چهارصد هزار دانشجوی بین‌المللی در آلمان

چهارصد هزار دانشجوی بین‌المللی در آلمان
5
(3)

براساس آخرین اطلاعات ثبت‌نام رسمی دانشجویان در آلمان، تعداد دانشجویان بین‌المللی که در دانشگاه‌های آلمان مشغول به تحصیل هستند نسبت به ترم زمستانی سال گذشته (2019-2018) به 393597 نفر افزایش یافته است.

آلمان در رقابت بین‌المللی آموزش عالی، برنامه جدی‌ای را دنبال می کند، زیرا همواره دانشجویان بلندپرواز و بااستعداد را از سراسر جهان جذب دانشگاه‌های خود می‌کند. در نظر داشته باشید، آلمان جزو پنج مقصد برتر تحصیل در جهان قرار دارد؛ و تنها کشور اروپایی‌ست که هزینه‌های تحصیل در آن بسیار پایین می‌باشد.

ثبت‌نام دانشجویان از سراسر جهان در سال‌های اخیر و پس از حذف اخذ هزینه از دانشجویان خارجی در سال ۲۰۱۴ رشد چشم‌گیری داشته است و آخرین اطلاعات نشان می‌دهد این امتیاز برای دانشجویان خارجی قرار نیست تغییری داشته باشد.

بنابر آخرین آمار رسمی اعلام‌شده توسط آژانس ملی آمار (national statistical agency) در آلمان، از ترم زمستانی سال ۲۰۱۸ شمار دانشجویان غیرآلمانی مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های آلمان به 393597 نفر بالغ شده است؛ که در مقایسه با تعداد کل دانشجویان مشغول به تحصیلات عالی در آلمان، بدان معناست که دانشجویان خارجی ۱۴ درصد از جمعیت کل دانشجویان را به خود اختصاص داده‌اند.

بیشتر این تعداد دانشجو در دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل بوده‌اند (2نفر) که از این تعداد 90899 نفر آنها در ترم اول مشغول به تحصیل بوده‌اند، تعداد 28259 دانشجو نیز در دانشگاه‌های آموزش عالی حرفه‌ای ثبت‌نام کرده‌اند؛ و 122625/122 نفر نیز در کالج‌ها تحصیل می‌کرده‌اند.

نکته جالب توجه این است که، بنابر آمارها بیشتر تعداد دانشجویان در دانشگاه‌های آلمان پسر بوده‌اند (٪۵۳ ) در برابر ٪۴۷ درصد دانشجوی دختر . برای کسب اطلاعات درباره ویزای جستجوی کار آلمان وارد لینک شوید.

مهندسی همچنان جذاب‌ترین رشته برای دانشجویان بین‌المللی در آلمان است. در سال تحصیلی ۲۰۱۹-۲۰۱۸، دانشکده‌های مهندسی آلمان تعداد 32373 دانشجوی غیرآلمانی را در خود جای داده‌اند. تعداد دانشجویان پسر در دوره‌های مربوط به مهندسی در مقایسه با دختران هنوز هم بیشتر است؛ با این حال آمارها نشان از افزایش ناچیز دختران از 8965 نفر به 9140 نفر از سال تحصیلی 2018-2017 تا سال تحصیلی 2019-2018 دارند.

رشته‌های حقوق، تجارت و علوم اجتماعی نیز بسیار پرطرفدار هستند؛ زیرا 80991 دانشجوی بین‌المللی برای ترم زمستانی 2019-2018 در مجموع این سه رشته مشغول به تحصیل بوده‌اند. برخلاف مهندسی، بیشتر دانشجویان رشته‌های حقوق، تجارت و علوم اجتماعی را دانشجویان بین‌المللی به خود اختصاص داده‌اند. با نظر به این نکته که بنابر آمارها در سال گذشته 16008 دانشجوی زن خارجی برای تحصیل در رشته‌های حقوقٰ تجارت و علوم اجتماعی در آلمان مشغول به تحصیل بوده‌اند.

علوم انسانی، ریاضیات و علوم طبیعی نیز جذاب به نظر می‌رسند. اطلاعات ثبت‌نام از ترم زمستانی 2019-2018 نشان می‌دهد 11688 دانشجوی بین‌المللی به دنبال داشتن مدرک علوم انسانی، و 8622 دانشجو در ریاضیات و علوم طبیعی هستند.

همچنین آمارها نشان می‌دهند 59723 دانشجوی بین‌المللی در سال جاری در ترم اول مشغول به تحصیل شده‌اند و تعداد 28259 دانشجو نیز در دانشگاه‌های آموزش عالی حرفه‌ای ثبت‌نام کرده‌اند.

بیشترین تعداد دانشجویان بین‌المللی در ایالت‌های «نوردراین-وستفالن» و «بایرن» ثبت‌نام شده‌اند. بنابر این آمارها در سال گذشته 12882 دانشجوی خارجی تحصیلات خود را در نوردراین-وستفالن»(پرجمعیت‌ترین ایالت آلمان) و 10472 دانشجوی خارجی دیگر در دانشگاه‌های «بایرن» (دومین ایالت پرجمعیت آلمان) مشغول به تحصیل هستند.

در کنار بسیاری از رنکینگ‌های جهانی دانشگاهی، دانشگاه‌های آلمان در کنار بهترین‌های جهان قرار دارند. از یک سو، هزینه‌های تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی کم یا اصلاً اخذ نمی‌شود، و از سوی دیگر هزینه‌های زندگی در آلمان برای دانشجویان بین‌المللی بسیار مقرون به صرفه است. این دو عامل به همراه بسیاری از دلایل دیگر باعث می‌شود، تحصیل در آلمان کاملاً مقرون به صرفه بوده و هدف تحصیلی بسیاری از مشتاقان تحصیل از سراسر جهان باشد.

 

تا چه مقدار این مطلب مفید بود؟

میزان ستاره دلخواه را کلیک کنید

میانگین 5 / 5. تعداد: 3

تاکنون امتیازی ثبت نشده

2 دیدگاه
سوالات و نظرات خود را بنویسید