سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

کپنهاگ، سرزمین مردمان خوشحال

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب پربازدید

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
برای دریافت مشاوره رایگان این فرم را تکمیل کنید

مشاوره رایگان

کپنهاگ، سرزمین مردمان خوشحال

کپنهاگ را به چه می‌شناسند؟

پایتخت دانمارک یکی از مهم‌ترین شهرهای حوزه اسکاندیناوی و اتحادیه اروپاست. کپنهاگ همواره در رده شادترین شهرهای جهان بوده و سالیان سال است که در میان برترین شهرهای جهان برای مهاجرت جولان می‌دهد. جنوبی‌ترین کشور سرزمین‌های شمالی یا به قولی منطقه Nordic، شهری جمع‌وجور و زیباست که مسافت‌ها در آن کوتاه است و سبک زندگی سالم و متعادل شهروندانش زبانزد خاص و عام. این سرزمین آباد حدود هفت‌هزار متر مرز آبی دارد و عجیب نیست که تفریحات ساحلی، تا این اندازه در آن مرسوم و پررونق باشد. کپنهاگ شهر کانال‌های آبی و دوچرخه‌‌سواران همیشه در رفت‌وآمد است. شهروندان پیشروترین شهر جهان در انرژی‌های تجدیدپذیر و بازیافت زباله، کمترین ساعات کاری هفته را دارند و در همین حین، از پربازده‌ترین و متخصص‌ترین منابع انسانی جهان به شمار می‌روند.

کپنهاگ، سرزمین مردمان خوشحال

آب‌وهوا و جغرافیای کپنهاگ چگونه است؟

پایتخت پیشرفته دانمارک با مساحتی حدود 43 هزار کیلومتر مربع و جمعیتی نزدیک به شش میلیون نفر، درست در شمال آلمان و در جنوب نروژ و سوئد جا خوش کرده و آب‌وهوایی موسوم به آب‌وهوای بالتیک دارد. به عبارت دقیق‌تر تا حدودی قاره‌ای است و زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل و متمایل به گرمی به خود می‌بیند. کپنهاگ در جزیره زلاند واقع در ناحیه شرقی سرزمین دانمارک و در همسایگی شهر مالموی سوئد به سر می‌برد. اهالی شهر در بازه ژوئن تا ژوئیه، شاهد پدیده‌ای هستند که از آن با عنوان شب‌های سفید یا شب‌های روشن یاد می‌شود. در این زمان، تاریکی مطلق معنا ندارد و در تیره‌‌ترین ساعات نیمه‌شب هم، آسمان تا حدی روشن است. در کپنهاگ به‌طور میانگین بیست روز در سال برف می‌بارد، شصت و سه روز دمای زیر یخبندان را در ساعات شب تجربه می‌کند و در سیزده روز سال هم دمایی حول و حوش منفی پنج درجه سانتی‌گراد دارد. سردترین‌ زمستان‌های کپنهاگ به دمایی در حدود منفی پانزده می‌رسند و تابستان‌هایش در گرم‌ترین حالت، بالای بیست درجه نوسان می‌کنند. سردترین ماه کپنهاگ ماه ژانویه است و دمایی در حدود ۱.۳ درجه سانتی‌گراد دارد و ژوئیه با میانگینی در حدود ۱۸ درجه گرم‌ترین ماه سال است. میانگین بارش باران در سال بیش از پانصد میلی‌متر است و کپنهاگ را از این حیث در رده شهرهایی با بارندگی متوسط قرار می‌دهد.

