مهم برای مهاجرت به آلمان محسوب می‌شود. این مدرک نشان‌دهنده توانمندی فرد در استفاده از زبان آلمانی و ارتباط بهتر با محیط زندگی و کار در آلمان است. بسیاری از مراکز و آموزشگاه‌ها، مانند Goethe-Institut، امکان آموزش و برگزاری آزمون های زبان آلمانی را فراهم می‌کنند. درخواست کنندگان مهاجرت به آلمان می‌توانند با گذراندن این آزمون‌ها و کسب مدرک معتبر، توانایی خود در زبان آلمانی را اثبات کنند. این مدارک می‌توانند در فرآیند اخذ ویزا و همچنین در جذب فرد توسط کارفرمایان آلمانی تأثیرگذار باشند.

آزمون زبان آلمانی okf

آزمون زبان با عنوان “okf” به عنوان یکی از آزمون های زبان آلمانی شناخته نمی‌شود. معمولاً آزمون‌های شناخته شده‌تری مانند TestDaF، Goethe-Zertifikat و Telc برای ارزیابی توانایی زبانی در آلمان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آزمون زبان آلمانی osd

مدرک زبان OSD یا Österreichisches Sprachdiplom یکی از مدارک زبانی است که توسط سفارت آلمان تأیید می‌شود. مرکز برگزار کننده این آزمون، تمام تلاش خود را به کمک داوطلبانی که تمایل به شرکت در این آزمون دارند، اختصاص می‌دهد و آزمون OSD را در تعداد پنج دوره در سال برگزار می‌نماید. بنابراین، افراد علاقه‌مند به اخذ مدرک زبان OSD می‌توانند از این فرصت برای ارتقاء مهارت‌های زبان آلمانی خود بهره‌مند شوند.

آزمون آلمانی osd

آزمون زبان آلمانی testdaf

آزمون TestDaf یک گواهی زبان اعتبارسنجی مخصوص متقاضیان پذیرش در دانشگاه‌های آلمان است که به صورت رسمی در موسسه گوته برگزار می‌گردد. این آزمون باید با آزمون TestAS که یکی از مدارک موردنیاز برای برخی از دانشگاه‌های آلمان است، اشتباه گرفته نشود. در حقیقت، آزمون TestAS یک آزمون علمی است که جهت ارزیابی صلاحیت داوطلبان بین‌المللی که قصد تحصیل در آلمان را دارند، در دو زبان، یعنی آلمانی و انگلیسی تدارک دیده شده و در برخی دانشگاه‌های آلمان برای اخذ پذیرش، ارائه نمرات این آزمون اجباری می‌باشد.

آزمون آلمانی test-daf - آزمون های زبان آلمانی

آزمون زبان آلمانی گوته

آزمون زبان گوته یکی از معتبرترین آزمون های زبان آلمانی است که توسط موسسه گوته (Goethe-Institut) برگزار می‌شود. این آزمون برای ارزیابی مهارت‌های زبانی افرادی که قصد تحصیل، کار، یا زندگی در کشورهای زبان آلمانی را دارند، تدارک دیده شده است. آزمون گوته در سطوح مختلف از A1 تا C2 برگزار می‌شود، که هر سطح به میزان مهارت زبانی مخاطبان ارتباط می‌دهد.

آزمون آلمانی گوته goethe - آزمون های زبان آلمانی

آزمون زبان آلمانی b2

دریافت مدرک آلمانی در سطح b2 یکی از اساسی‌ترین نیازهای شما برای مهاجرت به آلمان است. مدرک این آزمون نشان می‌دهد که شما برای درک مفاهیم پیچیده آماده هستید. این سطح مدرک نشان‌دهنده توانایی شما در بحرانهای گفتاری با افراد آلمانی بدون هیچ گونه مشکلی است و قادر به اظهارنظر در مسائل تخصصی نیز می‌باشید.

آزمون DSH

مدرک زبان DSH یا Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang به عنوان یکی از معتبرترین گواهی‌های زبان مورد تایید کشور آلمان شناخته می‌شود. متأسفانه، این آزمون در حال حاضر در ایران برگزار نمی‌شود و تنها در دانشگاه‌های دولتی آلمان اجرا می‌شود. این آزمون دو بخش کتبی و شفاهی دارد، که بخش کتبی قبل از بخش شفاهی برگزار می‌شود. نمره DSH در بازه 1 تا 3 قرار دارد، و بالاترین نمره به میزان 3 محدود است.

آزمون آلمانی dsh - آزمون های زبان آلمانی

آزمون telc

آزمون TELC یک آزمون تعیین سطح آلمانی است، که هم در آلمان و هم در سراسر اروپا و دیگر کشورهای جهان برگزار می‌شود. این آزمون در ایران توسط سازمان سنجش در سطح A2 برگزار می‌شود. همگی مدارک مرتبط به TELC توسط موسسه TELC و دانشگاه FHM در آلمان صادر می‌شوند. این گواهینامه برای افرادی که قصد پذیرش در دانشگاه‌های آلمانی با زبان اروپایی را دارند، ضروری است.

