سایت در حال بروز رسانی می باشد و ممکن است برخی مطالب تکمیل نباشد از صبوری شما سپاسگزاریم.

مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

مهاجرت به کشور
مؤسسه رصد و پایش چهره نگار سپندار

براتیسلاوا؛ زیبای کوچکِ دانوب (زندگی در اسلواکی)

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب پربازدید

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
برای دریافت مشاوره رایگان این فرم را تکمیل کنید

مشاوره رایگان

براتیسلاوا؛ زیبای کوچکِ دانوب+ (هزینه های زندگی در براتیسلاوا)

معرفی براتیسلاوا

اسلواکی کشوری پر از کوه ها و قلعه ها میزبان براتیسلاوا با 430000 نفر جمعیت است. این شهر به عنوان پایتخت فرهنگی، سیاسی و اقتصادی کشور عمل می کند و یکی از پایتخت های کوچک و دنج اروپا است. در گذشته، براتیسلاوا بخشی از مجارستان بود و تا زمان سقوط اتحاد جماهیر شوروی بخشی از چکسلواکی محسوب می شد.

براتیسلاوا شهری پر از دانشگاه ها، موزه ها، تئاترها و کافه های پر جنب و جوش است. این همسایه دانوبی دارای میراث تاریخی غنی و سطح بالایی از تنوع فرهنگی است. محیط تجاری شهر پر رونق است و شعبه ها و دفاتر بسیاری از شرکت های جهانی و چند ملیتی را در خود جای داده است. براتیسلاوا هم مهاجرپذیر و هم توریستی است و ترکیبی از طبیعت دیدنی، مکان های دیدنی باستانی و تمام امکانات یک شهر مدرن و یک پایتخت توسعه یافته اروپایی را ارائه می دهد. زندگی در اسلواکی به خصوص در براتیسلاوا معنای واقعی خود را پیدا می کند.

مختصات جغرافیایی براتیسلاوا

براتیسلاوا در جنوب غربی اسلواکی واقع شده است و بین رودخانه های دانوب و موراوا قرار گرفته است.

این کشور تنها پایتختی است که با دو کشور مجارستان و اتریش همسایه است. تنها 18 کیلومتر با مجارستان و 60 کیلومتر با وین، پایتخت اتریش فاصله دارد و بسیاری از کسانی که تحصیل در مجارستان را انتخاب می کنند به طور مرتب به این کشور سفر می کنند.

براتیسلاوا با مساحت 367 کیلومتر مربع، بزرگترین شهر اسلواکی است و از غرب شهر تا جنوب شرقی در امتداد رودخانه معروف دانوب امتداد دارد. رودخانه موراوا قبل از اینکه به دانوب بریزد مرز شمال غربی شهر را تشکیل می دهد.

بیشتر بدانیم: با ثبت یک شرکت، چگونه می توان اقامت اروپا را به دست آورد؟

براتیسلاوا

براتیسلاوا تابستان های گرم و خشک و زمستان های نسبتا سردی را تجربه می کند. به طور متوسط ​​گرم ترین دما در این شهر به حدود 21 درجه سانتیگراد می رسد، در حالی که سردترین روزها می تواند تا حدود منفی 1 درجه سانتیگراد کاهش یابد. با این حال، سال‌های اخیر تغییرات دمایی بیش از 30 درجه را در تابستان و چند درجه زیر صفر در زمستان به دلیل آب و هوای طبقه‌بندی شده قاره‌ای نشان داده‌اند. بارندگی در طول سال به طور مداوم و با وزش باد ملایم و نادر رخ می دهد. براتیسلاوا، به طور کلی، در میان خشک ترین و گرم ترین مناطق اسلواکی قرار دارد. یکی از دلایل قانع کننده ای که زندگی در اسلواکی را جذاب می کند، البته آب و هوای متعادل آن است.

پیشینه تاریخی براتیسلاوا

اولین ساکنان این سرزمین سلت ها و رومی ها بودند که بعداً در حدود قرن هشتم پس از میلاد توسط مردم اسلاو جایگزین شدند. این شهر در طول دوره های مختلف تاریخ تحت تأثیر ادیان، فرهنگ ها و قومیت های متعدد بوده است. از جانب اتریشی ها، بلغاری ها، مجاری ها و کروات ها تا یهودی ها، چک ها، آلمانی ها و صرب ها. براتیسلاوا برای بیش از دویست سال از قرن 16 تا 18 میلادی پایتخت مجارستان در نظر گرفته می شد و به عنوان محل تاجگذاری و امور رسمی و قضایی امپراتوری عمل می کرد. یکی از سازه های معروف شهر که بر روی تپه ای که صد متر بالاتر از رود دانوب بلند شده است، قلعه معروف براتیسلاوا است. در طول قرن‌ها، این قلعه شاهد رویدادهای تاریخی متعددی بوده است و به عنوان محل اقامت خانواده سلطنتی اتریش عمل می‌کرد تا اینکه در سال 1811 آتش‌سوزی آن را ویران کرد.

