همه چیز درباره ویزای EB2 آمریکا و شرایط اخذ آن

5
(2)

متقاضیان مهاجرت به آمریکا نیاز به یک ویزای مهاجرتی دارند تا امکان اقامت دائم در آمریکا را داشته باشند. ویزای EB2 آمریکا یک ویزای مهاجرتی مبتنی بر اشتغال با اولویت بالا است که می‌تواند امکان اقامت دائم برای واجدین شرایط دریافت این ویزا را فراهم کند. قانون این ویزا در آمریکا در سال ۱۹۹۰ تصویب شد. در صورتی که متقاضیان مهاجرت به آمریکا مدرک پیشرفته آکادمیک داشته باشند و یا دارای توانایی‌های خارق العاده و استثنایی باشند واجد شرایط اخذ ویزای EB2 هستند و می‌توانند از طریق این ویزا گرین کارت خود، برای اقامت دائم در آمریکا را کسب کنند.

همه چیز درباره ویزای EB2 آمریکا و شرایط اخذ آن

درصورتی که شما موفق به دریافت این ویزا شوید شما یک شهروند آمریکایی محسوب می‌شوید و می‌توانید از تمام مزایایی که یک شهروند آمریکایی بهره می‌برد بهره‌مند شوید. از جمله این مزایا می‌توان به دریافت خدمات تأمین اجتماعی، سفر بدون محدودیت بین ایالت‌های آمریکا، افتتاح حساب بانکی و… نام برد. ما در این مقاله سعی داریم تا اطلاعات کاملی درباره ویزای EB2 آمریکا به شما ارائه داده و پاسخگوی سؤالات متداول شما در این زمینه باشیم. ‌امیدواریم با اطلاعاتی که در اختیارتان قرار می‌دهیم بتوانیم کمک شایانی به شما در پیشبرد اهدافتان کنیم.

ویزای EB2 به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

تنها افرادی می‌توانند ویزای EB2 دریافت کنند که جزء یکی از سه دسته زیر باشند.

۱) افراد دارای مدرک پیشرفته دانشگاهی

از جمله متقاضیانی که می‌توانند از طریق ویزای EB-2 اقامت دائم و گرین کارت خود را دریافت کنند کسانی هستند که دارای مدرک تخصصی و پیشرفته دانشگاهی هستند. افرادی که مدرک تحصیلی آن‌ها لیسانس، فوق لیسانس و یا دکترا از دانشگاه‌های آمریکا و یا معادل این مدارک از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی خارج از آمریکا باشد می‌توانند برای دریافت ویزا EB-2 جهت اقامت دائم در آمریکا اقدام کنند.

افرادی که مدرک لیسانس آن‌ها دریافتی از یک مؤسسه آموزشی و یا دانشگاهی خارج از آمریکا است برای اقدام از طریق این ویزا باید سابقه ۵ سال کار متوالی در رشته خود را داشته باشند.

بیشتر بخوانید: شرایط تحصیل در آمریکا چیست؟

در صورتی که شغل پیشنهاد شده به فرد از طریق کارفرمای آمریکایی نیاز به داشتن مدرک دکترا و یا معادل آن از دانشگاه‌های خارج از آمریکا را داشته باشد شخص باید جهت اقدام برای دریافت ویزای EB-2 مدرک دکترای خود را جهت احراز صلاحیت ارائه دهد. در این شرایط مدرک کارشناسی و یا کارشناسی ارشد برای گرفتن ویزا کافی نیست و باعث ردصلاحیت فرد می‌شود.

به جز ارائه مدارک تحصیلی برای دریافت ویزای EB-2 ارائه گواهی اشتغال نیز الزامی است. دارندگان مدرک کارشناسی به همراه مدارک دانشگاهی خود باید مدارکی را ارائه دهند که سابقه ۵ سال کار آن‌ها را به طور متوالی ثابت کند در غیر این صورت صلاحیت آن‌ها تأیید نمی‌شود.

