براتیسلاوا؛ زیبای کوچکِ دانوب (زندگی در اسلواکی)

براتیسلاوا؛ زیبای کوچکِ دانوب+ (هزینه های زندگی در براتیسلاوا)
3.9
(20)

هزینه های زندگی در براتیسلاوا

معرفی براتیسلاوا

اسلواکی کشور کوهستان‌ها و قلعه‌هاست و براتیسلاوا با 430000 نفر جمعیت، پایتخت فرهنگی، سیاسی و اقتصادی این کشور و یکی از پایتخت‌های کوچک و جمع‌وجور اروپاست. براتیسلاوا در گذشته‌های دور پایتخت مجارستان هم بوده و تا سقوط جماهیر شوروی بخشی از چک‌اسلواکی محسوب می‌شده است. برای کسب اطلاعات درباره شرایط تحصیل در مجارستان می توانید بر روی لینک کلیک کنید.

براتیسلاوا
شهریست پر از دانشگاه‌ها، موزه‌ها، سالن‌های نمایش و کافه‌های پررونق. این همسایۀ قدیمی دانوب، تاریخی بسیار غنی دارد و از گوناگونی فرهنگی بالایی برخوردار است. فضای کسب‌وکار در آن رونق خوبی دارد و شعبات و دفاتر بسیاری از بیزنس‌ها و شرکت‌های بزرگ و چندملیتی دنیا را در خود جای داده است. براتیسلاوا شهری مهاجرپذیر و توریستی بوده و علاوه بر طبیعت چشم‌نواز و مناظر بکر و آثار باستانی فراوان، از تمامی امکانات یک شهر امروزی و یک پایتخت
توسعه‌یافتۀ اروپایی برخوردار است. زندگی در اسلواکی بیش از هرکجا در براتیسلاوا معنا می‌یابد.

مختصات جغرافیایی براتیسلاوا

براتیسلاوا در جنوب غربی اسلواکی و در همسایگی دو رود دانوب و مُراوا شکل گرفته است.

 

  تنها پایتختی است که در مجاورت دو کشور مختف یعنی مجارستان و اتریش قرار دارد. به این ترتیب که تنها ۱۸ کیلومتر با مجارستان و ۶۰ کیلومتر با وین پایتخت اتریش فاصله دارد.

 براتیسلاوا با ۳۶۷ کیلومتر مربع مساحت بزرگ‌ترین شهر اسلواکی به شمار می‌رود و رود معروف دانوب را از غرب شهر تا جنوب شرقی آن دربر می‌گیرد. از آن طرفْ رود مُراوا هم هست که مرز شمال غربی شهر را تشکیل داده و در
نهایت به دانوب سرازیر می‌شود.

بیشتر بدانیم: با ثبت یک شرکت، چگونه می توان اقامت اروپا را به دست آورد؟

براتیسلاوا
تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های نسبتاً سردی دارد. در این شهر به طور متوسط دمای گرم‌ترین اوقات سال در حدود ۲۱ درجه و سردترین روزهای سال در حدود منفی ۱ درجه سانتی‌گراد است. اما طی سال‌های اخیر و با توجه به آب‌وهوایی که در دسته‌بندی آب‌وهوای قاره‌ای طبقه‌بندی می‌شود، در برخی موارد دماهایی بالاتر از ۳۰ درجه در تابستان و تا منفی چند درجه زیر صفر را هم در زمستان به خود دیده است. بارندگی در این شهر به طور مساوی در
طول سال و با شدت ملایم و کم اتفاق می‌افتد،‌
وزش باد هر از گاهی برقرار است و می‌توان به طور کلی گفت براتیسلاوا از جمله خشک‌ترین و گرم‌ترین بخش‌های اسلواکی است. یکی از دلایلی که زندگی در اسلواکی را جذاب می سازد صد البته همین آب و هوای متعادل آن است.

