سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کانادا با ویزای توریستی امکان پذیر است ؟

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب پربازدید

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
برای دریافت مشاوره رایگان این فرم را تکمیل کنید

مشاوره رایگان

ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی کانادا را از چه طریقی می توان دریافت کرد؟ برای اخذ ویزای توریستی کانادا چه مدارکی لازم است؟ مدت زمان اعتبار ویزای توریستی کانادا چه مدت است؟ آژانس مهاجرتی چهره نگار هر اطلاعاتی که برای دریافت ویزای توریستی کانادا نیاز دارید را در اختیارتان قرار می دهد.

انواع ویزای توریستی کانادا

ویزا توریستی کانادا اغلب به دو نوع کلی تقسیم‌بندی می‌شود:

مهاجرت به کانادا - ویزای توریستی کانادا

 • ویزای ‌سینگل کانادا یا یک ‌بار ورود (Single Entry)
 • ویزای مولتیپل کانادا یا چند بار ورود (Multiple Entry)

نوع دیگری از ویزای کانادا توریستی نیز وجود دارد که با عنوان سوپر ویزای کانادا شناخته می شود. در ادامه انواع ویزای توریستی کانادا را معرفی و بررسی می کنیم.

ویزای سینگل کانادا

با ویزای سینگل کانادا اجازه دارید تنها یک بار در مدت مشخص شده وارد خاک کانادا شده و تا پایان اعتبار ویزای‌تان در این کشور اقامت کنید. با خروج از کانادا ویزای شما بی اعتبار می‌شود، حتی اگر تاریخ پایان اعتبار آن فرا نرسیده باشد. بنابراین برای ورود به خاک کانادا باید دوباره درخواست ویزا کنید، مگر اینکه مستقیما به ایالات متحده یا سنت پیر و میکلون سفر کرده باشید.

ویزای مولتیپل کانادا

این ویزا که به ویزای مولتی کانادا نیز شناخته می‌شود، به شما اجازه می‌دهد تا پایان اعتبار ویزا‌، به صورت نامحدود به کانادا رفت‌و‌آمد و در هر بار ورود به کانادا تا ۶ ماه در این کشور اقامت کنید. پس از پایان مدت ۶ ماهه، کافی ا‌ست تنها چند ساعت از خاک کانادا خارج شوید و در ورود دوباره به کانادا، اجازه ۶ ماه اقامت مجدد در کانادا را خواهید داشت.

ویزای کانادا - ویزای توریستی کانادا

این تمدید ۶ ماهه در شرایطی قابل افزایش است. کافی است برای افزایش این مدت اقامت درخواست بدهید؛ درصورت قانع‌کننده بودن شرایط‌تان با درخواست شما موافقت خواهد شد.از آنجایی که مدت اعتبار پاسپورت یا گذرنامه ایرانی ۵ سال است این ویزا به عنوان ویزای ۵ ساله کانادا نیز شهرت یافته است.

البته مدت زمان اعتبار ویزای مولتیپل شما برابر با مدت زمان اعتبار گذرنامه‌تان خواهد بود.یکی از مراحل اخذ ویزای توریستی، انگشت‌نگاری است. اگر در ۱۰ سال گذشته برای اخذ ویزای کانادا انگشت‌ نگاری کرده باشید (بیومتریکس)، برای درخواست مجدد نیازی به انگشت‌نگاری نخواهید داشت.

سوپر ویزای کانادا

سوپر ویزای کانادا یکی دیگر از انواع ویزای توریستی برای کسانی ا‌ست که فرزندان یا نوه‌هایشان شهروند کانادا هستند یا اقامت دائم کانادا را دارند. مدت اعتبار این ویزا ۱۰ ساله است، اما با توجه به اینکه پاسپورت‌های ایرانی ۵ سال اعتبار دارند، این ویزا نیز با اعتبار ۵ ساله صادر می‌شود.  با سوپر ویزای کانادا اجازه دارید در هر بار ورود به کانادا تا ۲ سال متوالی در این کشور اقامت کنید.

برای دریافت سوپر ویزا، دعوت‌نامهٔ رسمی فرزند یا نوهٔ بالای ۱۸ سال درخواست‌کننده ضروری است. همچنین فرد دعوت‌کننده باید ثابت کند که از عهدهٔ هزینه‌های دعوت‌شونده در طول مدت اقامت برمی‌آید؛ بدین منظور حقوق ماهانهٔ او باید حدود 24 هزار دلار کانادا بوده و مدارک اقامت و برگه‌های ارزشیابی شرایط مالی و مالیاتی‌اش ضمیمهٔ پرونده درخواست ویزای متقاضی گردد.البته رقم حقوق ماهیانه برای خانواده‌های دو یا چندنفره بیشتر خواهد بود؛ بنابراین تعداد اعضای خانواده باید در دعوت‌نامه ذکر شود. همچنین برای تأمین شرط درآمد، امکان کمک‌گرفتن از همسر نیز وجود دارد. بدین منظور وی باید دعوت‌نامه‌ جداگانه‌ای ارسال کند.