۲) افرادی که توانایی استثنایی در کار دارند

از جمله متقاضیانی که واجد شرایط دریافت ویزای EB- 2 آمریکا هستند افرادی هستند که توانایی استثنایی در شغل و یا تخصص خود دارند. به عبارت خیلی ساده افرادی واجد شرایط دریافت این ویزا هستند که از نظر دولت آمریکا در شغل و یا تخصص خود سرآمد و نخبه باشند. این افراد باید مدارکی جهت احراز صلاحیت ارائه دهند که مهارت و یا تخصص آن‌ها را در سطحی بسیار بالا‌تر از حد معمول در زمینه‌های هنر، علوم و یا کسب و کار ثابت کند.

افرادی که توانایی استثنایی در کار در آمریکا دارند

برای اینکه این افراد بتوانند صلاحیت خود را برای دریافت ویزای EB-2 آمریکا به اثبات برسانند نیاز است که حداقل سه مورد از معیار‌های زیر را داشته باشند.

 1. مدارک و یا شواهد دریافتی از یک دانشگاه، مؤسسه آموزشی و یا یک کالج مانند جایزه، دیپلم و یا گواهی که که حاکی از توانایی استثنایی متقاضی دریافت ویزا، از این طریق است.
 2. مدارکی از کارفرمای سابق و یا فعلی که نشان دهنده سابقه حداقل ۱۰ سال کار متقاضی به صورت کامل و تمام وقت در شغل و تخصص مورد نظر متقاضی است.
 3. مدارکی که نشانده فعالیت مجاز متقاضی به صورت حرفه‌ای در تخصص و یا شغل مورد نظر است.
 4. مدارک و یا شواهدی که حرفه‌ای بودن متقاضی در شغل مورد نظر را به اثبات می‌رساند و بیانگر پاداش و مزایایی است که متقاضی به دلیل حرفه‌ای بودن دریافت کرده است.
 5. مدارکی که عضویت متقاضی در یک انجمن و یا گروه حرفه‌ای را اثبات می‌کند. در صورتی که این عضویت در یک انجمن بین‌المللی باشد مزیت بیشتری به حساب می‌آید.
 6. مدارک و شواهدی که بیانگر قدردانی نهاد‌ها، مؤسسات حرفه‌ای و ارگان‌های دولتی از خدمات ارزنده متقاضی و یا دستاورد‌های باارزش او در زمینه شغلی و تخصصی متقاضی است.
 7. سایر مدارک و شواهدی که می‌تواند بیانگر حرفه‌ای و یا متخصص بودن و استثنایی بودن شخص در حرفه مورد نظر است نیز قابل قبول است.

۳) واجدین شرایط دریافت ویزای مهاجرتی منافع ملی آمریکا NIW

یکی از ویزا‌های زیر مجموعه ویزای EB-2 ویزای منافع ملی آمریکا و یا NIW است که به افرادی تعلق می‌گیرد که استعداد قابل توجهی در زمینه ورزش، هنر، علوم و یا بازرگانی دارند. این ویزا به دلیل شرایطی که دارد بسیار محبوب مهاجرین است. در ادامه مقاله در مورد این ویزا برایتان بیشتر توضیح خواهیم داد.

ویزای منافع ملی آمریکا (NIW)چیست؟

ویزای منافع ملی آمریکا (National Interest Waiver) یا همان NIW یکی از روش‌های مهاجرت به آمریکا است که اتباع غیر آمریکایی می‌توانند از طریق آن اقامت دائم آمریکا را کسب کنند. افرادی که از طریق این ویزا خواستار اقامت دائم آمریکا هستند در واقع و به زبان ساده عنوان می‌کنند که حضور آن‌ها در خاک آمریکا می‌تواند منافع ملی زیادی برای ایالات متحده داشته باشد به حدی که دولت آمریکا می‌تواند از شرایط جاب آفر و گواهی کار چشم‌پوشی کند.