از دیگر رویدادهای مهم تاریخی در این شهر، قراردادهای صلح معروف بین ناپلئون و فرانسیس دوم، امپراتور اتریش، در کاخ اسقف اعظم باروک امضا شد. تاریخ براتیسلاوا، پر از فراز و نشیب، شاهد جنگ جهانی دوم، بمباران ارتش ایالات متحده، و اشغال شهر توسط نیروهای نازی بود. با وجود همه این اتفاقات و تجربیات تلخ و شیرین، پیروز ظاهر شد و به شهر مدرن و زیبای امروزی تبدیل شد.

شرایط انسانی و فرهنگی در براتیسلاوا غنی و متنوع است. مردم براتیسلاوا به زبان رسمی این کشور یعنی اسلواکی صحبت می کنند. با این حال، نسل‌های جوان به خوبی با زبان انگلیسی آشنا هستند و در مواقع لزوم می‌توانند به طرز ماهرانه‌ای مکالمات را به این زبان هدایت کنند. زندگی در اسلواکی غیرممکن نیست اگر به زبان آنها مسلط نباشید.

براتیسلاوا علاوه بر اینکه یک مرکز سیاسی و اقتصادی در اسلواکی است، مهم‌ترین مرکز فرهنگی این کشور است. شاهد این مدعا می تواند باشد در فراوانی سازمان های فرهنگی و هنری، از جمله تئاتر ملی و ارکستر فیلارمونیک اسلواکی دیده می شود. این شهر دارای فضاهای فرهنگی متعددی مانند موزه ها، گالری ها و نمایشگاه ها است. براتیسلاوا فرهنگ پر جنب و جوش کافه‌ها را منعکس می‌کند، به ویژه در ماه‌های تابستانی آن برجسته است. ورزش و فعالیت های بدنی نیز در این شهر رواج دارد و میزبان دو باشگاه فوتبال مطرح کشور است.

بیشتر بخوانیم: بهترین کشور برای مهاجرت کجاست؟

مهاجران در براتیسلاوا می توانند از سیستم مراقبت های بهداشتی عمومی و رایگان اسلواکی بهره مند شوند، مشروط بر اینکه از طریق شغل خود پیش نیازها و تعهدات قانونی لازم را انجام دهند. با این حال، توجه به این نکته ضروری است که به عنوان یک خارجی، ممکن است به پرداخت های اسمی گاه به گاه نیاز باشد. نکته مهمی که باید در نظر گرفت این است که استاندارد مراقبت های بهداشتی در اسلواکی لزوماً با سایر کشورهای توسعه یافته اروپایی برابری نمی کند و بسیاری از مهاجران ساکن براتیسلاوا را وادار می کند تا برای دسترسی به خدمات پزشکی خصوصی بیمه درمانی خصوصی را انتخاب کنند. اگرچه این ممکن است در مقایسه با هزینه بسیار پایین زندگی در براتیسلاوا آشکار نباشد، اما خوشبختانه این شهر میزبان بسیاری از مراکز مراقبت های بهداشتی خصوصی است که به خوبی مجهز هستند و به خوبی به مهاجران رسیدگی می کنند. زندگی، به طور کلی، برای مهاجران در اسلواکی خوشایند است.

اقتصاد در براتیسلاوا

تحصیل در براتیسلاوا رایگان است، با این حال بسیاری از مهاجران تصمیم می گیرند فرزندان خود را به مدارس بین المللی و خصوصی بفرستند. این موسسات آموزش را عمدتاً به زبان انگلیسی ارائه می دهند، و حضور قابل توجهی از مدارس و دانشگاه های بین المللی و انگلیسی زبان در براتیسلاوا وجود دارد.

از نظر اقتصادی، اسلواکی در سال 2004 به عضویت اتحادیه اروپا درآمد و از آن زمان تاکنون جزو کشورهای اروپایی با بالاترین نرخ رشد تولید ناخالص داخلی بوده است. براتیسلاوا مهم ترین مرکز اقتصادی کشور است که 26 درصد از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده و ثروتمندترین شهر اسلواکی محسوب می شود. محیط کسب و کار در این شهر پر رونق است و شرکت های مختلف بین المللی و صنایع بزرگ را در خود جای داده است. شرکت هایی مانند Dell، Lenovo و IBM از جمله شرکت هایی هستند که در براتیسلاوا فعال هستند.