ویزای ICT کانادا : در این روش ویزا به صورت موقتی صادر میگردد به این صورت که شرکت هایی که دارای نمایندگی در کشور کانادا میباشند برای نیروی متخصص خود برای حضور در نمایندگی مورد نظر اقدام به دریافت ویزا میکنند.

آماده کردن مدارک مورد نیاز

در نظر داشته باشید که برای درخواست صدور ویزای توریستی شما باید:

اقامت کانادا - ویزای توریستی کانادا

 • پاسپورتی با حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشید.
 • با نشان دادن مدارکی قصد خود از بازگشت به کشورتان را به کنسولگری و یا سفارت کانادا اثبات کنید.
 • مدارکی مبنی بر تمکن مالی در طول مدت سفر خود به کانادا را ارائه کنید.
 • در صورت وجود، دعوتنامه‌ای که از بستگان خود دریافت کرده‌اید را ارائه کنید.
 • در صورت لزوم از مراکز ذیصلاح نامه‌ای مبنی بر سلامت خود ارائه دهید.

پس از بررسی شرایط و عقد قرارداد، فرم‌ها، اسناد و مدارک مورد نیاز (که لیست آن در ادامه آمده است) را آماده تحویل به کنسولگری و یا سفارت کانادا میکنیم.لیست مدارک مورد نیاز برای صدور ویزای توریستی:

 • پاسپورت معتبر
  • تمامی پاسپورتهای قبلی که مهر خروج دارند
 • یک قطعه عکس رنگی جدید با سایز 3.5 در 4.5 پشت سفید
 • فرم‌های تکمیل شده اطلاعات هویتی متقاضی ( افراد 18 سال به بالا باید این فرم را پر کنند)
 • فرم‌های تکمیل شده اطلاعات افراد خانواده (همسر و افراد زیر 18سال)
 • نامه تمکن مالی
 • دعوت نامه(در صورت وجود)
 • برنامه سفر(در صورت نیاز)

شرایط ویزای توریستی کانادا

قبل از اقدام برای دریافت روادید باید از شرایط ویزای توریستی کانادا مطلع باشید. برای آنکه بتوانید ویزا توریستی کانادا را دریافت کنید، اول، لازم است نوع ویزای مسافرتی کانادا را برای اخذ مشخص کنید.

دوم، باید دلایلی برای بازگشت به وطن خود بعد از اتمام اعتبار ویزا به افسر مهاجرت ارائه دهید.

این دلایل می تواند شامل داشتن خانواده، همسر، فرزند، شغل و … باشد.

همچنین باید ثابت کنید که تمکن مالی برای گذراندن مدت زمان اقامت توریستی کانادا دارید.

این هزینه به نوع، محل اقامت شما (هتل، منزل آشنایان و … ) بستگی دارد.

به طور کلی، شرایط ویزای توریستی کانادا به شرح زیر است:

 • باید در سلامتی کامل باشید.
 • سابقه کیفری نداشته باشید.
 • برای امنیت کشور کانادا خطری نداشته باشید.
 • دارای گذرنامه (پاسپورت) معتبر، تائید شده و مدت دار باشید.
 • قصد اقامت دائم کانادا و عدم ترک آن را نداشته باشید.
 • اثبات نمایید که به واسطه شغل، دارایی ها، خانه و یا خانواده تان به کشور خود باز می گردید.
 • اثبات نمایید که بودجه کافی برای تأمین هزینه های زندگی خود و خانواده تان را در طول اقامت دارید.

ویزای تحصیلی کانادا - ویزای توریستی کانادا

مدت زمان اعتبار ویزای توریستی کانادا

ادارهٔ مهاجرت کانادا مدت زمان اعتبار ویزای توریستی را برای ویزای سینگل شش ماه و برای ویزای مولتیپل ۱۰ سال اعلام کرده است اما صرف‌نظر از زمان اعلام شده، ویزای توریستی تا پایان مهلت اعتبار گذرنامه اعتبار دارد. دارنده ویزای مولتی هر ۶ ماه باید از خاک کانادا خارج شود. دارنده ویزای سینگل پس از خروج از کانادا باید مجددا برای اخذ ویزا اقدام کند.