گذشته تاریخی براتیسلاوا

اولین ساکنان این سرزمین سلت‌ها و رومی‌ها بوده و بعدها در قرن هشتم میلادی مردمان اسلاو به ساکنان اصلی آن بدل شده‌اند. این شهر تحت تأثیر مذاهب و فرهنگ‌ها و اقوام متعددی در دوران‌های مختلف تاریخ بوده است. از اتریشی‌ها و بلغارها و مجارها و کروات‌ها گرفته تا یهودیان و چک‌ها و آلمان‌ها و صرب‌ها. براتیسلاوا از قرن شانزده میلادی تا قرن هجدهم، برای بیش از دویست سال پایتخت مجارستان محسوب می‌شده و محل تاج‌گذاری و امور رسمی و قضایی این امپراتوری بوده است. یکی از بناهای معروف شهر که بر فراز تپه‌ای به ارتفاع صد متر در بالای دانوب قرار گرفته، قلعۀ معروف براتیسلاوا است. قلعه‌ای که طی قرن‌ها رخدادهای فراوانی را به چشم دیده و تا سال ۱۸۱۱ و پیش از آنکه دچار آتش‌سوزی شود، محل زندگی خاندان سلطنتی اتریش بوده است.

 

از دیگر وقایع تاریخی مهم در این شهر صلح‌نامه‌های معروف میان ناپلئون و فرانسیس دوم ـ پادشاه اتریش ـ بوده که در کاخ اسقف اعظم باروک امضا شده است. تاریخ پر فراز و نشیب براتیسلاوا در جریان جنگ جهانی دوم، بمباران ارتش امریکا و اشغال شهر توسط نیروهای نازی را به خود دیده و از پس تمام این وقایع و ماجراهای تلخ و شیرین، سربلند بیرون آمده و به شهر مدرن و زیبایی که امروز هست بدل شده است.

شرایط انسانی و فرهنگی براتیسلاوا

مردمان براتیسلاوا به زبان رسمی کشور یعنی اسلواک صحبت می‌کنند. با این وجود نسل‌های جوان‌تر به خوبی با انگلیسی آشنایی دارند و هرگاه که لازم باشد گلیم خود را از آب بیرون می‌کشند.زندگی در اسلواکی اگر شما به زبان آنها مسلط نباشید، غیر ممکن نیست.

بیشتر بخوانیم: بهترین کشور برای مهاجرت کجاست؟

براتیسلاوا علاوه بر مرکزیت سیاسی و اقتصادی در اسلواکی، مهم‌ترین مرکز فرهنگی کشور نیز هست. وجود بسیاری از سازمان‌های فرهنگی و هنری از جمله تئاتر ملی و ارکستر فیلارمونیک اسلواک و تعداد پرشمار فضاهای فرهنگی از جمله موزه‌ها، گالری‌ها و نمایشگاه‌ها، شاهدی بر این مدعاست. براتسیلاوا فرهنگ کافه‌نشینی و کافه‌گردی مفصل و پررونقی دارد که بیشتر در ماه‌های تابستان خود را نشان می‌دهد. ورزش و فعالیت‌های بدنی هم در این شهر محبوبیت دارد و میزبان دو باشگاه از باشگاه‌های معروف فوتبال در این کشور است.

 

مهاجران براتیسلاوا می‌توانند از سیستم خدمات بهداشت و درمان عمومی و رایگان اسلواکی بهره‌مند شوند و فقط کافیست که پیش‌نیازها و تعهدات قانونی لازم را از طریق شغل خود فراهم کرده باشند. البته این نکته را هم به یاد داشته باشیم که به عنوان یک خارجی، نیاز به پرداختن مبالغی ناچیز هر از گاهی به وجود می‌آید. نکتۀ مهم اینست که استاندارد درمان در کشور اسلواکی، همپایۀ سایر کشورهای بزرگ و توسعه‌یافتۀ اروپایی نیست و به همین دلیل بسیاری از مهاجرانی که در براتیسلاوا زندگی می‌کنند، خود را بیمه کرده تا بتوانند از خدمات و امکانات درمانی خصوصی بهره‌برداری کنند. هرچند که این موضوع در مقابل هزینه های زندگی در براتیسلاوا که بسیار اندک است، به چشم نمی آید. خوشبختانه در براتیسلاوا مراکز درمانی خصوصی به وفور یافت می‌شوند و امکانات کاملی دارند و به بهترین شکل پذیرای مهاجران هستند. زندگی در اسلواکی به صورت کلی برای مهاجران دلپذیر قلمداد می شود.