بخش های بانکداری، فناوری اطلاعات، گردشگری و بازرگانی در براتیسلاوا شرایط مطلوبی را نشان می دهند، در حالی که صنعت ساخت و ساز شاهد رشد قابل توجهی بوده است. یافتن شغل در براتیسلاوا به ویژه چالش برانگیز نیست و افرادی که در کشورهای خارج از اتحادیه اروپا زندگی می کنند می توانند مجوز کسب و کار دریافت کنند. نرخ مالیات بر درآمد برای درآمد سالانه تا سقف 16000 یورو 15٪ تعیین شده است. این بدان معناست که مشاغل کوچک با گردش مالی سالانه کمتر از 100000 یورو می توانند از این رقم متوسط ​​برای مالیات بر درآمد بهره مند شوند. ذکر این نکته ضروری است که براتیسلاوا یکی از پایتخت های نسبتا مقرون به صرفه و مقرون به صرفه در اروپا محسوب می شود که هزینه های زندگی بسیار پایینی دارد.

بیشتر بدانیم: مهاجرت به اسلواکی را به چه کسانی پیشنهاد می‌دهیم؟

دیدنی های براتیسلاوا

همانطور که قبلا ذکر شد، اسلواکی یکی از قلعه‌های غنی‌ترین مناطق اروپا و سراسر جهان است. در میان قلعه های معروف، قلعه براتیسلاوا با افتخار بر فراز دانوب ایستاده است و یکی از مشهورترین جاذبه های شهر است که بخشی از شخصیت تاریخی و فرهنگی آن را در بر می گیرد. اگر از پنجره های این قلعه به بیرون خیره شوید، شاهد یک تابلوی خیره کننده از همگرایی بین سه کشور همسایه اسلواکی، اتریش و مجارستان خواهید بود. این قلعه عظیم در حال حاضر میزبان اشیا و مجموعه‌هایی از موزه ملی اسلواکی است که از سراسر جهان پذیرای بازدیدکنندگان است.

یکی دیگر از نقاط قابل توجه در براتیسلاوا، میدان اصلی شهر است که با ساختمان های رنگارنگ و معماری چشم نواز تزیین شده و نمایی از روح دوران باروک و رنسانس را تداعی می کند. در اطراف این میدان مغازه ها و کافه های متعددی وجود دارد که فضایی صمیمی و دلنشین را برای بازدیدکنندگان ایجاد می کند.

کاخ ریاست جمهوری، کاخ تابستانی اسقف اعظم، قلعه دوین و کلیسای سنت مارتین تنها تعدادی از دیدنی های تاریخی هستند که میراث باستانی این شهر را تشکیل می دهند. وقتی صحبت از اوقات فراغت و سرگرمی به میان می‌آید، فراتر از بازدید از ساختمان‌های تاریخی، گالری‌ها و موزه‌های متعدد در شهر، گزینه‌های زیادی برای گردشگران و ساکنان براتیسلاوا وجود دارد. از گشت و گذار در رودخانه دانوب گرفته تا پیاده روی و دوچرخه سواری در اطراف شهر، اسب سواری، گلف، بازدید از باغ وحش، امتحان تیراندازی با کمان در باشگاه، ضربه زدن به کازینو، یا لذت بردن از نوشیدنی خوب در یکی از کلوب های شهر، همه اینها فعالیت هایی هستند. که تجربیات و سرگرمی های متنوعی را برای افراد ارائه می دهد.

حمل و نقل در براتیسلاوا

عمدتاً شامل اتوبوس، تراموا و اتوبوس های برقی است. اتوبوس‌ها بیشتر نقاط شهر را پوشش می‌دهند، در حالی که ترامواها در طول روز کارآمدتر و سریع‌تر هستند. به طور کلی، استانداردهای حمل‌ونقل عمومی در این شهر کاملاً رضایت‌بخش است، اما باید مراقب بازرسان بلیت بود، که گهگاه ممکن است به‌ویژه برای گردشگران، کمتر سازگار باشند. اطمینان از اینکه بلیط شما به آسانی در دسترس است و به درستی در ماشین های تعیین شده تایید شده است، به جلوگیری از هر گونه مشکل کمک می کند.

قیمت بلیط 1.20 یورو برای بیش از 60 دقیقه و 0.70 یورو برای کمتر از پانزده دقیقه است. بسیار مهم است که مطمئن شوید سفر شما کمتر از پانزده دقیقه طول می کشد. در غیر این صورت، ممکن است با جریمه 50 یورویی روبرو شوید. به طور کلی هزینه زندگی در براتیسلاوا مناسب است و این امر به ویژه در بخش حمل و نقل مشهود است. با خرید گذرنامه ماهیانه 18 یورویی می توانید یک ماه کامل از تمامی امکانات حمل و نقل درون شهری برخوردار شوید.

