بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر برکسیت به توافق رسیدند

بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر برکسیت به توافق رسیدند
4.4
(7)

بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا و ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا روز پنجشنبه ۱۷ اکتبر (۲۵ مهر) از رسیدن به توافق بر سر برکسیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) خبر دادند. ژان کلود یونکر این توافق را (عادلانه و متوازن) خوانده و از سران اروپا خواست در نشست جاری این توافق را تایید کنند. آقای یونکر همچنین به خبرنگاران گفت اکنون با وجود یک توافق روی میز، دیگر نیازی به تمدید برکسیت بعد از ۳۱ اکتبر نیست. بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا نیز در توییتی امضای یک «توافق خوب جدید» را اعلام کرده و گفته حالا نوبت پارلمان بریتانیا است تا روز شنبه این توافق را به تصویب برساند.

آقای جانسون که برای شرکت در جلسه سران اروپا به بروکسل سفر کرده است در کنفرانس مطبوعاتی گفت: «فکر می‌کنم این توافق نشانگر یک توافق خیلی خوب برای اتحادیه اروپا و برای بریتانیاست.» وی اضافه کرد بریتانیا در ۳۱ اکتبر اتحادیه اروپا را به شکل “تام و تمام”ترک خواهد کرد. میشل بارنیه، مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا در امور برکسیت، در کنفرانسی مطبوعاتی با بیان اینکه این توافق حاصل «یک کار فشرده» بود از تیم‌های اتحادیه اروپا و بریتانیا برای «تعهد و حرفه‌ای‌گری»شان تشکر کرد. آقای بارنیه که سخنان خود را با عبارت «صبر، ارزش است» شروع کرده بود، گفت:” اتحادیه اروپا و بریتانیا به طور کامل متعهد به حمایت از صلح و ثبات در جزیره ایرلند هستند.” دونالد توسک، رئیس شورای اروپا، نیز گفت به رغم اینکه یک توافق را بهتر از نبود یک توافق می‌داند، با این حال به خاطر “ذات این مجادله سیاسی” خوشحال نیست. وی همچنین اضافه کرد این توافق برای ایرلند توافقی «خوب» است در غیر این صورت وی هرگز آن را تایید نمی‌کرد. اورزولا فن‌درلاین، رئیس بعد کمیسیون اروپا نیز توافق جدید را «توافقی خوب برای هر دوطرف» خواند و گفت: “برکسیت پایان چیزی نیست. بلکه نقطه شروع خوبی است برای روابط آینده.”

 

بیشتر بخوانید: افتتاح حساب بانکی در اروپا

توافق جدید چه می‌گوید؟

طبق توافق جدید، بریتانیا به طور کامل از اتحادیه گمرکی اروپا خارج می‌شود و از این پس قادر خواهد بود در آینده با هر کشوری که تمایل داشته باشد قراردادهای تجاری مجزا امضا کند. بریتانیا همچنین ۳۹ میلیارد دلار حق جدایی به اتحادیه اروپا پرداخت خواهد کرد و تا سال ۲۰۲۰ به تبعیت از بخش قابل توجهی از قوانین اتحادیه گمرکی اروپا ادامه خواهد داد تا بخش تجاری بتواند خود را با قوانین جدید تطبیق دهد. توافق جدید عمدتا شامل همان طرح نخست وزیر قبلی ترزا می است با یک تفاوت در بخش بحث‌برانگیز مربوط به مرز ایرلند. در واقع آنچه بیش از همه رسیدن به یک توافق را به تعویق انداخته بود همین مسئله مرزی بین ایرلند جنوبی (در اتحادیه اروپا) و ایرلند شمالی (در بریتانیا) بود. در حال حاضر مانع فیزیکی در منطقه مرزی وجود ندارد و نه اتحادیه اروپا و نه بریتانیا تمایلی به برپا کردن پاسگاهها و ایست‌های بازرسی مرزی نداشتند. اکنون طرح موقتی موسوم به «پشتوانه مرزی» یا “حصار” (Backstop) ایرلند در دست اجراست که طی آن با تدارک نوعی پایش مرزی، کالاها و خدمات می‌توانند بدون نیاز به گذر از حصارکشی فیزیکی به آسانی از بریتانیا وارد ایرلند شمالی و بالعکس شوند. با این حال این طرح بسیار جنجال برانگیز بوده است و بوریس جانسون پیش‌تر گفته بود هرگونه توافقی با اتحادیه باید متضمن “الغای طرح پشتوانه مرزی” باشد. در توافق جدید طرح پشتوانه مرزی حذف می‌شود. یک مرز گمرکی قانونی میان ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند (که با اتحادیه اروپا باقی خواهد ماند) وجود خواهد داشت. ولی در عمل، این مرز گمرکی بین بریتانیا و کل ایرلند خواهد بود و اقلام در بنادر ایرلند شمالی کنترل خواهند شد.

منبع: Euronews.com

 

بیشتر بدانید: خرید بیزینس در اروپا

 

تا چه مقدار این مطلب مفید بود؟

میزان ستاره دلخواه را کلیک کنید

میانگین 4.4 / 5. تعداد: 7

تاکنون امتیازی ثبت نشده

سوالات و نظرات خود را بنویسید