تحصیل دکتری در کانادا | فرایند، ساختار و طول دوره

دکترا در کانادا
4.4
(8)

تحصیل دکتری در کانادا این فرصت را به شما می‌دهد تا با اساتید برجسته کار کنید و از امکانات مدرن بهره ببرید. وقتی مدرک دکترا از دانشگاه های کانادا بگیرید، می‌توانید از یکی از بهترین طرح های ویزای کار پس از تحصیل در جهان استفاده کنید.

اگر می خواهید در این کشور ادامه تحصیل دهید، مقاله مدارک لازم برای ویزای کانادا را حتما بخوانید.

چرا تحصیل دکترا در کانادا؟

دانشگاه‌های مشهور بین‌المللی: قدمت قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کانادا به قرن هفدهم برمی‌گردد. این دانشگاه‌ها همچنین در بخش تحقیقات در سطح جهانی پیشرو هستند. شش دانشگاه کانادا در میان 150 موسسه برتر جهان قرار دارند.
هزینه‌های تحصیل: تحصیل دکترا در کانادا به طور کلی ارزان تر از ایالات متحده آمریکا است. به طوری که برخی از دانشگاه ها در واقع هزینه‌های بین‌المللی را کاهش می‌دهند.
فرصت‌های پس از تحصیل: با اخذ مدرک دکترا از دانشگاه های کانادا اجازه دانید تا سه سال در این کشور زندگی و کار کنید. این مسیر شما را برای اخذ اقامت دائم در کانادا یا حتی شهروندی این کشور هموار می‌کند.

تحصیل دکترا در کانادا در یک نگاه

تعداد دانشگاه‌ها: 98 دانشگاه
جوایز نوبل: 27 جایزه
قدیمی‌ترین دانشگاه: دانشگاه لاوال – 1663 (Université Laval)
دانشجویان بین‌المللی: حدود 280 هزار دانشجو
طول دوره دکترا در کانادا: 3 تا 6 سال
هزینه تحصیل دکتری در کانادا: 2500 تا 17000 دلار
سال آکادمیک: سپتامبر تا آوریل

تحصیل دکتری در کانادا

ساختار تحصیل در مقطع دکترا در کانادا

حدود 100 دانشگاه تحقیقاتی در کانادا وجود دارد. این دانشگاه‌ها اغلب دوره دکتری را با همه امکانات و تخصص لازم برای آموزش از دانشجویان ارائه می‌دهند. دانشگاه های کانادا بسته به نحوه دریافت بودجه می‌توانند دولتی یا خصوصی باشند. دانشگاه های دولتی کانادا از نظر مالی توسط استان یا سرزمین محلی خود حمایت می‌شوند و دوره‌های دکترا ارائه دهند. بودجه دانشگاه های خصوصی از منابع شخص ثالث (مانند سازمان‌های مذهبی) تامین می شود و معمولا کوچکتر و تخصصی‌تر هستند.

کانادا از 10 استان و 3 قلمرو تشکیل شده است. استان‌ها نهادهای مستقلی هستند (مشابه ایالت‌های آمریکا) در حالی که قلمروها دارای اختیارات خود از سوی دولت مرکزی فدرال هستند. مهم ترین تفاوت بین استان‌ها و مناطق کانادا برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع دکترا این است که فقط استان‌ها دارای دانشگاه‌های تحقیقاتی (با توانایی ارائه دوره‌های دکترا) هستند.

طول دوره دکتری در کانادا

تحصیل در رشته‌های مختلف از جمله دکترای حرفه‌ای مانند مدیریت بازرگانی (DBA) و دکترای آموزش (EdD) در کانادا امکانپذیر است. بیشتر رشته‌ها حداقل سه سال تحصیل و تحقیق تمام وقت نیاز دارند، اما در برخی رشته‌ها می‌تواند تا شش سال نیز طول بکشد.
برای اخذ پذیرش دکترا در کانادا باید مدرک کارشناسی ارشد داشته باشید. تحصیل مقطع دکترا در کانادا می‌تواند به زبان انگلیسی، فرانسوی یا هر دو باشد.

فرآیند تحصیل دکتری در دانشگاه های کانادا

تحصیل در مقطع دکتری در کانادا شباهت بیشتری به انگلیس دارد تا آمریکا. در حالی که دکترا در آمریکا به طور معمول با یک یا دو سال آموزش در کلاس و امتحانات آغاز می‌شود تا قبل از اینکه دانشجو موضوع پایان‌نامه خود را معلوم کند، دکترا در کانادا از ابتدا تمرکز زیادی روی تحقیق دارد. دوره تحصیل دکترا در کانادا اغلب بر مهارت‌های کلیدی مانند تکنیک‌های تحقیق عملی و اصول روش‌شناختی یا آموزش‌های مفید دیگر در زمینه‌هایی مانند تدریس، ارائه یا نشریه تمرکز دارد. در برخی از رشته‌های دکترا دوره‌های کارآموزی نیز ارائه می‌شود. به طور کلی، دانشجویان این دوره ها را پیش نوشتن پایان‌نامه تکمیل می‌کنند.

برخی از دانشگاه‌ها در پایان سال اول یا دوم از دانشجویان می‌خواهند در آزمون جامع برای بررسی دانش عمومی آنها شرکت کنند. این آزمون تا حدودی شبیه MPhil است که در دانشگاه های انگلیس استفاده می‌شود.

معیار اصلی برای ارزیابی دکترا در کانادا، اصالت و کیفیت پایان‌نامه دانشجو است. به طور معمول قبل از نوشتن نسخه نهایی بر اساس بازخورد استاد راهنما، تهیه پیش‌نویس پایان‌نامه را در نیمه دوره دکتری خود شروع می‌کنید.

پس از ارسال پایان نامه، کمیته ای از کارشناسان برای خواندن و بررسی آن انتخاب می‌شوند. شما باید به دفاع شفاهی از پایان‌نامه خود بپردازید. در نهایت کارشناسان تصمیم می‌گیرند که آیا عملکرد امتحان شما رضایت‌بخش بوده است یا خیر. برخی از دوره‌های PhD در کانادا نیز شامل دوره‌ها و امتحانات قبل از پایان‌نامه است.

تا چه مقدار این مطلب مفید بود؟

میزان ستاره دلخواه را کلیک کنید

میانگین 4.4 / 5. تعداد: 8

تاکنون امتیازی ثبت نشده

4 دیدگاه
سوالات و نظرات خود را بنویسید