بیشتر بخوانیم: چه راه‌هایی برای اخذ اقامت اروپا وجود دارد؟

وضعیت اقتصادی کپنهاگ به چه صورت است؟

یکی از نکاتی که اقتصاد قدرتمند دانمارک و به‌خصوص شهر کپنهاگ را بیش از پیش متمایز می‌کند،‌ پیشرفت و توسعه این سرزمین در راستای اقتصاد سبز است. در واقع می‌توان کشور دانمارک را از این منظر پیشروترین کشور جهان دانست. منطقه کپنهاگ چیزی در حدود ۴۰ درصد از خروجی اقتصادی کشور را به دوش می‌کشد و چند سالی است که رشد پیوسته و قابل ذکری را تجربه می‌کند. اقتصاد دانمارک جزو ده اقتصاد برتر جهان بوده و در سال‌های اخیر، سیاست‌ها و اقدامات فراوانی را برای حرکت به سمت اقتصاد بدون کربن پیاده کرده است. جاه‌طلبی دولت دانمارک تا جایی پیش رفته که سال ۲۰۲۵ را به عنوان سال دستیابی به اقتصاد عاری از کربن تعیین نموده است. به لطف بافت شهری متراکم و منحصر به فرد کپنهاگ، استفاده بهینه و مدیریت هوشمندانه منابع انرژی و سامان‌دهی کامل زباله‌ها و پسماندها، دستیابی به چنین دستاورد عظیمی در آینده‌ای نزدیک، به هیچ عنوان دور از ذهن نیست. ارکان اقتصاد دانمارک را حوزه‌هایی چون کشاورزی و خدمات و صنایع تولیدی تشکیل می‌دهند. هفتاد و پنج درصد شاخص تولید ناخالص داخلی یا GDP‌ این کشور را بخش خدمات به دوش می‌کشد و همین نکته از اهمیت بالای منابع انسانی در این اقتصاد قدرتمند خبر می‌دهد. بخش صنعت حدود ۱۹ درصد GDP را به خود اختصاص داده و بعد از بخش خدمات، مهم‌ترین اهرم اقتصاد دانمارک محسوب می‌شود. حوزه کشاورزی هم یکی دیگر از ارکان اقتصاد دانمارک است. برای کشوری که بیش از ۶۰ درصد مساحتش را به صنعت کشاورزی اختصاص داده باشد، هیچ عجیب نیست که بتواند دو برابر بیش از نیازش مواد غذایی تولید کند. غیر از تولیدات مختص به داخل، صنایع غذایی دانمارک سهم قابل توجهی در صادرات دارند و از انواع سبزیجات و لبنیات و غلات گرفته تا گوشت و محصولات ارگانیک را شامل می‌شوند. در توصیف اهمیت این صنعت در اقتصاد کشور دانمارک همین بس که بیش از بیست درصد صادرات کالا، به مواد غذایی اختصاص دارد. صنعت گردشگری دانمارک حدود ۱۲۵ میلیارد دلار از درآمد این کشور را تشکیل می‌دهد. تاریخ غنی، طبیعت چشم‌نواز، سواحل ماسه‌ای و جاذبه‌های گردشگری پرشمار این سرزمین، سالانه تعداد زیادی از گردشگران را به سوی خود جلب می‌کنند که بیشترشان توریست‌هایی از آلمان، نروژ، سوئد و هلند هستند. همان‌طور که اشاره کردیم، دانمارک در حوزه انرژی و به‌خصوص بهره‌گیری از انرژی‌های سبز، کشوری پیشرو و سرآمد است. طبق گزارشات موجود، تنها ۲۱ درصد از انرژی مورد نیاز این سرزمین وابسته به زغال‌سنگ، ۳۳ درصد از نفت خام و ۱۸ درصد از گاز طبیعی است. دانمارک ۲۷ درصد مابقی نیازش را از انرژی‌های تجدید‌پذیر تأمین می‌کند و در رده کشورهای صادرکننده نفت خام، در مقام ۳۲ ام قرار دارد.

