کارشناسی ارشد در ایتالیا | هزینه، مدارک لازم و بورسیه های تحصیلی

کارشناسی ارشد در ایتالیا
4.5
(10)

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا تجربه‌ای است که تا پایان آموزش و حرفه‌تان با شما خواهد ماند. با تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد فرصت آموزش در دانشگاه‌های تاریخی، بهره‌مندی از تحقیقات پیشرفته مدرن و البته شانس کشف یکی از زیباترین نقاط اروپا را خواهید داشت. مدرک کارشناسی ارشد در ایتالیا به معنای تحصیل در یکی از معتبرترین سیستم‌های آموزش عالی در جهان است. دانشگاه‌های بسیار قدیمی در ایتالیا وجود دارد. حتی قدیمی‌ترین دانشگاه جهان با نام دانشگاه بولونیا در این کشور است.

چرا تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا

در اینجا چند دلیل وجود دارد که چرا باید مدرک کارشناسی ارشد در ایتالیا بگیرید:
شهریه مقرون به صرفه: دانشگاه های دولتی ایتالیا نسبتا دانشگاه‌های مقرون به صرفه‌ای برای دانشجویان بین‌المللی هستند. همچنین این دانشگاه‌های بورسیه تحصیلی متعددی به دانشجویان خود ارائه می‌دهند.
دانشگاه‌های به روز و رشته‌های متعدد: تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا به معنای آموزش در دانشگاه‌های به‌روز باامکانات مدرن است. مدرک دانشگاه های ایتالیا در بسیاری از نقاط جهان معتبر است.
فرصت‌های تحقیقاتی – سیستم دانشگاهی ایتالیا به عنوان یکی از اعضای اصلی جامعه دانشگاهی اروپا ارتباطات فوق‌العاده‌ای با سایر موسسات در سراسر قاره اروپا (و حتی فراتر از آن) دارد.
موقعیت کشور ایتالیا: یکی از دلایل تحصیل ارشد در ایتالیا موقعیت این کشور است. کشوری در اروپا که به عنوان موقعیت ایتالیا به عنوان یک مرکز غذا، فرهنگ و سرگرمی و مد شناخته می‌شود. ایتالیا مکانی فوق‌العاده برای گسترش افق شما به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی است.

دانشگاه های ایتالیا برای تحصیل کارشناسی ارشد

ایتالیا در سال 1999 یک ساختار سه چرخه‌ای را در سراسر آموزش عالی اروپا معرفی کرد. این سیستم که فرآیند بولونیا (Bologna process) نامیده می‌شود، با هدف ایجاد یک منطقه آموزش عالی مشترک در اروپا، امکان انتقال آسان‌تر اعتبار (ECTS) و چارچوب تشخیص صلاحیت در اروپا را فراهم می‌آورد.
چندین نوع مختلف موسسه آموزش عالی در ایتالیا برای تحصیل کارشناسی ارشد وجود دارد. همچنین دیگر موسسات «غیر دانشگاهی» نیز تحصیلات تکمیلی در ایتالیا را (به عنوان مثال مدارس طراحی و هنر) ارائه می‌دهند. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا گزینه‌های زیر پیش‌روی شماست:
دانشگاه‌ های دولتی ایتالیا – بیشتر دانشگاه های ایتالیا دولتی و متمرکز بر تحقیقات هستند. 67 دانشگاه دولتی در ایتالیا وجود دارد. دانشگاه‌های بزرگ که میزبان بیش از 100 هزار دانشجو هستند تا موسسات تخصصی بسیار کوچکتر که فقط چندین هزار دانشجو دارند. دانشگاه‌های دولتی همگی مستقل هستند و اولویت‌ها و مقررات خود را تعیین می‌کنند.
دانشگاه های خصوصی ایتالیا: این دانشگاه‌ها که با تایید دولت فعالیت می‌کنند، نیز در دسترس دانشجویان قرار دارند. 29 دانشگاه خصوصی در ایتالیا وجود دارد. اگر تحصیل در دانشگاه خصوصی در ایتالیا را انتخاب می‌کنید، باید این دانشگاه مورد تایید توسط وزارت آموزش و پرورش ایتالیا باشد. دانشگاه‌های خصوصی معتبر استاندارد آموزشی یکسانی با دانشگاه‌های دولتی دارند. همچنین مدارک تحصیلی این دانشگاه‌ها با مدارک دولتی تفاوتی ندارند. تنها تفاوت دانشگاه‌های خصوصی و دولتی در ایتالیا شهریه آنهاست.
دانشگاههای خارجی (Università per Stranieri) : این دانشگاه‌ها به دنبال آموزش زبان و فرهنگ ایتالیایی به دانشجویان خارجی هستند. دو دانشگاه خارجی در ایتالیا وجود دارد. قدیمی‌ترین آنها در پروجاست که در سال 1921 تاسیس شد و دیگری در سیه‌نا قرار دارد. مسئولیت دیگر آنها مدیریت دو آزمون زبان ایتالیایی یعنی CILT و CELI است.
مدارس عالی (Scuole Superiori) : این موسسات دارای موقعیت حقوقی منحصر به فردی هستند که به آنها امکان می ‌دهد فقط در تحصیلات تکمیلی دانشگاهی تخصص داشته باشند.
دانشگاه‌های فنی (Politecnici) : دانشگاه های فنی ایتالیا شباهت زیادی به دانشگاه های دولتی دارند اما تمرکز آنها منحصرا در دو زمینه مهندسی و معماری است.
دانشگاه‌های آنلاین: این دانشگاه ها دوره‌های معتبر دولتی را با آموزش الکترونیکی ارائه می‌دهند.

