سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر برکسیت به توافق رسیدند

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب پربازدید

دانشگاه های مجارستان
راحت ترین راه مهاجرت به آلمان
ویزای توریستی کانادا
بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر برکسیت به توافق رسیدند

روز شنبه 17 اکتبر، بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا و ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا، به طور مشترک از پیشرفت قابل توجه در مذاکرات برگزیت خبر دادند که حاکی از توافق بر سر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا است. ژان کلود یونکر این توافق را “عادلانه و متعادل” توصیف کرد و از رهبران اروپایی خواست تا در نشست آتی آن را تایید کنند. آقای یونکر همچنین به خبرنگاران اعلام کرد که با توافق ملموس روی میز، نیازی به تمدید مهلت برگزیت بیش از 31 اکتبر نیست.

نخست وزیر جانسون که برای شرکت در نشست شورای اروپا به بروکسل سفر کرده بود، یک کنفرانس مطبوعاتی ارائه کرد. وی اظهار داشت: از نظر من این یک نتیجه بسیار خوب برای اتحادیه اروپا و بریتانیا است. وی افزود: انگلیس در 31 اکتبر به طور قطع روابط خود را با اتحادیه اروپا قطع خواهد کرد. میشل بارنیه، مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا درباره برگزیت، کنفرانس مطبوعاتی خود را برگزار کرد از «تعهد و حرفه‌ای بودن» که هم اتحادیه اروپا و هم تیم‌های بریتانیا در دستیابی به این توافق نشان دادند، که نتیجه «تلاش‌های شدید» توصیف شد، قدردانی کرد. وی بیانیه خود را با تاکید بر ارزش صبر آغاز کرد و بر تعهد کامل اتحادیه اروپا و بریتانیا برای تضمین صلح و ثبات در جزیره ایرلند تاکید کرد.

 دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا، دیدگاه خود را به اشتراک گذاشت و اذعان کرد که اگرچه توافق بر یک سناریوی بدون توافق ارجحیت دارد، اما به دلیل ماهیت ذاتا سیاسی آن، همچنان موضوعی بحث برانگیز است. او اشاره کرد که اگرچه توافق را برای ایرلند “خوب” می داند، اما در شرایط مختلف آن را تایید نمی کند. اورسولا فون در لاین، رئیس آینده کمیسیون اروپا، از توافق جدید به عنوان یک “توافق دوجانبه سودمند متقابل” یاد کرد، احساسات مثبت را تکرار کرد و تاکید کرد که برگزیت یک نقطه پایان نیست، بلکه یک نقطه شروع امیدوارکننده است. برای روابط آینده

بیشتر بخوانید: افتتاح حساب بانکی در اروپا

توافق جدید چه می‌گوید؟

بر اساس توافق اخیر، بریتانیا به طور کامل از اتحادیه گمرکی اتحادیه اروپا خارج خواهد شد و این توانایی را خواهد داشت که در آینده با هر کشوری که انتخاب کند، بر سر قراردادهای تجاری جداگانه مذاکره کند. علاوه بر این، بریتانیا صورتحساب طلاق 39 میلیارد دلاری را به اتحادیه اروپا پرداخت خواهد کرد و تا سال 2020 با بخش قابل توجهی از قوانین گمرکی اتحادیه اروپا همسو خواهد ماند و به بخش تجارت خود اجازه می دهد تا با مقررات جدید سازگار شود.

توافق جدید تا حد زیادی منعکس کننده پیشنهاد اولیه ارائه شده توسط ترزا می، نخست وزیر سابق، با تفاوت قابل توجه در مورد موضوع بحث برانگیز مرز ایرلند است. مانع اصلی که دستیابی به توافق را به تاخیر انداخته بود، مرز بین ایرلند شمالی (در داخل اتحادیه اروپا) و ایرلند (در داخل بریتانیا) بود. در حال حاضر هیچ مانع فیزیکی در منطقه مرزی وجود ندارد و نه اتحادیه اروپا و نه انگلیس تمایلی برای ایجاد پست های بازرسی مرزی یا پست های بازرسی نشان نداده اند.

در حال حاضر، یک موقت ترتیب موسوم به “Backstop ایرلندی” در جای خود است. به نوعی از نظارت مرزی اجازه می دهد تا کالاها و خدمات بدون نیاز به زیرساخت های فیزیکی مرزی بین ایرلند شمالی و ایرلند جریان داشته باشند و عملاً نیاز به بازرسی فیزیکی مرزی را دور بزند. با این حال، این پیشنهاد بسیار بحث برانگیز بوده است و بوریس جانسون قبلاً اعلام کرده بود که هرگونه توافق با اتحادیه اروپا باید شامل حذف “Backstop ایرلندی” باشد. در قرارداد جدید شرط بک استاپ ایرلندی حذف شده است.

 یک مرز گمرکی قانونی بین ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند (که در اتحادیه اروپا باقی خواهد ماند) وجود خواهد داشت. با این حال، در عمل، این مرز گمرکی بین بریتانیا و کل جزیره ایرلند خواهد بود و کالاها در بنادر ایرلند شمالی کنترل می شوند.

بیشتر بدانید: خرید بیزینس در اروپا

سوالات متداول

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیاز دهید
5/5
آخرین بروز رسانی
8 شهریور 1402
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

دانشگاه های مجارستان
راحت ترین راه مهاجرت به آلمان
ویزای توریستی کانادا
بهترین کشور اروپایی برای مهاجرت

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.