10 شهر برتر جهان برای زندگی

10 شهر برتر جهان برای زندگی
4
(10)

مجله معتبر لایف، بنابر رسم همیشگی‌اش، در 27 مارچ 2019 و با همکاری مؤسسات جهانی و جامعه‌شناسان، 10 شهر برتر جهان برای زیستن را با توجه به شاخص‌های «کیفیت زندگی» معرفی کرد.

 

مطابق انتظار و مشابه سال‌های قبل، باز هم اروپا در این زمینه دست بالا را در سطح جهان دارد. در این لیست ده‌گانه یک شهر در قاره امریکای شمالی و یک شهر در قاره اقیانوسیه هستند. باقی شهرها همگی در اروپا واقع شده‌اند. این شهرها را از نظر می‌گذرانیم:

 

رتبه اول: وین (Vienna)

 

پایتخت اتریش با 1.700.000 نفر جمعیت، نهمین شهر پرجمعیت اروپاست و جالب اینکه بیش از 70.000 ایرانی نیز در آن زندگی می‌کنند. وین پایتخت جهانی موسیقی است و پیشینه تاریخی بسیار قوی دارد. رود دانوب از میان آن می‌گذرد و قصرها و بافت تاریخی آن در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. اتریش، اسلواکی، چک و مجارستان چهار کشور تشکیل‌دهندۀ اروپای مرکزی هستند و نباید با اروپای شرقی اشتباه گرفته شوند.

 

10 شهر برتر جهان برای زندگی

 

رتبه دوم: زوریخ (Zurich)

 

پایتخت فرهنگی و اقتصادی سوئیس رتبه دوم را در این لیست دارد. زوریخ که از قضا در سال 2014 به‌عنوان گران‌ترین شهر جهان هم انتخاب شده بود، همچنین در برخی از رشته‌ها بهترین دانشگاه‌های جهان را دارد. این شهر که در دامنه‌های آلپ هست، دارای 400.000 نفر جمعیت است و حدود 6.000 ایرانی در آن زندگی می‌کنند.

 

 

رتبه سوم: ونکوور (Vancouver)

 

ونکوور با بیش از 650.000 نفر جمعیت، بزرگ‌ترین شهر ناحیۀ بریتیش‌کلمبیا در کانادا است. یک شهر بندرگاهی که حدود 30% آن را مهاجرین تشکیل می‌دهند. بیش از 52% ساکنین ونکوور زبان مادریشان انگلیسی نبوده است. فیلیپینی‌ها، هندی‌ها و ایرانی‌ها بخش عمده‌ای از این مهاجرین را تشکیل می‌دهند. یک شهر جدید‌التأسیس که نسبت به شهرهای اروپایی تاریخ چندانی ندارد، اما مدرن و برای برخی از سلیقه‌ها مطلوب است.

 

بیشتر بدانید: مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل

 

 

رتبه چهارم: مونیخ (Munich)

 

سومین شهر بزرگ آلمان با 1.300.000 جمعیت و مرکز ایالت بایرن است. مونیخ در میان دشت‌های پیوسته به آلپ واقع شده و آب‌وهوایی عالی دارد. در تمام شهر می‌توانید آثار تاریخی‌اش را شاهد باشید و علاوه بر اینکه 8 خط و 96 ایستگاه مترو دارد، به شهر دوچرخه‌ها معروف است. مونیخ برخلاف هامبورگ و کلن ایرانی‌های اندکی دارد.

 

بیشتر بخوانید: هر آنچه در رابطه با تحصیل در آلمان باید بدانید.

رتبه پنجم: آوکلند (Auckland)

 

بزرگ‌ترین شهر نیوزیلند، به همراه ونکوور تنها غیراروپایی‌های این لیست هستند. این شهر 1.500.000 نفری، بالاترین سرانه جهانی قایق‌های بادی شهری را دارد. یکی از امن‌ترین شهرهای جهان که حدود 4.000 ایرانی نیز ساکن آن هستند. این شهر بزرگ‌ترین بندر نیمکرۀ جنوبی جهان را در خود جای داده است.