کپنهاگ، سرزمین مردمان خوشحال

وضعیت کار و استخدام برای زندگی در کپنهاگ چگونه است؟

مهاجرت به دانمارک، مهاجرت به یکی از کشورهای ثروتمند و توسعه‌یافته جهان است. بازار کار کشوری که به شکلی فزاینده به کیفیت نیروی کار اهمیت می‌دهد، بی‌شک بازاری رقابتی و دشوار است. بخش قابل توجهی از اقتصاد این کشور به تجارت خارجی وابسته بوده و درآمد آن از محل صادرات کشاورزی،‌ انرژی، داروسازی و فناوری تأمین می‌شود. بنابراین داشتن دانش و تخصص در هریک از حوزه‌های مذکور می‌تواند شانس مهاجران را برای استخدام بالا ببرد. نکتة دیگری که به موفقیت فرد در بازار کار دانمارک و کپنهاگ به شدت کمک می‌کند، آموختن زبان دانمارکی است. بازار کار این کشور انعطاف‌ بالایی دارد و سرعت تغییرات در آن بالاست. بنابراین اگر به اندازه کافی خوب باشید و بتوانید خودی نشان دهید، مطمئناً با شتابی فراتر از انتظار پیشرفت خواهید کرد. آنچه جسته و گریخته در باب ساعات کاری کم و مرخصی‌های سخاوتمندانه در کشور دانمارک می‌شنویم، کاملاً درست است. یک هفته‌ کار تمام‌وقت در کپنهاگ، تنها ۳۷ ساعت طول می‌کشد. ساعات کار انعطاف‌پذیر است و به افراد آزادی عمل کاملی برای رسیدگی به امور شخصی و خانوادگی می‌دهد. شرکت‌های مقیم دانمارک هم به مانند سایر همسایگان اسکاندیناویایی، اعتقاد راسخی به ساختار مسطح دارند و سلسله‌مراتب مرسوم کمپانی‌های جهان را برنمی‌تابند. آنها در محیط کارشان با سر و شکل غیررسمی و روزمره رفت‌وآمد می‌کنند و کارشان را معمولاً در محیط‌های باز انجام می‌دهند. بنابراین چندان عجیب نیست که به عنوان یک تازه‌وارد، نتوانید میان کارمندان جزء و مدیرعامل شرکت تفاوت به خصوصی احساس کنید. در حال حاضر دانمارک با کمبود منابع کار در حوزه‌هایی مثل آموزش، مهندسی، آی‌تی و خدمات بهداشتی و پزشکی مواجه است و افراد فعال در این حوزه‌ها شانس بیشتری برای استخدام دارند.

وضعیت فرهنگی و انسانی در کپنهاگ چگونه است؟

کپنهاگ بارها عنوان بهترین شهر اروپایی را برای زندگی و مهاجرت از آن خود کرده و در کنار همتایان دیگری چون بِرن، گوتنبرگ، استاوانگر، آرهوس و آیندهوون در رده برترین‌های جهان است. مضاف بر اینکه کشور دانمارک هم از لحاظ شاخص شادی و رضایت از زندگی، جزو بهترین سرزمین‌های جهان به شمار می‌رود. کپنهاگ با داشتن زیرساخت‌های توسعه‌یافته و بدون نقص، سیستم حمل‌ونقل کاملاً پیشرفته و سیستم بهداشت و درمان ممتازی که دارد، تمام صفات نیک یک مقصد ایدئال برای زندگی و مهاجرت را در بطنش جای داده است. کپنهاگ در سال ۲۰۱۴ به عنوان پایتخت سبز اروپا شناخته شد. طراحی هوشمندانه شهری و استراتژی بلندمدت کپنهاگ در تبدیل شدن به دوچرخه‌دوست‌ترین شهر جهان، نقش بسزایی در قانع کردن هیئت داوران داشت. طرح مذکور با حمایت قابل توجهی از جانب شهروندان مواجه شد و بعید نیست که در آینده‌ای نه چندان دور، دوچرخه مرکب نصف اهالی کپنهاگ و گزینه اول آنها برای رفت‌وآمد‌های روزمره باشد. شهروندان کپنهاگ از لحاظ دانستن زبان انگلیسی در زمره بهترین‌ شهروندان جهان هستند و با وجود فواید انکارناپذیر آموختن زبان رسمی کشور، تنها تسلط به زبان انگلیسی می‌تواند جوابگوی بسیاری از نیازهای مهاجران تازه‌وارد باشد. مردم دانمارک کمترین ساعات کاری هفته را دارند و با این وجود جزو پربازده‌ترین مردمان جهان شناخته می‌شوند. آنها هم به مانند سایر کشورهای اسکاندیناوی برای تعادل میان کار و زندگی ارزش ویژه‌ای قائل‌اند و زمان رسیدگی به دوستان و خانواده و امور شخصی را بسیار غنیمت می‌شمرند. کپنهاگ مردمانی رک و بی‌تعارف دارد که شاید در وهله اول بدعنق و نامطلوب به نظر برسند. آنها به ندرت اهل گپ‌وگفت‌های روزمره و گرم گرفتن با غریبه‌ها هستند و حتی در این مورد هم بهینه رفتار می‌کنند و انرژیشان را بیهوده هدر نمی‌دهند!