دانشگاه آنلاین

شهرهای دانشگاهی ایتالیا

شهرهای دانشگاهی ایتالیا متعدد هستند. برای تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا گزینه‌های مختلفی پیش‌رو دارید. چه به دنبال یک شهر تاریخی دانشگاهی مانند پادوا، یا یک کلانشهر مدرن مانند میلان یا مکان‌های دیدنی باستانی رم باشید، دانشگاه‌های مختلفی در دسترس است.

تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا

سیستم آموزش عالی ایتالیا از تعامل بسیار قدرتمندی با موسسات و شرکای اروپایی بهره‌مند است. این یعنی دانشگاه های ایتالیا دارای موافقتنامه‌های متعدد مبادله با دیگر دانشگاه های اروپا هستند. کارشناسی ارشد در ایتالیا می‌تواند راه را برای ورود به موسسات اروپایی با کیفیت بالا باز کند.

کارشناسی ارشد در دانشگاه های ایتالیا دو سال به طول می‌انجامد. پس از گذراندن 120 ECTS که از ECTS برای دوره‌های اصلی، انتخابی، سمینارها و پایان‌نامه شکل گرفته است، اعطا می‌شود. مقاطع کارشناسی ارشد به چهار ترم با تعطیلات تابستانی بین سال اول و سال دوم تقسیم می‌شوند. بیشتر رشته های کارشناسی ارشد در ایتالیا بر اساس سخنرانی‌ها، آموزش‌ها، کار گروهی و دروس (اگر در رشته علوم یا مهندسی تحصیل کنید، به احتمال زیاد جلسات عملی نیز خواهید داشت) شکل گرفته است. هدف این است که دانش بیشتری در مورد رشته خود و همچنین مهارت‌های فنی، بین فردی و تحقیقی یاد بگیرید. ترم چهار به پایان‌نامه دانشجویان اختصاص داده می‌شود. دانشجویان می‌تواند در این ترم، روی یک نظریه یا یک پروژه تحقیقاتی کار کنند.

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا

بسیاری از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در ایتالیا ساختار هزینهای خود را ایجاد می‌کنند. از این رو، سطح شهریه‌ها در دانشگاه‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است. با این حال، حداقل هزینه قانونی برای ثبت‌نام و حداکثر سطح برای مشارکت دانشجویان در هزینه‌ها و خدمات وجود دارد که نمی‌تواند از 20 درصد بودجه دولتی بیشتر باشد. شهریه دانشگاه های دولتی ایتالیا(tasse) برای دانشجویان داخلی و اتحادیه اروپا به طور متوسط سالانه 1520 یورو است. بسته به دانشگاه، ممکن است شهریه تحصیل در این مقطع به حدود 30 یورو نیز برسد.
دانشگاه های خصوصی ایتالیا بسیار گرانتر از دانشگاه‌های دولتی این کشور هستند. برای تحصیل کارشناسی ارشد در دانشگاه های خصوصی ایتالا ممکن است حداقل 12000 یورو در سال هزینه کنید. همچنین گاهی این هزینه‌ها می‌تواند تا حدود 100 یورو نیز برسد.