 

10 شهر برتر برای زندگی کدام است

 

رتبه ششم: دوسلدورف (Dusseldorf)

 

این شهر 580.000 نفری مرکز ایالت نوردراین وستفالن آلمان است. کارخانجات و صنایعی که در اطراف این شهر هستند، ثروت زیادی را در سال‌های اخیر برایش به ارمغان آورده‌اند. دوسلدورفی‌ها خودشان را به‌عنوان شهری که بیشترین و بهترین بارها را دارد معرفی می‌کنند. محله آلتشتاد (دوسلدورف قدیم) یک مرکز توریستی نیز محسوب می‌شود.

 

 

رتبه هفتم: فرانکفورت (Frankfurt)

 

بزرگ‌ترین شهر ایالت هسن و پنجمین شهر بزرگ آلمان است. این شهر بیش از 50 موزه را در خود جای داده است و درعینِ‌حال مقر بانک مرکزی اتحادیۀ اروپا است. نمایشگاه‌های فرانکفورت در نوع خود معروف‌ترین و معتبرترین هستند. این شهر درعینِ‌حال یکی از شاهراه‌های ارتباطی و حمل‌ونقل اروپا است. جمعیت بیکاران این شهر نزدیک به صفر است. همچنین مجموعه آسمان خراش‌های فرانکفورت، در اروپا رقیب ندارد.

 

 

رتبه هشتم: کپنهاگ (Copenhagen)

 

پایتخت و بزرگ‌ترین شهر دانمارک است. به‌رغم داشتن 600.000 نفر جمعیت، به شهر پیاده‌ها معروف است. در این شهر به صورت مدام تلاش می‌شود، فضای حرکت اتومبیل‌ها محدود شوند و حالا بهترین شهر جهان برای پیاده‌هاست. همچنین طولانی‌ترین خیابان برای خرید در جهان در کپنهاگ است که بخشی از آن را در تصویر می‌بینید. این شهر دارای آزادی‌های مدنی فوق‌العاده‌ای هست. از تعداد ایرانی‌های ساکن کپنهاگ اطلاعی در دست نیست. دفتر مرکزی بسیاری از کمپانی‌های صنعتی و بانک‌های بزرگ در این شهر است.

 

 

رتبه نهم: ژنو (Geneva)

 

دومین شهر بزرگ سوئیس و کنار دریاچة ژنو قرار دارد. هشتمین شهر گران جهان، مقر اغلب سازمان‌های بین‌المللی در اروپا است. نمایندگی سازمان ملل در اروپا یکی از آنهاست. 190.000 نفر جمعیت داشته و مردمش به بانکداری در جهان شهره‌اند. این شهر پس از لندن و زوریخ سومین شهر رقابتی اقتصاد اروپاست. ایرانی‌ها ژنو را با محمدعلی جمالزاده، دکتر مهدی بازرگان و دکتر محمود حسابی می‌شناسند. هر سه آن‌ها مدتی را در ژنو که فرانسوی‌زبان است زندگی کرده‌اند.

 

 

بیشتر بدانید: راهکارهای دریافت اقامت اروپا

 

رتبه دهم: بازل (Basel)

 

سومین شهر پرجمعیت سوئیس با 169.000 نفر که در کنارۀ رود راین قرار دارد و به لحاظ صنعتی مرکز بسیاری از شرکت‌های صنایع شیمیایی و داروسازی است. این شهر با هر دو کشور آلمان و فرانسه هم‌مرز بوده و به لحاظ ورزشی نیز در اروپا معروف است. موزه‌های شگفت‌انگیز، پیاده‌راه‌های کهن و خانه‌های تاریخی بازل، آن را به یکی از مدعیان فرهنگی در اروپا تبدیل کرده است.

 

 

تا چه مقدار این مطلب مفید بود؟

میزان ستاره دلخواه را کلیک کنید

میانگین 4 / 5. تعداد: 10

تاکنون امتیازی ثبت نشده

8 دیدگاه
سوالات و نظرات خود را بنویسید