ویزای منافع ملی آمریکا (NIW)چیست؟

از اینرو برای ویزای منافع ملی آمریکا نیازی به اسپانسر شدن و یا پیشنهاد کاری یک کارفرمای آمریکایی نیست. شخصی که قصد استفاده از این ویزا برای اقامت دائمی در خاک آمریکا را دارد باید قادر به اثبات توانایی‌های فوق‌العاده خود باشد و همچنین بتواند ثابت کند که حضور او در آینده برای منافع ملی آمریکا در جنبه‌های مختلفی همچون آموزشی، اقتصادی، فرهنگی و رفاهی مفید است.

اگرچه قانون تعریف مشخصی از توانایی‌های فوق‌العاده که به نفع ایالات متحده باشد ارائه نداده است، اما متقاضیان دریافت این ویزا باید شرایطی که به طور مشخص در قانون ذکر شده را داشته باشند.

شرایط ویزای EB2 از طریق NIW

برای دریافت اقامت دائم آمریکا از طریق NIW باید ۳ مورد مهم مورد توجه قرار گیرد:

 • تلاش پیشنهادی که متقاضی ارائه می‌دهد باید شایستگی قابل توجه و اهمیت بسیار زیادی از جهت ملی داشته باشد.
 • باید امکان توسعه و پیشبرد تلاش پیشنهادی برای متقاضی وجود داشته باشد.
 • قبول تلاش پیشنهادی باید منفعت زیادی برای ایالات متحده داشته باشد تا از الزاماتی مانند جاب آفر چشم‌پوشی کند.

USICS برای تعیین اینکه فرد شایستگی قابل توجه‌ای دارد یا خیر بیشتر فعالیت‌های عملی فرد را مورد توجه قرار می‌دهد. فعالیت‌های عملی فرد در صورتی که به‌گونه‌ای باشد که منافع ملی آمریکا را تأمین کرده و در جهت پیشبر این منافع باشد قابل قبول است.

برای اثبات امکان توسعه و پیشبرد تلاش فرد نیاز به مدارکی است که اثبات‌کننده مهارت و دانش فرد باشد. مدارکی همچون مستنداتی در مورد ثبت اختراع فرد، گزارشاتی در مورد دستاورد‌ها و تلاش‌های فرد، گواهینامه‌ها و… می‌توانند به اثبات این موضوع به USICS کمک کنند.

تأثیر تلاش فرد و ارائه مدارکی دال بر نشان دادن این تأثیرات می‌تواند اهمیت ملی تلاش‌های فرد متقاضی را برای USICS نمایان کند. برای مثال مدارکی که نشان‌دهنده پیامد‌های ملی تلاش فرد در کشور مبدا باشد می‌تواند بسیار مفید باشد.

مدارک مورد نیازبرای دریافت ویزای EB-2

برای اخذ ویزای منافع ملی آمریکا مدارکی مورد نیاز است که متقاضی باید تمام این مدارک را برای دریافت ویزا جمع‌آوری کرده و ارسال کند. این مدارک شامل موارد زیر است:

 • مدارکی جهت اثبات پیدا کردن یک شغل تمام وقت در آمریکا
 • گواهی کاری که پیشتر از طرف کارفرمای آمریکایی ارسال شده و مورد تأیید USICS قرار گرفته
 • بیمه سلامت
 • گواهی داشتن تمکن مالی
 • توصیه نامه کارفرمای پیشین
 • مدارک احراز هویت مانند پاسپورت و شناسنامه و سند ازدواج
 • ریز نمرات جهت متقاضیان تحصیلی
 • عکس پرسنلی
 • تأییدیه از آزمایش‌های پزشکی و واکسیناسیون
 • کارت پایان خدمت
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • برگه درخواست ویزا و پرداخت هزینه سفارت