هزینه کارشناسی ارشد در ایتالیا

بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد در ایتالیا

با وجود اینکه هزینه تحصیل در ایتالیا ارزان نیست، اما بورسیه‌های تحصیلی در اختیار دانشجویان قرار دارد. بسیاری از دانشگاه‌ها و موسسات این کشور دانشجویان بین‌المللی و ایتالیایی در قالب بورسیه تحصیلی، وام دانشجویی، مسکن، بلیط غذای رستوران دانشگاه و معافیت از هزینه حمایت می‌کنند. اگر شرایط لازم بورسیه تحصیلی در مقطع ارشد در ایتالیا را داشته باشید، هزینه‌های شما تا حد زیادی تامین خواهد شد.

برخی از مهمترین بورسیه‌ های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا عبارتند از:

– بورسیه‌های تحصیلی وزارت امور خارجه ایتالیا برای دانشجویان خارجی

– بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه های ایتالیا (برای بررسی این بورسیه باید وب‌سایت دانشگاه‌ها برای جزئیات بیشتر بررسی کنید).

– صندوق تحصیل در خارج از کشور

اپلای کارشناسی ارشد در ایتالیا

برای اپلای کارشناسی ارشد در ایتالیا باید یک مدرک کارشناسی یک کارشناسی (یا معادل بین‌المللی) آن را ارائه دهید. همچنین ممکن است برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا در مقطع ارشد لازم باشد در آزمون ورودی شرکت کنید. به عنوان مثال، برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد در رشته‌های اقتصاد، مدیریت، امور مالی و مطالعات تجاری، از شما آزمون GMAT یا GRE گرفته خواهد شد.
همچنین برای تحصیل کارشناسی ارشد به زبان ایتالیایی، باید تسلط خوبی بر این زبان داشته باشید. دانشگاه های ایتالیا از شما مدرک زبان ایتالیایی درخواست خواهند کرد.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد

برای تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:
– دیپلم و کارشناسی و ریزنمرات (به همراه ترجمه)
– مدرک زبان. تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی امکانپذیر است. انگلیسی آیلتس 6 و ایتالیایی مدرک زبان B2 ضروری است.
– رزومه کامل
– یک بیانیه شخصی که ویژگی‌های شما را مطرح می‌کند. همچنین در این نامه باید بنویسید که چرا شما بهترین کاندیدای این رشته هستید. در عین حال از آرزوهای شغلی خود بگویید.
– دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا باید بیمه درمانی داشته باشند.
– تمکن مالی حدود ۸۰۰۰ یورو
– همچنین معدل دانشجویان باید بالای 14 باشد تا بتوانند در دانشگاه های ایتالیا پذیرش بگیرند.
– توجه داشته باشید که مدارک مربوط به تحصیلات قبلی (دیپلم و ریزنمرات) باید به زبان ایتالیایی ترجمه شود. اگرچه برخی از دانشگاه‌ها مدارک انگلیسی و فرانسوی را نیز می‌پذیرند.

تحصیل کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در ایتالیا

دانشجویان می‌توانند در مقطع ارشد در ایتالیا به زبان انگلیسی تحصیل کنند. بسیاری از رشته‌های ارشد در دانشگاه های ایتالیا به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. از این رو نیازی به زبان ایتالیایی نخواهید داشت. دانشجویان برای تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا در مقطع ارشد باید حداقل آیلتس 6 داشته باشند.

ویزای دانشجویی ایتالیا برای تحصیل کارشناسی ارشد

دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا برای تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا باید ویزای دانشجویی بگیرند. این کار را می‌توانید در سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور خود انجام دهید. با توجه به مدت زمان لازم برای دریافت ویزا، به شما توصیه می‌کنیم به محض دریافت پذیرش دانشگاه، برای ویزای دانشجویی ایتالیا درخواست دهید.
مدارک لازم:
– فرم درخواست ویزا
– عکس جدید پاسپورتی
– پاسپورت معتبر
– نامه پذیرش از یک دانشگاه در ایتالیا
– تمکن مالی
– بیمه درمانی
– اثبات محل اقامت شما در ایتالیا
– همچنین اگر از هر سازمانی بورسیه یا کمک هزینه دریافت می‌کنید ، باید مدرک آن را ارائه دهید.

تا چه مقدار این مطلب مفید بود؟

میزان ستاره دلخواه را کلیک کنید

میانگین 4.5 / 5. تعداد: 10

تاکنون امتیازی ثبت نشده

2 دیدگاه
سوالات و نظرات خود را بنویسید