 

سیستم آموزشی در براتیسلاوا رایگان است اما بسیاری از مهاجران فرزندان خود را به مدارس بین‌المللی و خصوصی می‌فرستند. در این مؤسسات، آموزش برمبنای زبان انگلیسی بوده و در کل مدارس و دانشگاه‌های بین‌المللی و انگلیسی‌زبان بسیاری در براتیسلاوا وجود دارد.

شرایط اقتصادی براتیسلاوا

کشور اسلواکی از سال ۲۰۰۴ به عضویت اتحادیۀ اروپا درآمده و از آن زمان از جمله کشورهای اروپایی بوده که بالاترین نرخ‌ رشد اقتصادی یا همان شاخص GDP را در اختیار داشته است. براتیسلاوا مهم‌ترین مرکز اقتصادی کشور بوده و سهم ۲۶ درصدی را از GDP‌ به خود اختصاص داده و از نظر اقتصادی ثروتمندترین شهر اسلواکی محسوب می‌شود. فضای کسب‌وکار در این شهر از رونق مناسبی برخوردار بوده و انواع و اقسام کمپانی‌های بین‌المللی و صنایع بزرگ در این شهر مشغول به فعالیت هستند که از جملۀ آنها می‌توان به کمپانی‌های Dell، Lenovo و IBM اشاره کرد.

 

بخش‌های بانکداری، آی‌تی، گردشگری و تجارت، اوضاع خوبی دارند و حوزۀ ساخت‌وساز رشد چشمگیری را شاهد بوده است. پیدا کردن شغل در براتیسلاوا کار چندان دشواری نبوده و برای افرادی که مقیم کشورهای خارج از اتحادیۀ اروپا هستند، مجوز کسب‌وکار صادر می‌شود. مالیات بر درآمد برای درآمدهای سالانه تا 16.000 یورو 15 درصد تعیین شده است. به این معنا که کسب‌وکارهای کوچک، که گردش مالی آن‌ها کمتر از 100.000 یورو در سال است می‌توانند از این رقم اندک برای مالیات بر درآمد استفاده کنند. اشاره به این نکته هم ضروری است که براتیسلاوا یکی از پایتخت‌های به نسبت ارزان و خیلی به صرفۀ اروپا محسوب می‌شود و هزینه های زندگی در براتیسلاوا بسیار اندک است.

 

بیشتر بدانیم: مهاجرت به اسلواکی را به چه کسانی پیشنهاد می‌دهیم؟

 

دیدنی های براتیسلاوا

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، اسلواکی یکی از پرقلعه‌ترین سرزمین‌های اروپا و تمام جهان است. معروف‌ترین این قلعه‌ها یعنی قلعۀ براتیسلاوا بر فراز دانوب جاخوش کرده و یکی از مشهورترین دیدنی‌ها و بخشی از کاراکتر تاریخی و فرهنگی شهر است. اگر از پنجره این قلعه به بیرون نگاه کنید، تابلویی شگفت‌انگیز از همگرایی سه کشور همسایه یعنی اسلواکی، اتریش و مجارستان را مشاهده خواهید کرد. این قلعۀ عظیم‌الجثه در حال حاضر میزبان اشیا و کلکسیون‌هایی از موزه ملی اسلواک بوده و برای عموم قابل بازدید است.

دیگر مکان معروف براتیسلاوا میدان اصلی شهر است که با ساختمان‌های رنگ و وارنگ و معماری چشم‌نواز، شمه‌ای از روح دوران باروک و رنسانس را در بیننده ایجاد می‌کند و یکی از اصلی‌ترین پاتوق‌‌های شهر است. در اطراف این میدان فروشگاه‌ها و کافه‌های متعددی وجود دارد و فضای صمیمی و خوشایندی را فراهم می‌آورد.