نکته‌ مهمی  که در پروسه اخذ ویزا باید در نظر داشت این است که افسر مهاجرت و افسر پرونده نقش بسیار پررنگ و مهمی در تعیین مدت زمان اعتبار ویزای توریستی است. افسر پرونده، مولتی یا سینگل بودن ویزای شما را مشخص می‌کند. همچنین افسر مرزی مستقر در فرودگاه، مدت اعتبار ویزای شما را تعیین می‌کند؛ بنا به تشخیص ایشان، مدت اعتبار ویزا ممکن است کمتر یا بیشتر شود.

فراموش نکنید پس از صدور ویزا ویزیتوری کانادا، متقاضی فرصت دارد تا زمان درج شده در برچسب ویزا وارد کانادا شود، در غیر این صورت ویزای او باطل خواهد شد.

آیا داشتن ویزا ویزیتوری به منزله اجازه ورود به کاناداست ؟

نکتهٔ مهمی که نباید فراموش شود این است که داشتن ویزای توریستی یا دیگر انواع اجازهٔ اقامت موقت، به‌معنی اجازهٔ ورود قطعی به کانادا نیست. در هنگام ورود، افسر مرزی درباره صدور اجازه ورود شما تصمیم می‌گیرد. شما در هنگام ورود به خاک کانادا باید در ارتباط با  اینکه هدف‌تان از سفر به کانادا چیست توضیح داده  و افسر را متقاعد کنید که اقامت‌تان موقتی است. اگر افسر مرزی نتیجه بگیرد که قصد ندارید پس از پایان مدت ویزا، کشور را ترک کنید، به شما اجازهٔ ورود نخواهد داد!

دلایل ریجکت ویزای توریستی و مراحل درخواست مجدد

ویزای توریستی کانادا ممکن است به دلایل مختلفی ریجکت شود که در ادامه به تعدادی از مهمترین دلایل آن اشاره می‌کنیم:

 • هدف نامشخص از سفر به کانادا
 • دارایی و اموال ناکافی در کشور مبدا
 • ارائه مدارک ناکافی یا ناقص و مبهم
 • وضعیت شغلی ناپایدار متقاضی در کشور مبدا
 • عدم تناسب بین مدت اقامت در کانادا و میزان تمکن مالی ارائه شده
 • عدم داشتن سابقه سفر
 • عدم ارائه مدارک کافی از فرد دعوت کننده
 • عدم توانایی مالی کافی فرد دعوت کننده
 • عدم داشتن سلامت جسمی
 • داشتن سوء پیشینه
 • قانع نشدن آفیسر از برگشت متقاضی به کشور خود

ویزای کاری کانادا - ویزای توریستی کانادا

در صورتی که درخواست ویزای توریستی شما به دلایل گفته شده رد شود، امکان اپلای مجدد برای اداره مهاجرت کانادا وجود دارد. اما زمانی این کار مفید و نتیجه بخش است که مشکلات پرونده خود را طبق نظرات آفیسر برطرف کرده و شانس خود را مجددا امتحان کنید. در غیر اینصورت، اگر تغییری در شرایط و مدارک خود به وجود نیاورید و مشکلات پرونده را رفع نکنید، درخواست شما مجددا رد خواهد شد.

تمکن مالی ویزای توریستی کانادا

نامه تمکن مالی، یکی از مهم‌ترین و شاخص‌ترین مدارک برای دریافت ویزای توریستی کاناداست. شما با ارائه نامه تمکن مالی اعلام می‌کنید که از پس تمام هزینه‌هایتان در کشور مدنظر برمی‌آیید. مبلغ تمکن مالی کانادا به داشتن یا نداشتن دعوت‌نامه بستگی دارد. در صورتی که یک مسافر دعوت‌نامه نداشته باشد، باید حدود 20هزار دلار کانادا و در صورتی که دعوت‌‌نامه داشته باشد باید 15هزار دلار کانادا، نامه تمکن مالی ارائه بدهد.

تبدیل ویزای توریستی به ویزای تحصیلی

لفظ تبدیل در اینجا بدان معنی نیست که متقاضی با اقدامی قانونی و پر کردن فرمی خاص بتواند ویزای توریستی خود را به ویزای تحصیلی تبدیل کند. بلکه به این معنی خواهد بود که این افراد در ۲ مورد ویژه می‌توانند در زمان اقامت در کانادا با ویزای توریستی، برای ویزای تحصیلی این کشور اقدام کنند.

 • نخست اینکه فرد متقاضی کمتر از ۱۸ سال باشد و برای تحصیل در مقطع دبستان، راهنمایی یا دبیرستان به کانادا اقدام کرده باشد.
 • دوم اینکه متقاضی موفق به اخذ پذیرش مشروط از یک مرکز آموزش عالی در کانادا بشود؛ در این مورد فرد می‌بایست یک درس پیش نیاز را در خاک کانادا بگذارند.