براتیسلاوا؛ زیبای کوچکِ دانوب+ (هزینه های زندگی در براتیسلاوا)

مخارج زندگی در براتیسلاوا

بلیط یک طرف وسایل عمومی 0.9 یورو
هزینه اولیه تاکسی 3.0 یورو
هزینه هر کیلومتر با تاکسی 0.75 یورو
قیمت یک لیتر بنزین 1.33 یورو
قیمت هر ساعت انتظار تاکسی 15.00 یورور

مخارج روزانه در براتیسلاوا

شیر (یک لیتر ) 0.75 یورو
نان تازه (پانصد گرم) 0.93 یورو
برنج (یک کیلو) 1.13 یورو
تخم مرغ (12عدد) 1.90 یورو
پنیر محلی (یک کیلو) 7.33 یورو
آب (یک و نیم لیتر) 0.60 یورو
سینه مرغ (یک کیلو) 5.33 یورو
گوشت گاو (یک کیلو) 8.27 یورو
سیب زمینی (یک کیلو) 0.91 یورو
پیاز (یک کیلو) 0.87 یورو
گوجه فرنگی (یک کیلو) 2.47 یورو
سیب (یک کیلو) 1.62 یورو
پرتغال (یک کیلو) 1.47 یورور

مخارج مسکن در براتیسلاوا

اجاره تک خوابه در مرکز شهر 623.36 یورو
اجاره تک خوابه خارج از مرکز شهر 481.41 یورو
اجاره سه خوابه در مرکز شهر 1039.23 یورو
اجاره سه خوابه خارج از مرکز شهر 766.00 یورو
خرید آپارتمان در مرکز شهر (قیمت هر متر) 3140.87 یورو
خرید آپارتمان خارج از مرکز شهر (قیمت هر متر) 2313.04 یورو

متوسط حقوق در براتیسلاوا

میانگین درآمد خالص ماهیانه 1059.03 یورو
درصد نرخ سالانه بهره وام 1.58 یورو

سایت های مرتبط با براتیسلاوا

وب سایت رسمی شهر www.bratislava.com
وبگاه بنیاد اراسموس، شعبه براتیسلاوا www.erasmusu.com/en/erasmus-bratislava
راهنمای گردشگری در شهر براتیسلاوا www.bratislavaguide.com
هزینه های زندگی در براتیسلاوا www.numbeo.com/cost-of-living/in/bratislava
معرفی جذابیت های براتیسلاوا www.britannica.com/place/Bratislava

سوالات متداول

هزینه های زندگی در اسلواکی به طور کلی کمتر از سایر کشورهای اروپایی است. این امر به دلیل عوامل مختلفی از جمله هزینه پایین مسکن، غذا و حمل و نقل است. میانگین هزینه های زندگی در اسلواکی به طور ماهانه به شرح زیر است: اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر: 400 تا 600 یورو اجاره آپارتمان یک خوابه در حومه شهر: 300 تا 500 یورو غذا: 200 تا 300 یورو حمل و نقل: 50 تا 100 یورو سرگرمی: 100 تا 200 یورو

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
11 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

من دوره لیسانس را در این شهر گذراندم… یک شهر زیبا و آرام. حیف که برگشتم. و حالا در به در به دنبال رفتن به اسلواکی هستم.

میتونم بپرسم چه رشته ای تحصیل کردید ؟

خیلی شهر جذابی هست امیدوارم قسمت بشه ماهم استفاده بکنیم از این زیبایی ممنون از مطالب کاملتون

برآورد قیمتها برای این چند شهر بسیار جالب است مرسی که انقدر نظرمون به نکات ریز جلب می کنید.

براتیسلاوا عالیه. هوای خوب و مردم آروم و ارزونی. ولی خب در مقایسه با وین و مونیخ و پاریس حرفی برای گفتن نداره.
هرچند اگه کسی دنبال زندگی آروم باشه گزینه خفنیه.

چقدر جذاب 😍 ممنون از معرفی کامل و دقیقتون.

امتیاز دهید
5/5
آخرین بروز رسانی
12 آبان 1402
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

عکس یک مرد که داخل تبلت مشغول جستجو در اینترنت است
عکس مربوط به شهر لندن در انگلیس است که یکی از ساختمان های معروف شهر که ساعت هم دارد.
تصویر یک آقا است که پاسپورتش دستشه و پرچم آلمان هم روی میزش است و دستش را دراز کرده که پاسپورت را به کس دیگه ای که توی عکس معلوم نیست داره میدهد- قوانین جدید جاب آفر آلمان
یه خانم که توی کتابخانه پشت سیستمش نشسته و کلی کتاب هم روی هم جلوی سیستمش هست- بهترین کشور برای آزمون آیلتس
تماس رایگان

اگر می‌دانید چه کشور و چه روشی مناسب شماست،
از میان بیش از ۱۶۰ روش موجود دست به انتخاب بزنید.