آزمون آلمانی telc

آزمون TestAS

آزمون TestAs نوعی از تست استاندارد از میزان معلومات شما نسبت به زبان است و فقط دو بار در سال برگزار می‌شود. این آزمون در دو زبان انگلیسی و آلمانی برگزار می‌شود و امکان تغییر زبان بین بخش‌های آزمون وجود ندارد. بنابراین، پیش از هر اقدامی، تصمیم باید گرفته شود که آیا می‌خواهید TestAS را به زبان آلمانی یا انگلیسی طی کنید.

آزمون آلمانی testas

آزمون dMAT

آزمون dMAT، یک آزمون دیجیتال ورودی برای دوره‌های کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های آلمان است که با همکاری g.a.s.t تدوین شده است. این مدرک نشان می‌دهد که شما شرایط لازم برای شرکت در دوره‌های انتخابی در زمینه مورد نظر را دارید. تاکنون، dMAT به عنوان آزمون ورودی برای رشته مهندسی برق ارائه شده است و در آینده برای رشته‌های دیگر نیز در دسترس قرار خواهد گرفت. این آزمون به صورت دیجیتال و به زبان‌های انگلیسی و آلمانی در مراکز آزمون تعیین شده توسط g.a.s.t اجرا می‌شود.

آزمون آلمانی dmat

دسته بندی سطح زبان آلمانی

آیا می‌خواهید بدانید که زبان آلمانی چند سطح دارد؟ این سطح‌بندی‌ها به اتفاق با سطوح CEF (چارچوب اروپایی مشترک برای زبان‌ها) تطابق دارند. CEF یک استاندارد مشترک برای سطوح زبان‌های اروپایی است و سطوح مهارت‌های زبانی در این چارچوب به شکل زیر تقسیم می‌شوند:

A برای مبتدیان
B برای سطح متوسط
C برای سطح پیشرفته

اگر می‌خواهید سطح زبان آلمانی خود را تعیین کنید، می‌توانید در یک آزمون زبان آلمانی شرکت کنید.

سطوح زبان آلمانی

سطح a1 زبان آلمانی

بعد از گذراندن این سطح، قادر خواهید بود عبارات روزمره و اساسی را درک کرده و به طور فعال از آن‌ها استفاده کنید. توانایی معرفی خود و دیگران به دیگران را داشته و همچنین توانایی بحث در مورد جزئیات شخصی مانند محل زندگی، اشخاصی که آشنا هستید و اشیاءی که دارید، را پیدا کرده‌اید. پس از گذراندن این سطح، می‌توانید ارتباطات ساده‌تری با دیگران برقرار کنید، با این حال، حریفان شما نیازمند صحبت کردن به آهستگی و واضحی هستند و همچنین باید به شما در درک موضوعات کمک کنند.

سطح a2 زبان آلمانی

پس از به پایان رساندن این دوره، قادر خواهید بودید به درک جملات و عبارات متداول و پرکاربرد، از جمله اطلاعات ابتدایی شخصی و خانوادگی، خرید، جغرافیای محلی و شغل. با گذراندن این سطح، می‌توانید درباره زمینه‌های مختلف زندگی، محیط اطراف و نیازهای شخصی خود را به زبان ساده توضیح دهید.

سطح زبان آلمانی b1

پس از اتمام این سطح، می‌توانید موضوعات روزمره‌ای که در محل کار، مدرسه، وقت اشتغال و سایر حوزه‌های زندگی با آنها روبرو می‌شوید، را درک کنید. در صورت سفر به یک کشور که به این زبان صحبت می‌شود، قادر خواهید بود که بهتر نیازهای خود را برآورده سازید.

سطح زبان آلمانی b2

با اتمام این سطح، توانایی درک متون پیچیده و انتزاعی، به ویژه متون فنی در زمینه‌های تخصصی را خواهید داشت و می‌توانید معنای اصلی متون را به خوبی درک کرده و تفسیر نمایید. شما با گذراندن این سطح، می‌توانید به شیوه‌ی روان و بدون مکث با افراد دیگر به زبان آلمانی صحبت کنید. این به معنای این است که ارتباط با زبان‌آموزان آلمانی به سادگی برقرار خواهد بود و هیچ گونه فشار یا سختی در این ارتباطات وجود نخواهد داشت. در این مرحله، می‌توانید متون واضح و دقیقی را در مورد موضوعات مختلف نویسید و دیدگاه خود را درباره‌ یک موضوع خاص بیان کرده و مزایا و معایب گزینه‌های مختلف را بررسی نمایید.