شرایط تبدیل ویزای توریستی به ویزای کار

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم امکان تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا وجود ندارد، در واقع فردی که با ویزای توریستی کانادا وارد این کشور شده است، اجازه کار ندارد، مگر اینکه:

 • اگر نوع کار، حرفه یا شغل مربوطه، نیازی به مجوز کار نداشته باشد و از نظر قانونی هم منعی شامل آن نشود، می‌توان از طریق مشاوره با فردی که مجوزهای قانونی را دارد، مراحل تبدیل ویزای توریستی به کار را با موفقیت پشت سر گذاشت.
 • فردی که همسرش در کانادا ویزای کار یا تحصیلی دارد می‌تواند این تبدیل ویزا را به سهولت انجام دهد. انجام این کار معمولاً به آسانی صورت نمی‌گیرد و نیاز به متخصص و مشاوری باتجربه و ماهر دارد، بنابراین نباید فریب تبلیغات پر زرق‌ و برق افراد و موسسه‌های سودجو و کلاهبردار را خورد و باید با دیدی وسیع و اطلاعاتی کافی؛ نسبت به این تبدیل ویزا، اقدام کرد.

مهاجرت - ویزای توریستی کانادا

تبدیل ویزای توریستی به اقامت دائم کانادا

اگر قبل از این که فرد بخواهد به کانادا سفر کند، درخواست مهاجرت به این کشور داده باشد و با تقاضای وی موافقت شود، می‌تواند به صورت مجازی وارد کانادا شده و ویزای توریستی خود را به اقامت دائم تبدیل نماید.

روش دیگر دریافت اقامت دائم، ازدواج با یک شهروند کانادایست که طبق این روش، فرد کانادایی به عنوان اسپانسر فرد مورد نظر در این کشور شناخته شده و او را قادر به دریافت اقامت شغلی و در نهایت اقامت دائم می‌کند.

فردی که تحت فشار شدید و نیازمند به کمک‌های انسان دوستانه بوده و صلاح کودکش در این باشد که به کشور کانادا مهاجرت نماید، می‌تواند به کمک یک وکیل با احتمال پنجاه-پنجاه اقامت دائم کانادا را دریافت کند.

تبدیل ویزای توریستی به پناهندگی کانادا

در جواب به این سوال باید بگوییم که پاسخ مثبت است. اما برای تبدیل ویزای توریستی به اقامت دائم یا درخواست پناهندگی باید مدارک قابل قبولی را ارائه کنید یا واجد شرایط تعیین شده باشید.اگر فردی بخواهد با ویزای توریستی پناهندگی کانادا را بگیرد می‌تواند از همان بدو ورود درخواست خود را ارائه کند تا ابتدا بعد از بررسی‌های لازم و پذیرش از سوی دولت کانادا بتواند اقدامات بعدی را انجام دهد.

اگر فردی بخواهد با ویزای توریستی پناهندگی کانادا را به دست آورد باید مراحل سختی را پشت سر بگذارد و بداند که احتمال رد شدن درخواست او وجود دارد. از همان ابتدا مدت زمان اقامت و تشخیص صلاحیت دریافت پناهندگی و اقامت دائم فرد متقاضی برعهده‌ افسر مهاجرت و دولت کانادا است.

درآخر می‌توان گفت اگر با ویزای توریستی کانادا در این کشور حضور دارید و فاقد شرایطی هستید که در بالا به آنها اشاره شد، عملا نمی‌توانید برای تبدیل ویزای توریستی به کار در کانادا و یا تحصیل در کانادا کاری انجام دهید و اقامت موقت شما در این کشور به عنوان ویزیتور کمکی به شما نخواهد کرد.

اگر در کانادا هستید و می‌خواهید برای ویزای تحصیلی کانادا، ویزای کار کانادا و یا اقامت دائم کانادا اقدام کنید، بر اساس قوانین کانادا می‌بایست درخواست خود را از طریق یکی از سفارت‌های کانادا در خارج از این کشور ثبت کرده و منتظر جواب بمانید.

سوالات متداول

در جواب به این سوال باید بگوییم که پاسخ مثبت است. اما برای تبدیل ویزای توریستی به اقامت دائم یا درخواست پناهندگی باید مدارک قابل قبولی را ارائه کنید یا واجد شرایط تعیین شده باشید.اگر فردی بخواهد با ویزای توریستی پناهندگی کانادا را بگیرد می‌تواند از همان بدو ورود درخواست خود را ارائه کند تا ابتدا بعد از بررسی‌های لازم و پذیرش از سوی دولت کانادا بتواند اقدامات بعدی را انجام دهد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیاز دهید
5/5
آخرین بروز رسانی
3 آبان 1402
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
یه خانم که توی کتابخانه پشت سیستمش نشسته و کلی کتاب هم روی هم جلوی سیستمش هست- بهترین کشور برای آزمون آیلتس
تماس رایگان

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.