 

کاخ ریاست جمهوری و کاخ تابستانی اسقف اعظم و قلعۀ دِوین و کلیسای مارتین مقدس، تنها تعدادی از دیدنی‌های تاریخی این شهر کهن‌سال را تشکیل می‌دهند. وقتی پای لذت و سرگرمی به میان می‌آید، به غیر از بازدید
ساختمان‌ها و مکان‌های تاریخی و گالری‌ها و موزه‌های متعدد شهر، گزینه‌های زیادی در پیش روی گردشگران و اهالی براتیسلاوا قرار دارد.
از کشتی‌سواری روی دانوب گرفته تا پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری در اطراف شهر، تا اسب‌سواری و بازی گلف و رفتن به باغ وحش و باشگاه تیراندازی، تا کازینو و خوردن یک نوشیدنی ناب در یکی از کلاب‌های شهر، همگی فعالیت‌هایی هستند که می‌توانند انواع تجربیات و سرگرمی‌های متنوع را برای فرد فراهم کنند.

 

حمل و نقل در براتیسلاوا

حمل‌ونقل عمومی در براتیسلاوا را به طور عمده اتوبوس و تراموا و اتوبوس‌های برقی تشکیل داده‌اند. اتوبوس‌ها بیشتر نقاط شهر را پوشش می‌دهند و استفاده از تراموا در هنگام روز سریع‌تر و بهینه‌تر است. در کل می‌توان گفت استاندارد حمل‌ونقل عمومی در این شهر از وضعیت خوب و رضایت‌بخشی برخوردار است. فقط مراقب مأموران بررسی بلیط باشید که ممکن است هر از گاهی با گردشگران بدخلقی کنند و مادامی که بلیط‌تان آماده باشد و در دستگاه‌های مخصوص علامت‌گذاری شده باشد، مشکلی نخواهید داشت. بلیط بالای شصت دقیقه ۱.۲۰ یورو و بلیط زیر پانزده دقیقه ۰.۷۰ یورو قیمت دارد و زمانی به دردتان می‌خورد که مطمئن باشید سفرتان قطعاً زیر پانزده دقیقه طول می‌کشد. چون در غیر این‌صورت ممکن است با جریمۀ ۵۰ یورویی مواجه شوید. در کل، هزینه های زندگی در براتیسلاوا بسیار مناسب است و در بخش حمل و نقل این موضوع بیشتر به چشم می آید. شما با خرید یک بلیط ماهانه 18 یورویی، می توانید به مدت یک ماه از تمام امکانات حمل و نقل این شهر استفاده کنید.

 

براتیسلاوا؛ زیبای کوچکِ دانوب+ (هزینه های زندگی در براتیسلاوا)

هزینه های زندگی در براتیسلاوا(زندگی در اسلواکی)

 

بلیط یک طرف وسایل عمومی 0.9 یورو
هزینه اولیه تاکسی 3.0 یورو
هزینه هر کیلومتر با تاکسی 0.75 یورو
قیمت یک لیتر بنزین 1.33 یورو
قیمت هر ساعت انتظار تاکسی 15.00 یورور

هزینه های خرید ملزومات در براتیسلاوا(زندگی در اسلواکی)

 

شیر (یک لیتر ) 0.75 یورو
نان تازه (پانصد گرم) 0.93 یورو
برنج (یک کیلو) 1.13 یورو
تخم مرغ (12عدد) 1.90 یورو
پنیر محلی (یک کیلو) 7.33 یورو
آب (یک و نیم لیتر) 0.60 یورو
سینه مرغ (یک کیلو) 5.33 یورو
گوشت گاو (یک کیلو) 8.27 یورو
سیب زمینی (یک کیلو) 0.91 یورو
پیاز (یک کیلو) 0.87 یورو
گوجه فرنگی (یک کیلو) 2.47 یورو
سیب (یک کیلو) 1.62 یورو
پرتغال (یک کیلو) 1.47 یورور

هزینه خرید و اجاره آپارتمان در براتیسلاوا(زندگی در اسلواکی)

 

اجاره تک خوابه در مرکز شهر 623.36 یورو
اجاره تک خوابه خارج از مرکز شهر 481.41 یورو
اجاره سه خوابه در مرکز شهر 1039.23 یورو
اجاره سه خوابه خارج از مرکز شهر 766.00 یورو
خرید آپارتمان در مرکز شهر (قیمت هر متر) 3140.87 یورو
خرید آپارتمان خارج از مرکز شهر (قیمت هر متر) 2313.04 یورو