سطح c1 زبان آلمانی

با اتمام این سطح، توانایی درک متون طولانی و پیچیده را خواهید داشت و معانی ضمنی آن‌ها را به‌خوبی دریافت خواهید کرد. شما به‌طور فی‌البداهه قادر به شرح خودتان به شیوه‌ای روان و صریح خواهید بود و نیازی به جستجوی عبارات مناسب نخواهید داشت. این دانش زبانی به شما این امکان را می‌دهد که در راستای اهداف اجتماعی، حرفه‌ای و علمی خود پیش بروید.

سطح c2 زبان آلمانی

پس از اتمام این مرحله، قادر به آسانی درک تمامی اطلاعاتی که می‌شنوید یا می‌خوانید خواهید بود. شما توانایی خلاصه‌سازی اطلاعات مرتبط از منابع گفتاری و نوشتاری مختلف را دارا خواهید بود و می‌توانید استدلال‌ها و گزارش‌های گوناگون را به شکل یک متن یکپارچه ارائه دهید.

توانایی در توصیف مسائل به صورت دقیق، به صورت فی‌البداهه، و تشخیص اختلافات جزئی در معانی کلمات در مواقع پیچیده نیز برای شما ممکن خواهد بود. پس از اتمام این سطح، قادر به شرکت در آزمون‌های KDS، GDS، DSH یا ZOP خواهید بود.

هزینه آزمون زبان آلمانی

بر اساس سطح دلخواه آزمون‌دهنده، آزمون گوته آلمان، که توسط موسسه گوته آلمان در ایران برگزار می‌شود، هزینه‌های متنوعی خواهد داشت. هزینه هر مرحله (سطح) به‌طور متفاوتی تنظیم شده است و با پیشرفت در سطوح، هزینه نیز افزایش می‌یابد. این هزینه‌ها در سرتاسر جهان یکسان است و در ایران بر اساس نرخ تبدیل ارز به ریال محاسبه و اخذ می‌شود.

هزینه آزمون گوته

برای سطح A1 معادل ۱۰۵ یورو
برای سطح A2 معادل ۱۲۵ یورو
برای سطح B1 معادل ۲۱۰ یورو
برای سطح B2 معادل ۲۴۰ یورو
برای سطح C1 معادل ۲۷۰ یورو
برای سطح C2 معادل ۲۹۵ یورو

تاریخ آزمون های زبان آلمانی

چنانچه قصد شرکت در آزمون‌های آلمانی را دارید، می‌توانید به وب‌سایت‌های رسمی این امتحانات مراجعه کنید و از تاریخ دقیق برگزاری مطلع شوید.

جمع بندی

در گفتار بالا، به اهمیت آزمون های زبان آلمانی برای مهاجرت، تحصیل و کار در آلمان اشاره شد. نیاز به گذراندن این آزمون‌ها به منظور اثبات مهارت زبانی و گسترش فرصت‌های شغلی و تحصیلی مورد بررسی قرار گرفت. همچنین، تنوع در سطوح آزمون‌ها و توجه به نیازهای مختلف شرکت‌کنندگان از جمله نکات مهمی هستند که باید مورد توجه واقع شوند. این مقاله به تشریح مزایا و چالش‌های این آزمون‌ها پرداخته و تأکید بر اهمیت آمادگی کامل برای موفقیت در این آزمون‌ها دارد.

سوالات متداول

آزمون‌های آلمانی برای زندگی و ادامه تحصیل در آلمان ضروری هستند

أنواع آزمون‌های آلمانی از سطوح A1 تا C2 دسته‌بندی شده‌اند.

بله، بسیاری از آزمون های زبان آلمانی به صورت آنلاین برگزار می‌شوند.

زمان اعلام نتیجه بسته به نوع آزمون و سازمان برگزار‌کننده متفاوت است، اما معمولاً ظرف مدت چند هفته اعلام می‌شود.

بله، بسیاری از آزمون‌های آلمانی در کشورهای مختلف برگزار می‌شوند.

هزینه ثبت نام در آزمون‌های گوناگون بر أساس سطح تعیین می‌شود.

مطالعه منابع آموزشی، شرکت در کلاس‌های زبان و تمرین مداوم از راه‌های بهترین نتیجه ممکن هستند.

بله، بسیاری از دانشگاه‌های آلمانی برای ورود به دوره‌های تحصیلی از امتحان‌های زبان آلمانی انتظار می‌رود.

این عامل بستگی به شرایط آزمون دارد.

بله، بعضی از آزمون های زبان آلمانی تاریخ انقضا دارند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیاز دهید
5/5
آخرین بروز رسانی
23 آبان 1402
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
یه خانم که توی کتابخانه پشت سیستمش نشسته و کلی کتاب هم روی هم جلوی سیستمش هست- بهترین کشور برای آزمون آیلتس
تماس رایگان

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.