هزینه‌های ویزای مبتنی بر اشتغال

دریافت ویزای مبتنی بر اشتغال آمریکا هزینه‌هایی دارد که شما برخی از این هزینه‌ها را در مراحل مختلف این پروسه باید به سفارت پرداخت کنید که هزینه آن در سفارت‌های مختلف متفاوت است و برخی را نیز جهت پیشبرد اهداف باید پرداخت کنید. ما در این قسمت مقاله برای اینکه بتوانید پیش‌بینی درستی از هزینه‌ها داشته باشید در زیر لیست این هزینه‌ها را برای شما عنوان کرده‌ایم:

 • هزینه پردازش درخواست ویزای مهاجرتی از نوع ویزای کاری
 • هزینه تشکیل شدن دادخواست مهاجرت جهت کارگران خارجی( فرم I -۱۴۰)
 • هزینه واکسیناسیون‌های لازم و معاینات پزشکی
 • هزینه سفر به سفارت جهت مصاحبه برای ویزا
 • هزینه‌های فتوکپی
 • هزینه‌های دریافت و آماده‌سازی مدارک لازم جهت درخواست ویزا مانند گواهی عدم سوء پیشینه، پاسپورت و …

مصاحبه و حضور در سفارت آمریکا

در پروسه دریافت ویزای کاری آمریکا متقاضی دریافت ویزا باید برای مصاحبه به سفارت آمریکا مراجعه کند. برای مراجعه به سفارت آمریکا بهتر است که برگه ثبت تاریخ مصاحبه، فیش پرداخت هزینه ویزا و اصل گذرنامه را همراه داشته باشید زیرا در برخی از سفارت‌ها بدون مشاهده این مدارک اجازه ورود به سفارت به شما داده نخواهد شد.

مصاحبه و حضور در سفارت آمریکا

باید توجه داشته باشید که ورود برخی وسایل به داخل سفارت ممنوع است. از همراه داشتن آن‌ها خودداری کنید. وسایلی مانند تلفن همراه، عطر، مایعات، بسته‌های مهروموم شده، کوله، کیف، تجهیزات الکترونیک از آن دسته‌اند. برای ورود به سفارت شما باید از یک بازرسی امنیتی رد شوید. این بازرسی گاهی شامل اسکن فلزیاب نیز هست. پس از ورود به سفارت شما باید فرایند تأیید اثر انگشت را انجام دهید تا با مقایسه اثر انگشت شما با اثر انگشت گرفته‌شده در مرکز OFC مقایسه شود و تأیید شود.

رفتن به سالن انتظار برای انجام مصاحبه پس از انگشت‌نگاری انجام می‌شود. در هنگام انتظار برای مصاحبه باید در سکوت کامل باشید. در هنگام مصاحبه بین شما و مصاحبه‌کننده شیشه‌ای وجود دارد و شما و مصاحبه‌کننده از طریق یک بلندگو و میکروفون با یکدیگر صحبت خواهید کرد. تنها شیاری در زیر شیشه وجود دارد که شما می‌توانید مدارک خود را تحویل دهید.

به‌خاطر داشته باشید که برای جواب به سؤالات مصاحبه‌کننده باید کاملاً صداقت را رعایت کنید. جواب‌ها را بدون مکث طولانی ارائه دهید. توجه کنید که این مصاحبه تنها برای اثبات صحت ادعا‌های شما است نه برای تحلیل شخصیت شما ازاینرو با لحنی مطمئن و واقعی سخن بگویید و به حاشیه نروید.

تفاوت ویزای EB-1 و ویزای EB-2

مهم‌ترین تفاوت بین ویزای EB-1 آمریکا و ویزای EB-2 شرایط متفاوت پذیرش افراد در هر کدام از این دو ویزا است. در ویزای EB-1 معیار‌های پذیرش سخت‌تر است. برای پذیرفته شدن در این ویزا افراد باید در سطح بسیار قابل توجه و برجسته‌ای قرار گرفته باشند و تجربه، دانش و تخصص بسیار بالایی در زمینه کاری خود داشته باشند. شرایط مشکل‌تر ویزای کاری EB-1 باعث شده که متقاضیان کمتری برای دریافت این ویزا اقدام کنند.