درآمد متوسط در براتیسلاوا(زندگی در اسلواکی)

 

میانگین درآمد خالص ماهیانه 1059.03 یورو
درصد نرخ سالانه بهره وام 1.58 یورو

وب سایت های معرفی براتیسلاوا(زندگی در اسلواکی)

 

وب سایت رسمی شهر www.bratislava.com
وبگاه بنیاد اراسموس، شعبه براتیسلاوا www.erasmusu.com/en/erasmus-bratislava
راهنمای گردشگری در شهر براتیسلاوا www.bratislavaguide.com
هزینه های زندگی در براتیسلاوا www.numbeo.com/cost-of-living/in/bratislava
معرفی جذابیت های براتیسلاوا www.britannica.com/place/Bratislava

 

مختصات جغرافیایی براتیسلاوا چیست؟

براتیسلاوا در جنوب غربی اسلواکی و در همسایگی دو رود دانوب و مُراوا شکل گرفته است.
تنها پایتختی است که در مجاورت دو کشور مختف یعنی مجارستان و اتریش قرار دارد. به این ترتیب که تنها ۱۸ کیلومتر با مجارستان و ۶۰ کیلومتر با وین پایتخت اتریش فاصله دارد.
براتیسلاوا با ۳۶۷ کیلومتر مربع مساحت بزرگ‌ترین شهر اسلواکی به شمار می‌رود و رود معروف دانوب را از غرب شهر تا جنوب شرقی آن دربر می‌گیرد. از آن طرفْ رود مُراوا هم هست که مرز شمال غربی شهر را تشکیل داده و در نهایت به دانوب سرازیر می‌شود.

شرایط اقتصادی براتیسلاوا چگونه است؟

براتیسلاوا مهم‌ترین مرکز اقتصادی کشور بوده و سهم ۲۶ درصدی را از GDP به خود اختصاص داده و از نظر اقتصادی ثروتمندترین شهر اسلواکی محسوب می‌شود. فضای کسب‌وکار در این شهر از رونق مناسبی برخوردار بوده و انواع و اقسام کمپانی‌های بین‌المللی و صنایع بزرگ در این شهر مشغول به فعالیت هستند که از جملۀ آنها می‌توان به کمپانی‌های Dell، Lenovo و IBM اشاره کرد.

دیدنی های براتیسلاوا کدام اند؟

کاخ ریاست جمهوری و کاخ تابستانی اسقف اعظم و قلعۀ دِوین و کلیسای مارتین مقدس، تنها تعدادی از دیدنی‌های تاریخی این شهر کهن‌سال را تشکیل می‌دهند. وقتی پای لذت و سرگرمی به میان می‌آید، به غیر از بازدید
ساختمان‌ها و مکان‌های تاریخی و گالری‌ها و موزه‌های متعدد شهر، گزینه‌های زیادی در پیش روی گردشگران و اهالی براتیسلاوا قرار دارد. از کشتی‌سواری روی دانوب گرفته تا پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری در اطراف شهر، تا اسب‌سواری و بازی گلف و رفتن به باغ وحش و باشگاه تیراندازی، تا کازینو و خوردن یک نوشیدنی ناب در یکی از کلاب‌های شهر، همگی فعالیت‌هایی هستند که می‌توانند انواع تجربیات و سرگرمی‌های متنوع را برای فرد فراهم کنند.

حمل و نقل در براتیسلاوا عمدتا با چه وسایلی صورت می گیرد؟

حمل‌ونقل عمومی در براتیسلاوا را به طور عمده اتوبوس و تراموا و اتوبوس‌های برقی تشکیل داده‌اند. اتوبوس‌ها بیشتر نقاط شهر را پوشش می‌دهند و استفاده از تراموا در هنگام روز سریع‌تر و بهینه‌تر است. در کل می‌توان گفت استاندارد حمل‌ونقل عمومی در این شهر از وضعیت خوب و رضایت‌بخشی برخوردار است.

تا چه مقدار این مطلب مفید بود؟

میزان ستاره دلخواه را کلیک کنید

میانگین 3.9 / 5. تعداد: 20

تاکنون امتیازی ثبت نشده

11 دیدگاه
سوالات و نظرات خود را بنویسید