کپنهاگ، سرزمین مردمان خوشحال

اوضاع مسکن در کپنهاگ چگونه است؟

کپنهاگ شهر گرانی محسوب می‌شود، اما درآمد شهروندانش با هزینه‌های زندگی تناسب داشته و کیفیت زندگی از استاندارد بالایی برخوردار است. هزینه اجاره مسکن در کپنهاگ به شدت وابسته به محله مورد جست‌وجو است. هرچه از مرکز شهر به سمت حومه آن پیش بروید، قیمت‌ها کمتر و متراژها بیشتر می‌شوند. هزینه اجاره در کپنهاگ می‌تواند از پانصد یورو برای یک آپارتمان اشتراکی تا بالای دو هزار یورو برای یک سه‌خوابه واقع در یکی از محلات خوب شهر تمام شود. علاوه بر این هزینه‌های اینترنت و برق هم هستند که روی هم رفته در حدود هشتاد تا نود یورو آب می‌خورند. توجه شود که در بسیاری از موارد، پیش‌ پرداخت و بیعانه اولیه می‌تواند مبلغی در حدود اجاره سه ماه باشد و جیب فرد اجاره‌نشین را حسابی سبک‌ کند!

کپنهاگ، سرزمین مردمان خوشحال

* هزینه‌ها به یورو نمایش داده شده‌اند.

هزینه حمل‌ونقل در کپنهاگ (زندگی در دانمارک)

بلیط یک طرفه وسایل عمومی 3.22
هزینه اولیه تاکسی 6.70
هزینه هر کیلومتر با تاکسی 2.14
قیمت یک لیتر بنزین 1.52
قیمت هر ساعت انتظار تاکسی 53.65

هزینه خرید ملزومات در کپنهاگ (زندگی در دانمارک)

یک وعده غذا در رستوران معمولی 16.09
شیر (یک لیتر) 1.29
قهوه عادی (یک فنجان) 5.24
نان تازه (پانصد گرم) 1.83
برنج (یک کیلو) 2.00
تخم مرغ (دوازده عدد) 3.46
پنیر محلی (یک کیلو) 11.01
آب (یک و نیم لیتر) 1.30
فیله مرغ (یک کیلو) 9.02
گوشت گاو (یک کیلو) 11.61
سیبزمینی (یک کیلو) 1.66
پیاز (یک کیلو) 1.37
گوجه فرنگی (یک کیلو) 3.02
سیب (یک کیلو) 2.56
پرتغال (یک کیلو) 2.61

هزینه خرید و اجاره آپارتمان در کپنهاگ (زندگی در دانمارک)

اجاره تک خوابه در مرکز شهر 1340
اجاره تک خوابه خارج از مرکز شهر 1038
اجاره سه خوابه در مرکز شهر 2318
اجاره سه خوابه خارج از مرکز شهر 1741
خرید آپارتمان در مرکز شهر (قیمت هر متر) 6229
خرید آپارتمان خارج از مرکز شهر (قیمت هر متر) 4248

درآمد متوسط در کپنهاگ (زندگی در دانمارک)

میانگیل درآمد خالص ماهانه 3036
درصد نرخ سالانه بهره وام 1.69

وب‌سایت‌های معرفی کپنهاگ (زندگی در دانمارک)

https://www.worldatlas.com/articles/what-are-the-biggest-industries-in-denmark.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Denmark
https://transferwise.com/gb/blog/finding-a-job-in-copenhagen
https://www.expat.com/en/guide/europe/denmark/14365-work-in-denmark.html
https://www.expat.com/en/guide/europe/denmark/14365-work-in-denmark.html
https://www.prospects.ac.uk/jobs-and-work-experience/working-abroad/work-in-denmark
https://workpermit.com/immigration/denmark/positive-list-shortage-occupations-danish-work-permits
https://investindk.com/our-services/living-and-working
https://www.theskinny.co.uk/travel/living-abroad/living-in-copenhagen-a-guide
https://www.telegraph.co.uk/travel/discovering-hygge-in-copenhagen/danish-lifestyle-tips/
https://www.theguardian.com/world/2012/apr/07/copenhagen-really-wonderful-reasons
https://www.expat.com/en/guide/europe/denmark/14356-accommodation-in-copenhagen.html
https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Copenhagen?displayCurrency=EUR

سوالات متداول

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیاز دهید
5/5
آخرین بروز رسانی
11 مرداد 1402
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
یه خانم که توی کتابخانه پشت سیستمش نشسته و کلی کتاب هم روی هم جلوی سیستمش هست- بهترین کشور برای آزمون آیلتس
تماس رایگان

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.