تفاوت ویزای EB-۱ و ویزای EB-۲

برای اقدام به درخواست جهت ویزای EB-2 داشتن حداقل مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکترا با سابقه حداقل ۵ سال کار مداوم و مستمر کافی است. ازاینرو متقاضی دریافت این ویزا بیشتر است.

بیشتر بخوانید: تحصیل دکتری در آمریکا | هر آنچه باید درباره اپلای، هزینه و مدارک بدانید

اگرچه شرایط پذیرش از طریق ویزای EB-1 بسیار مشکل‌تر از EB-2 است و فرد متقاضی ویزای EB-1 واقعاً باید برجسته باشد و در سطح بالایی قرار داشته باشد؛ اما یکی از نکات مثبت در ویزای EB-1 عدم نیاز به جاب آفر است. در صورتی که شما شرایط درخواست ویزای EB-1 را داشته باشید این نکته می‌تواند هزینه و زمان انتظار دریافت ویزا را برای شما به شدت کاهش دهد.

کدام گرین کارت را انتخاب کنیم؟ EB1 یا EB2؟

مهمترین نکته برای انتخاب بین ویزای EB-1 و EB-2 شرایط متقاضی ویزای آمریکا است. در صورتی که متقاضی دریافت ویزا شرایط دریافت ویزای EB-1 را داشته باشد بهتر است که از این طریق عمل کند چون دریافت ویزا از این طریق پروسه‌ی کم‌هزینه‌تر و زودتری است در غیر این صورت بهتر است که ویزای EB-2 را انتخاب کند.

آیا امکان همراهی خانواده در ویزای EB2 آمریکا وجود دارد؟

بسیاری از افرادی که متقاضی دریافت ویزای EB2 هستند متاهل هستند و دغدغه آن‌ها همراهی خانواده با آن‌ها است. این افراد درصورتی می‌توانند به همراه خانواده به آمریکا مهاجرت کنند که درخواست I-۱۴۰ آن‌ها تأیید شود. در صورت تائید این درخواست همسر و فرزندان مجرد زیر ۲۱ سال آن‌ها واجد شرایط درخواست وضعیت مهاجرتی E-21 و E-22 هستند.

آیا برای اخذ ویزای EB-2 دانش زبان انگلیسی نیاز است؟

پرواضح است که برای زندگی در یک کشور و ایجاد ارتباط با دیگران باید بتوانیم به زبان رایج آن کشور صحبت کنیم. شما برای مصاحبه در سفارت و صحبت با مصاحبه‌کننده نیز به دانش زبان انگلیسی نیاز دارید؛ بنابراین داشتن دانش زبان انگلیسی بدون تردید یکی از شرایط پیش‌پا افتاده برای اخذ ویزای EB-2 است که متقاضی دریافت ویزا باید داشته باشد.

اسمارت آپ ویزا در طول مسیر دریافت ویزای EB2 آمریکا چگونه به ما کمک می‌کند؟

ما از ابتدا شرایط شما را ارزیابی کرده و اگر شایسته این فرآیند باشید آن را عملیاتی می‌کنیم. رزومه شما در صورت علاقه خودتان توسط شرکای تجاری ما در آمریکا بررسی می‌شود. به شما در آماده‌سازی مدارک دیگر یاری رسانده و انواع فرم‌های مورد نیازتان در این فرآیند همچون Personal Statement و نمونه نامه‌های حمایتی را در اختیارتان قرار می‌دهیم. وکیل آمریکائی ما فرآیند سابمیت پرونده شما را بر عهده دارد. ما فرآیند اخذ ویزای شما و همراهانتان را نیز مدیریت می‌کنیم و تا پایان در کنارتان خواهیم بود.

تا چه مقدار این مطلب مفید بود؟

میزان ستاره دلخواه را کلیک کنید

میانگین 5 / 5. تعداد: 2

تاکنون امتیازی ثبت نشده

سوالات و نظرات خود را بنویسید